„Fotobiografia Witolda Pileckiego” - M. Sadowski - recenzja


Wydaje się, że o Witoldzie Pileckim napisano już tyle, że kolejna książka nie wniesie nic nowego i będzie powtórzeniem tego co wiadome. Czy aby na pewno? Żeby się o tym przekonać należy sięgnąć do nowości wydawniczej Macieja Sadowskiego.

witold-pilecki-fotobiografia-b-iext30305841W publikacji nie znajduje się notatka dotycząca autora. Internet podpowiada, że „Fotobiografia Witolda Pileckiego” nie jest debiutem Macieja Sadowskiego. Stanowi kolejną część serii. Wcześniej ukazały się jego prace poświęcone innych wybitnym Polakom i Polkom takim jak: Jan Karski, Janusz Korczak, Ryszard Kapuściński oraz Maria Skłodowska - Curie.

Moim zdaniem koncepcja fotobiografii jest jasna. Ma być to książka, która poprzez fotografie opisze historię człowieka. Można pomyśleć, że stworzenie takiej publikacji nie jest trudne lub, że jest mniej wartościowa. To w końcu tylko zdjęcia i trochę tekstu. Nic bardziej mylnego. Po prześledzeniu „Fotobiografii Witolda Pileckiego” uderzyły mnie szczególnie żywe emocje. Kartkując, można odnieść wrażenie, że te obrazy ożywają i uczestniczymy w historii Pileckiego. Myślę że takie odczucie nie często się zdarza.

Publikację otwiera wstęp napisany na podstawie recenzji Timothy’ego Snydera, która ukazała się wcześniej w „New York Timesie”. Moim zdaniem w małej części dotyczy Witolda Pileckiego a w tym miejscu liczyłabym na wpis dotyczący życia bohatera. Uważam że taki zabieg pozwoliłby zarysować fakty, które następnie będą rozwijane. Karty książki są zapełnione archiwaliami dotyczącymi bohatera: zdjęciami, listami, rysunkami czy dokumentami. Oprócz tego zostały wykorzystane cytaty samego Pileckiego, dzięki czemu, czułam jakby to on prowadził narrację. Dużym plusem są ramki oraz fragmenty  kalendarium, które pomogą umiejscowić zdarzenie w czasie. Oba te zabiegi dają bardziej kompleksową wiedzę. Kwestią gustu pozostaje liczba informacji – czy jest ich za mało czy za dużo. Osobiście chętnie przeczytałabym więcej, ale myślę, że dla czytelnika dopiero poznającego historię Witolda Pileckiego jest w sam raz.

Dodatkowo, nie jest tu przedstawiony jedynie Pilecki, a również fotografie: zbiorowe, architektury oraz krajobrazów. Pozwala to osadzić opowieść w kontekście. Jeśli chodzi o formę graficzną to sposób wydania książki reprezentuje wysoki poziom. To przyjemność obejrzeć całostronicowe reprodukcje w dobrej jakości. One też w dużej mierze są odpowiedzialne za stworzenie klimatu.

Kończąc i jednocześnie wracając do rozważań: czy „Fotobiografia Witolda Pileckiego” wnosi coś nowego? Moja odpowiedź brzmi: „tak”. Bo chociaż pojawiają się informacje znane, to ich zestawienie w formie fotobiografii daje nową jakość. Czytelnik dostaje opowieść, której narratorem jest sam Witold Pilecki, prowadzący przez poszczególne etapy swojego życia. Uważam jednak że publikacja jest kierowana raczej do osób zdobywających wiedzę o bohaterze. Lecz ci, którzy znają historię bohatera nie powinni się rozczarować. Zobaczą wtedy jak inaczej i atrakcyjniej można przedstawić życiorys postaci.

Plus/Minus

Na plus:

- sposób przedstawienia historii Witolda Pileckiego

- atrakcyjne wydanie

Na minus:

- brak

Tytuł: Fotobiografia Witolda Pileckiego

Autor: Maciej Sadowski

Wydawca: Olesiejuk

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 200

ISBN: 978-83-274-3394-7

Okładka: miękka

Cena: 27,99 zł

Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz