Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego w Warszawie [program]


W dniach 14 i 15 sierpnia odbędą się w Warszawie centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Podczas uroczystości odbędzie się przemarsz pododdziałów historycznych, reprezentacyjnych i kompanii honorowych oraz dynamiczny pokaz współczesnego sprzętu wojskowego połączony z przelotem wojskowych samolotów.

800px-Kompania_reprezentacyjna_Marynarki_Wojennej

Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego w Warszawie / fot. Raf24, CC-BY-SA-3.0

Program uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego

14 sierpnia 2014 r.

1) o godz. 14.00 – Centrum Konferencyjne Wojska Polskiego (ul. Żwirki i Wigury 9/13) – uroczystość wręczenia wyróżnień i medali z okazji Święta Wojska Polskiego,
Szczegóły w oddzielnym komunikacie. Akredytacje będzie prowadził Departament Prasowo – Informacyjny MON

2) o godz. 20.00 – Cmentarz Wojskowy na Powązkach, przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. – Apel Pamięci połączony z zapaleniem zniczy na mogiłach żołnierzy poległych w latach 1919-1920 oraz złożeniem wieńców i wiązanek przed Pomnikiem Poległych w 1920 r.,

3) o godz. 21.00 – Ossów, przy krzyżu upamiętniającym śmierć ks. mjr. Ignacego Skorupki – uroczystość patriotyczno-religijna.

15 sierpnia 2014 r.

1) o godz. 8.10 -złożenie wieńca przez Prezydenta RP przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze) - photo opp. Wejście akredytowanych fotoreporterów i operatorów kamer do sektora prasowego w godz. 7.40-7.55. Instalacja wozów transmisyjnych do godz. 7.00.

2) o godz. 8.30 – Msza święta za Ojczyznę (Katedra Polowa WP, ul. Długa 13/15). Wejście akredytowanych dziennikarzy do sektora prasowego w godz. 7.45-8.15. Instalacja wozów transmisyjnych do godz. 7.00.

3) o godz. 9.00 – Muzeum Wojska Polskiego (al. Jerozolimskie 3) - dzień otwarty, w ramach którego dla zwiedzających dostępna będzie ekspozycja plenerowa, a od godz. 12.00 ekspozycje stałe.

4) o godz. 10.00 – Cmentarz Poległych w Ossowie – uroczystość patriotyczno-religijna.

5) godz. 10.00 – Złożenie wieńca przez Prezydenta RP na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza (plac marszałka J. Piłsudskiego) – photo opp. Wejście akredytowanych fotoreporterów i operatorów kamer do sektora prasowego w godz. 9.30-9.45.

6) o godz. 10.15 – Złożenie wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego (plac marszałka J. Piłsudskiego) – photo opp. Wejście akredytowanych fotoreporterów i operatorów kamer do sektora prasowego w godz. 9.45-10.00.

7) godz. 11.00 – Uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń i pożegnanie generałów odchodzących do rezerwy (dziedziniec Pałacu Belwederskiego). Planowane wystąpienie Prezydenta RP. Wejście akredytowanych dziennikarzy do sektora prasowego w godz. 10.15 – 10.45. Instalacja wozów transmisyjnych do godz. 7.00.

8) o godz. 12.00 – Uroczystości Święta Wojska Polskiego (przed Belwederem). Planowane wystąpienie Prezydenta RP. Podczas uroczystości odbędzie się przemarsz pododdziałów historycznych, reprezentacyjnych i kompanii honorowych oraz dynamiczny pokaz współczesnego sprzętu wojskowego połączony z przelotem wojskowych statków powietrznych. Wejście akredytowanych dziennikarzy do sektora prasowego w godz. 11.15 – 11.45. Instalacja wozów transmisyjnych do godz. 7.00.

9) o godz. 13.00 – ul. Myśliwiecka i ul. Szwoleżerów – statyczny pokaz historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego.

10) o godz. 13.00 – Park Agrykola – festyn żołnierski – szczegóły w późniejszym komunikacie.

11) o godz. 13.05 – przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego /obok Pałacu Belwederskiego/ – koncert Orkiestry Reprezentacyjnej WP im. gen. Józefa Wybickiego

12) o godz. 17.00 – Cmentarz Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej 1920 r. w Radzyminie – uroczystość patriotyczno-religijna.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

7 komentarzy

  1. Piotrek pisze:

    A po co w tym bałaganie Piłsudski?
    A czemu nie ma równocześnie uroczystości w obrządku: protestanckim, prawosławnym, unickim, żydowskim i pewnie coś jeszcze by się znalazło? O ile wiem to nie tylko jedna religia była w II RP?

    • ciekawski pisze:

      Jeśli Towarzysz nie wie, co wspólnego ma Józef Piłsudski z Wojskiem Polskim, jego świętem i datą 15 sierpnia, to radzę więcej czasu poświęcić na czytanie książek historycznych, a mniej broszurek partyjnych.

      • General pisze:

        Nie zapominamy o Tadeuszu Rozwadowskim prawdziwym zwycięzcy z bitwy warszawskiej.

        • ciekawski pisze:

          Naturalnie, generałowi Rozwadowskiemu słusznie należy się sława. Aż dziw bierze, że tak mało się o nim pamięta. Mało też słyszy się publicznie. Z tym, że jedyny trochę bym się spierał, sukces ma wielu ojców, tylko porażka jakoś mało. W tym wypadku powiedziałbym raczej, że ojców było co najmniej 3 czy 4.

          Swoją szosą, wyszło coś z tej petycji historii.org sprzed paru lat czy ulicy w Warszawie dalej nie ma? W stolycy rzadko bywam, to i nic nie słyszałem

          • Piotrek pisze:

            Ekhm... Fakt aby nastał 15 sierpnia najpierw należało pogonić na Kijów, ale to nie pan brygadier P., wcześniej aby pogonić na Kojów należało sprawić by ktoś tę zaklętą gonitwę taczanką po stepie wygrał - ale brygadier P. był w innej bajce, a zanim to nastało należało jeszcze zrobić kuku Ukraińcom którym coś się marzyło - ale wielki wódz P był w innych obłokach...
            A na sam koniec to jego sobowtór dał papier o dymisji Witosowi, a ten zamknął był go w sejfie bo przecież a nóż widelec... tylko jakoś w różnych rozkazach po warszawskich zamiast wodza podpisywał się kolektyw a i odezwę do mieszkańców Wa-wy podpisał chyba Rydz Śmigły. Coś pominąłem w jego wielkiej chwale?

  2. ciekawski pisze:

    Tak, bardzo wiele pominąłeś. Ale tak szczerze, to nawet nie chce mi się odpowiadać. Nie to, żebym bał się, że mnie zwyzywasz - co już tutaj potrafiłeś robić - bo d* mam twardą, ale coś tak sobie myślę, że moje słowa mogą być jak grochem o ścianę. No zupełnie nie wiem czemu. Może dlatego, że od kilku lat na wielu forach wszystkie dyskusje z Tobą są takie same? Nie wiem, może. Aha i nie ironizuj tyle, bo Ci jeszcze tak zostanie, a z nas dwóch to moja działka.

    • Piotrek pisze:

      Fakt ironizowanie było poparte przewracaniem bardzo pożółkłych kartek jednej dość ciekawej księgi ad. ’24 r. A tam są różne różności: rozkazy, obwieszczenia, ustawy i inne papierzyska... Tylko mało w nich kultu marszałka, bo ten narodził się po maju a zenitu sięgnął po bodajże kilku następnych majach...

Zostaw własny komentarz