Wystawa „Wielka Wojna Polaków 1914-1918” jeszcze tylko do 29 sierpnia!


Jeszcze do 29 sierpnia oglądać można fotografie, plakaty i obwieszczenia z okresu I wojny światowej, tworzących wystawę „Wielka wojna Polaków 1914-1918”, otwartą przed wejściem do Uniwersytetu Warszawskiego.

Wielka Wojna Polaków 1914 - 1918Ekspozycja prezentuje życie codzienne Polaków w armiach walczących w czasie I wojny światowej. Autorzy wystawy postanowili również przybliżyć trudy życia codziennego ludności na terenach okupowanych lub objętych działaniami zbrojnymi. Egzystencję zwykłych ludzi zestawiono z wielkimi wydarzeniami historycznymi okresu lat 1914 - 1918 np. zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga.

O kształtowaniu się pamięci historycznej w kontekście I wojny światowej mówił prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski i IH UW: Polska pamięć historyczna zna z tego okresu tylko jedną datę - 11 listopada 1918. Pamięć europejska akcentuje rok 1914. Ta pamięć kształtowała się w trzech falach: w okresie międzywojennym dominowała historia polityczna, kwestia winy za wojnę, jej militarnego przebiegu. Druga fala - w latach 60. - poświęcona była losom jednostkowym, ukazując wojnę jako bezsens. Trzeci nurt historiografii europejskiej przypada na lata 90. Dominuje tu historia kultury (...) historia przedstawienia, opisywania tej wojny.

Autorzy wystawy zdecydowali, że ma ona przedstawiać losy indywidualnych postaci, szeregowych żołnierzy, a nie bohaterów znanych z podręczników. Zwiedzający mieli przekonać się jak wyglądała ówcześnie sytuacja na ziemiach polskich i jak z wojną radzili sobie Polacy.

Podczas I wojny światowej Polacy walczyli w szeregach niemal wszystkich wojsk. Z ziem polskich do armii państw zaborczych wcielono w latach 1914-1918 ponad 3 miliony mężczyzn. W armii rosyjskiej służyło około 2 milionów Polaków; w austro-węgierskiej niemal 1,5 miliona; w niemieckiej 850 tys.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz