Wielka Gra Historyczna: pytanie 24 [+wyniki]


Dzisiejszą nagrodą w Wielkiej Grze Historycznej jest książka znakomita książka wydawnictwa Biały Kruk „Naród bez państwa. Czas zaborów. Kościół na Straży Polskiej Wolności”. Aby ją otrzymać należy odpowiedzieć na trzy poniższe pytania. Nagrodę dnia wygrywa osoba, która najszybciej udzieliła poprawnych odpowiedzi. Każda poprawna odpowiedź liczona jest do nagrody głównej.

Dzisiejsza nagroda dnia: Martyna Deszczyńska, "Naród bez państwa. Czas zaborów. Tom 3: Kościół na Straży Polskiej Wolności"

Dzisiejsza nagroda dnia: Martyna Deszczyńska, „Naród bez państwa. Czas zaborów. Tom 3: Kościół na Straży Polskiej Wolności”

Tytuł: Naród bez państwa. Czas zaborów. Tom 3: Kościół na Straży Polskiej Wolności
Autor: Martyna Deszczyńska
Wydawca: Biały Kruk
Ilość stron: 200
Rok wydania: 2012
Oprawa: twarda

Opis

Trzeci tom serii „Kościół na Straży Polskiej Wolności” to przejmująca opowieść o narodzie, który w brutalny sposób został pozbawiony swojej państwowości i przez 123 lata stawiał czoła zamiarom likwidacji polskiej kultury i sprowadzenia jej do rangi egzotycznego folkloru.

Wydaje się nam, że znamy tę historię – przegrane powstania, zdrada (nieostatnia...) zachodnich sojuszników, surowe represje zaborców. Któż z nas nie pamięta historii wozu Drzymały czy śmierci księcia Józefa Poniatowskiego w nurtach rzeki Elstery?

A jednak na kartach tej monumentalnej pracy spotkamy historię inną – dzieje cichych obrońców polskiej tożsamości, bohaterskich duchownych, rzetelnych nauczycieli, gorliwych proboszczów, niezłomnych hierarchów. To oni, opierając się szykanom i naciskom władzy, stanowili tarczę dla polskiego narodu. Spotykała ich za to taka sama kara, jaka dotykała powstańców i spiskowców: wywózka na Sybir, więzienie, emigracja, śmierć przed plutonem egzekucyjnym. „Naród bez państwa” jest więc wzruszającą historią Kościoła katolickiego, który wraz z rozbiorami Rzeczypospolitej w XVIII w. stanął przed zupełnie nowymi wyzwaniami i który tej nowej sytuacji znakomicie sprostał. Podczas lektury spotkacie Państwo dziesiątki świętych, błogosławionych i sług Bożych, których na ołtarze wyniósł Jan Paweł II, m.in.: abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, Bronisława Markiewicza, bp. Józefa Pelczara, s. Marię Truszkowską i wiele, wiele innych.

Wspominamy często powstania jako klęski narodowe, ale wspomnijmy też wielkie zwycięstwo polskiego narodu i Kościoła katolickiego: walkę o tożsamość narodową i o niepodległość ducha! Bo nasz naród umiał przetrwać bez państwa i te doświadczenia mogą nam się jeszcze przydać...

Regulamin Wielkiej Gry Historycznej

Sponsorzy:

Poprawne odpowiedzi:

  1. Kto w 1861 roku nakazał zamknięcie warszawskich kościołów i kaplic?
    c) ks. Antoni Białobrzeski
  2. Proszę podać miejsce (nazwę miasta), w którym pochowano ostatniego powstańca styczniowego, generała i naczelnego kapelana powstania, ks. Stanisława Brzóskę
    - Brześć (dawniej Brześć Litewski)
  3. W którym roku św. Albert Chmielowski założył Zgromadzenie Braci Albertynów?
    - 1888

Zwycięzcą nagrody dnia został Wojciech Winota z Goworowa. Gratulujemy również wszystkim użytkownikom biorącym udział w grze i przypominamy, że o zwycięstwie nie decyduje jedynie poprawność odpowiedzi, ale również szybkość. Każda poprawna odpowiedź jest zaś liczona do nagrody głównej. Zachęcamy do śledzenia pojawiających się informacji, następne pytanie zostanie opublikowane pomiędzy 17 a 18 godz.

Przyjmowanie odpowiedzi na pytania z 17.12.2014 zostało już zakończone

I edycja Wielkiej Gry Historycznej dobiegła końca. Wszystkim biorącym udział gratulujemy wiedzy i refleksu.

Zachęcamy do śledzenia także innych naszych konkursów. Nagrody czekają :)


Zostaw własny komentarz