„Pola Chwały” - zaproszenie


Pola Chwały obchodzą w tym roku jubileusz – to już dziesiąta edycja imprezy. Ze spotkania miłośników gier historycznych to wydarzenie przerodziło się w jedną z największych imprez historycznych i militarnych w Polsce.

Plakat PCh 2015Tegoroczne Pola Chwały będą w szczególny sposób poświęcone czasom II wojny światowej (w tym roku wypada 70. rocznica jej zakończenia) oraz okresowi wojen napoleońskich. Wielką atrakcją będzie po raz pierwszy ściągnięty do Niepołomic w pełni sprawny czołg (T-34/85 z Muzeum Sztygarka z Dąbrowy Górniczej), który będzie można oglądać w jednym z obozów i w akcji na Hipodromie, podczas rekonstrukcji bitewnych.

Ważnym wydarzeniem wpisującym się w główny temat 10 edycji Pól Chwały będzie prezentacja nowej książki Normana Davisa poświęconej losom żołnierzy Armii Andersa („Szlak Nadziei. Jak Armia Andersa wybrnęła z Rosji”). Natomiast odbywająca się w ramach imprezy już po raz czwarty Międzynarodowa Konferencja Naukowa Historii Militarnej będzie tym razem poświęcona psychologii boju i zachowaniu ludzi w sytuacji granicznej.

Podczas Pół Chwały pojawią się także bardzo współczesne wątki militarne. O wojnie w Donbasie opowie Marcin Ogdowski – dziennikarz i korespondent wojenny (Irak, Afganistan), nazywany pierwszym polskim blogerem wojennym (Spotkanie „Z Donbasu” – sala Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa, sobota godz. 13.00). Również w budynku MCDiS zostanie zaprezentowana wystawa zdjęć z pól bitew I wojny światowej wykonanych w technice chromianowo-proszkowej.

Z okazji jubileuszu w pierwszym dniu imprezy odbędzie się uroczysta Gala Pól Chwały uwieńczona koncertem historyka sztuki, poety i barda – Jacka Kowalskiego (Sala Akustyczna Zamku Królewskiego w Niepołomicach, piątek 25 września, początek o godz. 19.00, koncert o godz. 20.00).

Już po raz drugi w sobotni wieczór na zamku odbędzie się kostiumowy „Bal u Arcyksięcia” – otwarty dla wszystkich, którzy przyjdą przebrani w stroje historyczne. Dla tych, którzy nie mają własnego stroju, będzie czynna na miejscu wypożyczalnia z olbrzymim wyborem strojów z różnych epok i stylów. Bal ma cel charytatywny – odbędzie się na rzecz Fundacji „Wspieram Cicho i Skutecznie”.

Zarówno w sobotę jak i niedzielę uczestnicy imprezy będą mieli okazję do zdobycia wyjątkowych pamiątek. Organizatorzy Pól Chwały poprosili, by goszczące grupy rekonstrukcyjne zabrały ze sobą dodatkowe stroje i mundury. Każdy będzie mógł przebrać się i poczuć przez chwilę jak rycerz lub żołnierz, a na pamiątkę zrobić sobie zdjęcie.

Dla dzieci

Pola Chwały to impreza przygotowywana także z myślą dzieciach. Tradycyjnie czeka na nie wiele atrakcji.

  • Kącik Pazia to propozycja dla najmłodszych. Najlepsi animatorzy kultury poprowadzą zajęcia na dziedzińcu renesansowego zamku: budowanie zamków z klocków, malowanie obrazów historycznych, tańce i zabawy dworskie dla maluchów.
  • Szkoła Rycerska jest kierowana do nieco starszych. Aby zostać rycerzem, trzeba najpierw udowodnić, że jest się tego godnym. Szereg zadań do wykonania, ćwiczenia odwagi i charakteru, na koniec pasowanie na giermka. Rodzaj gry terenowej mającej pokazać dzieciom i młodzieży etos rycerza.
  • Szkoła Dam Dworu jest propozycją dla dziewcząt. Piękne zachowanie, taniec, stroje – takie umiejętności trzeba nabyć, by zostać ozdobą królewskiego dworu.
  • „Budzenie Pasji” Uczestnicy wysłuchują opowieści narratora, oglądają atrakcyjne multimedia, biorą udział w różnego typu warsztatach - teatralnych, plastycznych, karaoke, a nawet kulinarnych (!). Za pomocą wielu środków dzieci aktywnie poznają historię Polski, tym razem przedstawimy odcinki poświęcone polskim zrywom narodowym w XIX wieku oraz II wojnie światowej. Zapisy są prowadzone na stronie imprezy: www.polachwaly.pl .

10 lat Pól Chwały

Pola Chwały od początku są organizowane przez miłośników historii i wojskowości, których pasje realizują się na różne sposoby. Jedni z nich odtwarzają historyczne oddziały wojskowe, szyją mundury i rekonstruują bitwy, inni robią to samo w skali makiety, a jeszcze inni na planszach do gry. Kolejni budują modele, śpiewają stare pieśni i tańczą albo piszą książki i prace naukowe. Dla nich wszystkich historia jest ważnym elementem życia, pasją i radością, którą chcą się dzielić z innymi. Obecnie impreza obejmuje całe centrum Niepołomic, ogniskując się w najciekawszych punktach miasta. Niepołomice na trzy dni stają się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem, a na jego ulicach można spotkać rycerzy i żołnierzy z różnych epok i krajów oraz wozy bojowe, które zwykle możemy podziwiać jedynie w muzeach.

Obozy wojskowe są rozstawione wokół zamku i na terenach zielonych w centrum Niepołomic. Oddziały rekonstrukcyjne zostały podzielone według epok, które reprezentują – od starożytności po współczesność. Każdy może z bliska oglądać mundury, broń i pojazdy wojskowe. Na hipodromie za zamkiem odbywają się pokazy oddziałów rekonstrukcyjnych, a w niedzielę o godz. 11.00 ulicami Niepołomic idzie widowiskowa defilada, podczas której prezentują się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie.

W niepołomickim zamku na specjalnych makietach są rozgrywane największe bitwy z historii Europy i świata. Można także oglądać wystawę modeli wojskowych. W zamkowych komnatach przez 48 godzin non stop odbywa się maraton miłośników gier planszowych. Na dziedzińcu są prowadzone zajęcia dla dzieci, gry na olbrzymich planszach oraz wypożyczalnia strojów historycznych.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz