Przegląd filmów związanych z Napoleonem i jego epoką już od dziś w Warszawie |
Kino „Iluzjon”, Muzeum Zamek Królewski w Warszawie, Filmoteka Narodowa oraz Instytut Francuski w Polsce wspólnie organizują w Warszawie przegląd filmów dotyczących tematyki napoleońskiej. Owe przedsięwzięcie towarzyszy wystawie prezentowanej na Zamku Królewskim w Warszawie - „Napoleon i sztuka cesarstwa”. Filmy będą odtwarzane w okresie od 13 września do 13 grudnia 2015 roku w kinie „Iluzjon”.
Zamiarem organizatorów jest przybliżenie osoby Cesarza Francuzów i prowadzonej przez niego polityki. Jednak filmy, które można zobaczyć w „Iluzjonie” nie skupiają się tylko wokół wielkich bitew, czasów sławy i niewoli Napoleona. Prezentowane tam ekranizacje dotyczyć będą również wpływu politycznego, jaki Bonaparte wywierał na całą Europę, w tym Polskę. Całość otwarta zostanie 13 września ekranizacją „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a więc dziełem obrazującym wielkie nadzieje, jakie Polacy pokładali w Napoleonie. Ekranizację Andrzeja Wajdy będzie można skonfrontować z przedwojenną adaptacją epopei Mickiewicza w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego.
W programie nie może zabraknąć adaptacji filmowej książki Lwa Tołstoja „Wojna i pokój” w reżyserii Siergieja Bondarczuka. Dla zainteresowanych tematem historii miłości Napoleona i Marii Walewskiej dostępne będą: „Marysia i Napoleon” (film wyprodukowany w Polsce w 1966 r. przez Leonarda Buczkowskiego) oraz „Pani Walewska” z 1937 r. autorstwa Clarenc’a Brown’a. Zaś na sympatyków wielkich bitew stoczonych przez Bonapartego czekają m.in. ekranizacje „Austerlitz” z 1969 r. i „Waterloo” z 1970 r. Ostatnie lata życia Cesarza Francuzów, zesłanego na Wyspę Świętej Heleny po przegranej bitwie pod Waterloo i abdykacji w czerwcu 1815 r., obrazuje polsko-francuski film „Jeniec Europy” (z fr. „L’otage de l’Europe”) wyreżyserowany przez Jerzego Kawalerowicza w 1989 r. W postać Napoleona wcielił się wówczas Roland Blanche. Wiele filmów opowiadających o czasach Bonapartego dotyka również pobocznych wątków historycznych.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.