Wielka Gra Historyczna: pytanie 16 [+wyniki] |
Dzisiejszą nagrodą jest książka Magdaleny Biniaś-Szkopek „Bolesław Kędzierzawy”, wydana przez Wydawnictwo Poznańskie. Aby ją otrzymać należy, jak zawsze w Wielkiej Grze Historycznej, odpowiedzieć na trzy poniższe pytania. Nagrodę dnia wygrywa osoba, która najszybciej udzieliła poprawnych odpowiedzi. Każda poprawna odpowiedź liczona jest do nagrody głównej.
Autor: Biniaś-Szkopek Magdalena
Wydawnictwo: Poznańskie
Seria wydawnicza: Poczet władców
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 364
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Książka jest biografią jednego z synów Bolesława Krzywoustego - Bolesława Kędzierzawego. Mieści się tym samym w nurcie biografistyki polskich władców dzielnicowych, który obecnie przeżywa swoisty renesans. W zamyśle autorki sylwetka władcy przedstawiona została poniekąd na tle epoki, w której panował. Niedościgłym wzorem dla niej były wspaniałe monografie Stanisława Smolki i Benedykta Zientary. Zdaniem recenzentów pracy prof. Henryka Samsonowicza oraz prof. Tomasza Jasińskiego autorce udało się zarysować bardzo ciekawy obraz Polski początków rozbicia dzielnicowego, a także przedstawić nieco inny niż znany powszechnie w historiografii obraz samego Kędzierzawego. Bolesława od lat zarówno w pracach naukowych, jak i w literaturze pięknej przedstawiano jako słabego władcę, poddającego się woli możnowładztwa, a także uległego wobec cesarza. Tymczasem w ujęciu M. Biniaś-Szkopek ten najdłużej w całych dziejach Polski dzielnicowej panujący princeps jest księciem mądrym, silnym i w sposób konsekwentny przeprowadzający swoją politykę zarówno na gruncie wewnętrznym jak i zewnętrznym. Książka analizuje i poddaje ocenie zarówno politykę wewnętrzną, jak zewnętrzną Bolesława Kędzierzawego, w tym omawia zagadnienia związane z relacjami władcy z papiestwem i cesarstwem oraz przedstawia nowe podejście do hołdu w Krzyszkowie (1157 r.). Porusza również tematy związane ze społeczeństwem i gospodarką państwa piastowskiego w okresie XII w. Przeprowadzona została tu również próba scharakteryzowania elity możnowładczej z czasów Bolesława. Ważnym atutem pracy jest też bogata bibliografia oraz mimo charakteru naukowego przystępny język wypowiedzi.
Regulamin Wielkiej Gry Historycznej
Sponsorzy:
Poprawne odpowiedzi:
- Drugą żoną Bolesława Krzywoustego była:
b) Salomea z Bergu - Na czyje polecenie została spisana Kronika Wincentego Kadłubka?
- Kazimierza II Sprawiedliwego - Jaki przydomek nosił Fryderyk I Barbarossa?
- Rudobrody
Zwycięzcą nagrody dnia został Bronisław Sztandera z Polic. Gratulujemy również wszystkim użytkownikom biorącym udział w grze i przypominamy, że o zwycięstwie nie decyduje jedynie poprawność odpowiedzi, ale również szybkość. Każda poprawna odpowiedź jest zaś liczona do nagrody głównej. Zachęcamy do śledzenia pojawiających się informacji, następne pytanie zostanie opublikowane pomiędzy 17 a 18 godz.
Przyjmowanie odpowiedzi na pytania z 09.12.2014 zostało już zakończone
I edycja Wielkiej Gry Historycznej dobiegła końca. Wszystkim biorącym udział gratulujemy wiedzy i refleksu.
Zachęcamy do śledzenia także innych naszych konkursów. Nagrody czekają :)