Muzeum Historii Polski ma powstać na Cytadeli. Nie będzie gmachu nad Trasą Łazienkowską |
Dziś w gabinecie Premier RP odbyło się spotkanie Ewy Kopacz z przedstawicielami Muzeum Historii Polski, którego efektem było podjęcie decyzji o budowie Muzeum w Cytadeli Warszawskiej. Nasz komentarz do tej decyzji przeczytasz tutaj.
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu „po rozważeniu wszystkich dotychczas branych pod uwagę rozwiązań zadecydowano, że nowy gmach powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej w zespole muzealnym, do którego należą: już istniejące Muzeum X Pawilonu, budowane Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego, którego wznoszenie właśnie się rozpoczyna. Muzeum Historii Polski zajmie główne miejsce w kompleksie”.
W komunikacie CIRu czytamy, że „zapewnienie finansowania kosztów budowy pozwala planować otwarcie gmachu na 11 listopada 2018 roku„. Według planów powstanie w Warszawie ”Cytadela Muzeów” – miejsce otwarte dla wszystkich, w tym również niedostępny do tej pory ogromny zespół fortyfikacji.
Muzeum Historii Polski powstało 2 maja 2006 r. Od początku uzyskało silne wsparcie od wielu różnych środowisk i wybitnych postaci życia publicznego poprzez zaangażowanie w działalność Rady i Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum, w tym m.in. Władysława Bartoszewskiego, prof. Andrzeja Nowaka, prof. Wojciech Roszkowskiego, prof. Adama Daniela Rotfelda, prof. Henryka Samsonowicza. Ambicją twórców i przyjaciół Muzeum jest, by Muzeum Historii Polski mogło zostać udostępnione dla zwiedzających w roku 2018 z okazji stulecia polskiej niepodległości. Także od 2006 r. Muzeum zaczęło prowadzić zarówno prace związane z tworzeniem siedziby i wystawy stałej, jaki bieżącą działalność wystawienniczą, edukacyjną, naukową i związaną z promocją dziedzictwa historycznego za granicą.
W grudniu 2009 r. wyboru zwycięskiego projektu pracowni Paczkowski et Frisch Architectes z Luksemburga dokonało 10 osobowe jury pod przewodnictwem Jong Soung Kimma z Korei Południowej. Na konkurs nadesłano, aż 324 prace. Patronat nad konkursem objęła Międzynarodowa Unia Architektów, patronująca zaledwie kilku konkursom rocznie.
Z kolei w konkursie na wystawę stałą zwyciężyła koncepcja pracowni WWA Pracowania Projektowa Marcin Mostafa i Platige Image. Tutaj do przeczytania wywiad z twórcami projektu wystawy.
Wśród wielu sukcesów dotychczasowej działalności Muzeum warto zwrócić uwagę na frekwencyjny sukces wielu naszych przedsięwzięć, w tym wystawy „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności„ (Zamek Królewski w Warszawie, 2008), poświęconej II RP, wystawy „Pod wspólnym niebem„ (Zamek Królewski w Warszawie, 2012), za którą przyznana została nagroda „Sybilla” za najlepszą wystawę historyczną roku, oraz projektu ”Jan Karski. Niedokończona misja”, składającego się z wystaw, projekcji filmowych, projektów naukowych i edukacyjnych.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.