Wielka Gra Historyczna: pytanie 31 [+wyniki] |
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy dla Was niespodziankę pod choinkę. W dniu dzisiejszym w Wielkiej Grze Historycznej wygrywa nie jedna, a trzy osoby! Aby otrzymać nagrody dnia należy tradycyjnie odpowiedzieć na poniższe pytania. Wygrywają trzy pierwsze osoby, które najszybciej udzieliły poprawnych odpowiedzi. Każda poprawna odpowiedź liczona jest do nagrody głównej.
Nagroda I:
Tytuł: Historia Polski w obrazach
Wydawnictwo: Demart
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2008
Liczba stron: 288
Opis:
„Historia Polski w obrazach” nie jest zwykłym albumem. Reprodukcje obrazów zostały przedstawione w dużej skali. Dodatkowym atutem jest komentarz historyczny dotyczący wydarzenia przedstawionego na obrazie, opatrzony bogatą ikonografią, mapą oraz kalendarium.
Nagroda II:
Tytuł: Hanns i Rudolf. Niemiecki Żyd poluje na komendanta Auschwitz
Autor: Harding Thomas
Wydawca: Astra
Ilość stron: 308
Rok wydania: 2014
Oprawa: miękka
Opis:
Hanns i Rudolf autorstwa Thomasa Hardinga to oparta na faktach opowieść o żołnierzu żydowskiego pochodzenia, który tropi, pojmuje i stawia przed sądem Rudolfa Hössa, komendanta niemieckiego obozu w Auschwitz. To opowieść o losach ludzi, którzy z powodu swojego pochodzenia zostali skazani na bestialską śmierć. Hanns, podobnie jak wielu Żydów w latach 30. ubiegłego wieku, wraz z rodziną zmuszony był uciekać przed prześladowaniem faszystów. Później walczył w armii brytyjskiej, a w maju 1945 roku, z racji znajomości języka niemieckiego, został przydzielony do zespołu dochodzeniowego ds. zbrodni wojennych. Wtedy też drogi obu bohaterów krzyżują się...
Nagroda III:
Tytuł: Europejskie konflikty dyplomatyczne. Wiek XIX
Autor: Władysław Zajewski
Wydawca: Arcana
Liczba stron: 250
Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2012
Opis:
Autor prezentuje nowe, krytyczne spojrzenie na europejskie konflikty dyplomatyczne epoki porozbiorowej, na sposoby odzyskania niepodległości, bowiem jednostki poddane presji reżimów mocarstw uczestniczących w rozbiorach Polski mogły się pogubić, ale naród jako całość – nigdy. Mimo tak licznych głosów publicystów i historyków, że Napoleon mamił i oszukiwał Polaków, ci stali się – jak wyznała dyskretnie Mme de Stael – „jednym narodem, który walczył do końca u boku Napoleona w nadziei na odzyskanie niepodległości”.
Regulamin Wielkiej Gry Historycznej
Sponsorzy:
Poprawne odpowiedzi:
- Kto z podanych postaci nie był komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau?
d) Rudolf Beer - Podaj tytuł pierwszego obrazu historycznego autorstwa Jana Matejki.
- Carowie Szujscy wprowadzeni przez Żółkiewskiego na sejm warszawski przed Zygmunta III lub Carowie Szujscy przed Zygmuntem III - Jaki polityk i dyplomata reprezentował Austrię na kongresie wiedeńskim?
- Klemens Lothar von Metternich (inaczej Klemens Wentzel Lothar Nepomuk)
Zwycięzcami nagród dnia zostali:
- I nagroda: Paweł Prusaczyk z Warszawy
- II nagroda: Agata Freindorf ze Szczecina
- III nagroda: Mateusz Trzciński z Łodzi
Gratulujemy również wszystkim użytkownikom biorącym udział w grze i przypominamy, że o zwycięstwie nie decyduje jedynie poprawność odpowiedzi, ale również szybkość. Każda poprawna odpowiedź jest zaś liczona do nagrody głównej. Zachęcamy do śledzenia pojawiających się informacji, następne pytanie zostanie opublikowane pomiędzy 17 a 18 godz.
Przyjmowanie odpowiedzi na pytania z 24.12.2014 zostało już zakończone
I edycja Wielkiej Gry Historycznej dobiegła końca. Wszystkim biorącym udział gratulujemy wiedzy i refleksu.
Zachęcamy do śledzenia także innych naszych konkursów. Nagrody czekają :)