Jarmark Dominikański – warto wiedzieć


W dniach 25-26.07 trwają imprezy z okazji otwarcia 755. Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Mało kto pamięta, że uroczystości i zabawy były tylko dodatkiem dla ważnego wydarzenia w dziejach Zakonu Kaznodziejskiego (dominikanów). Oto kilka faktów, związanych z rozpoczynającym się właśnie jarmarkiem.

1. Targ był otwierany w oktawę święta św. Dominika (pierwszy tydzień sierpnia) w związku ze 100-dniowym odpustem, który udzielali zakonnicy pielgrzymom, przybywającym do niektórych prowincji dominikańskich, w tym także do kościoła pw. św. Mikołaja w Gdańsku. Targi we wszystkich prowincjach były dodatkową formą pamiątki po świętym Dominiku (liturgiczne wspomnienie 8 sierpnia).

2. Możliwość udzielania odpustów dał dominikanom papież Aleksander IV, który również udzielił większej swobody inkwizytorom. Mogli oni się wzajemnie rozgrzeszać z prowadzonych wobec heretyków tortur.

3. Pierwszą lokalizacją jarmarku wspominaną w źródłach był Plac Dominikański, od II poł. XV w. Powiększono obszar jarmarku o inne targi, m.in. Długi Targ, Targ Sienny, Drzewny, następnie Węglowy i Rybny, ze względu na zainteresowanie europejskich kupców. Nierzadko w tym okresie miasto odwiedzało kilkaset statków.

4. Podczas Jarmarku w 1363 roku doszło do tumultu na Targu Rybnym (Długie Pobrzeże), który uznawany jest jako przejaw opozycji kupców i mieszczan Pomorza Wschodniego wobec Krzyżaków. Przyczyną buntu były zbyt wysokie ceny. Podczas rozruchów miały być wznoszone okrzyki: „Kraków, Kraków”, na przypomnienie zawołania polskiego rycerstwa podczas bitwy pod Płowcami w 1331 roku.

5. Określany był jako jarmark „duży”, w przeciwieństwie do jarmarku organizowanego z okazji święta św. Marcina, patrona m.in. rzemieślników (11 IX).

6. W 1690 roku Rada Miejska Miasta Gdańska wydała zarządzenie, iż towary sprzedawane na jarmarku mają zostać przywiezione najwcześniej na dwa tygodnie przed pierwszym dniem zjazdu.

7. W czasie dżumy na początku wieku XVIII jarmark miał „grobowy” nastrój: muzykanci, trębacze, a także dzwony kościelne zamiast radosnych melodii wygrywały modlitwy z prośbą o zakończenie zarazy. Inne miasta w Prusach Królewskich zakazały swoim kupcom, pod groźbą niewpuszczenia z powrotem do miasta, uczestniczenia w jarmarku św. Dominika.

8. Po I rozbiorze Polski władze pruskie ustanowiły konkurencyjny wobec Gdańska Jarmark Dominikański na terenie Starych Szkotów (w ramach Zjednoczonego Miasta Chełm, 1773). Rada Miasta Gdańska zakazała swoim kupcom uczestnictwa w targach pod groźbą zakazu handlu na Głównym Mieście.

9. Do tradycji jarmarku powrócono dopiero w 1972 roku. Od 2010 roku, z okazji 750- rocznicy istnienia symbolem Jarmarku Dominikańskiego jest karmazynowy kogut. Zwierzę to jest uosobieniem początku nowego dnia, oznaczające czujność i przezwyciężenie ciemności.

10. W tym roku po raz pierwszy od wielu lat stoiska jarmarku św. Dominika będą zdominowane przez kramy rzemieślnicze (ok. 42%). Tym samym Jarmark Dominikański wraca niejako do swoich korzeni.

Do zobaczenia w Gdańsku!

Mapa jarmarku: http://s-trojmiasto.pl/_img/jarmark/2015/mapa.pdf

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz