Radość czytania – za nami 19. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie


Niewiarygodne, ale tutaj w Krakowie, jak nigdzie indziej, widać ogromną radość wynikającą z zabawy ze słowem pisanym. To mi się podoba, że są tu nie tylko zabawne książki, ale Targi są okazją do przyjemnego przeżycia – słowa prof. Jerzego Bralczyka, gościa 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, doskonale oddają klimat minionych 4 dni w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków.

Targi Ksiazki 2015cAni nieprzyjemna jesienna pogoda, ani utrudnienia w ruchu drogowym spowodowane organizacją półmaratonu nie odstraszyły czytelników z całej Polski, by spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami. 700 wystawców z 27 krajów, ponad 700 autorów z Polski i zagranicy oraz około 68 tysięcy zwiedzających (dane szacunkowe) – tak w liczbach prezentuje się miniona edycja jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju i największego dla czytelników.

– Cieszymy się z ogromnego i coraz większego zainteresowania. Kraków zaprzecza kryzysowi czytelnictwa. Tu naprawdę dużo się czyta! Za rok będziemy świętować jubileusz 20-lecia istnienia. Mamy nadzieję, że wystosowany pierwszego dnia Targów apel o wsparcie władz miasta nie pozostanie bez echa. Kraków jako miasto literatury UNESCO musi być szczególnie przyjazne czytelnikom. Należy zrobić wszystko, aby jak najlepiej przygotować się do przyszłorocznej edycji wydarzenia – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.
Zwłaszcza, że Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie są ulubionymi targami nie tylko dla wydawców i czytelników, ale i dla pisarzy.

– To absolutnie niesamowite. To chyba najlepsze wydarzenie czytelnicze na świecie. Bez wątpienia Kraków i Paryż to moje ulubione targowe miasta. Niesamowite, że tylu młodych ludzi przybyło, by porozmawiać ze mną o bohaterach książek i ich perypetiach – mówiła brytyjska pisarka C.J. Daugherty, która podobnie jak w roku ubiegłym, wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród polskich fanów.

Autorzy z całego świata

C.J. Daugherty – autorka serii „Nocna Szkoła”, która przez ponad trzy godziny pozostawała do dyspozycji swoich fanów to oczywiście nie jedyny zagraniczny autor, który odwiedził tegoroczną edycję krakowskich Targów Książki. Tysiące podpisów rozdali także m.in. Jonathan Franzen oraz Leonardo Partignani. Wśród rodzimych twórców największym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z Olgą Tokarczuk, Ignacym Karpowiczem, prof. Jerzym Bralczykiem, Martyną Wojciechowską, Wojciechem Jagielskim, Andrzejem Maleszką, Wojciechem Mannem czy Piotrem Fronczewskim. Najmłodsi uczestnicy Targów mieli okazję porozmawiać i zrobić pamiątkowe zdjęcie z bardzo popularną podróżniczką-reporterką Nelą.

Kopernik na Targach

Oprócz spotkań z autorami, święto literatury bogate było w liczne wydarzenia towarzyszące. Prawdziwym białym krukiem była specjalna wersja dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach ciał niebieskich, zawierająca najlepsze w historii faksymile autografu autora. Nowością w programie targów był Salon Komiksów. Z tej okazji niemal wszystkie polskie wydawnictwa komiksowe zaprezentowały swoją ofertę w jednym miejscu. W ramach programu odbyły się liczne spotkania, wykłady oraz warsztaty dla dzieci, Wielka Bitwa Komiksowa czy pokazy filmów animowanych. Warto wspomnieć, że dużą popularnością cieszyła się akcja „Książka za książkę” - za tomy przyniesione dla bibliotek można było dostać kupony upoważniające do zniżek na targach.

4 metrowa Inwokacja

Targi Ksiazki 2015„Lietuva, Tėvyne mūsų„ i „Litwo, Ojczyzno moja„. Pierwsze słowa mickiewiczowskiej Inwokacji w dwóch wersjach językowych zaraz po oficjalnym rozpoczęciu Targów zostały zapisane przez Grażynę Grabowską i Aušrinė Žilinskienė – dyrektor Litewskiego Instytutu Kultury na gigantycznych stronach umieszczonych przed wejściem do EXPO Kraków. Panie rozpoczęły w ten sposób zabawę, w ramach której czytelnicy przez cały czas trwania imprezy zapisywali wersy ”Pana Tadeusza”. Litwa była gościem honorowym 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Z okazji 25-lecia odzyskania przez nią niepodległości Kraków odwiedził wiceminister kultury, Romas Jarockis. Pojawiło się także grono litewskich autorów, m.in. Kęstutis Kasparavieius, Herkus Kuneius, Alvydas Šlepikas, Leonidas Donskis czy Tomas Venclova. Swoje zadowolenie z pobytu w Krakowie wyraziła także Kristina Sabaliauskaite.

– Krakowskie targi mogę porównać z tymi bliskimi domu, czyli wileńskimi, jak i tymi bardzo znanymi – we Frankfurcie i Londynie. Tutaj faktycznie odbywa się wielkie święto dla czytelników, a nie tylko dla fachowców. Ten krakowski klimat, charyzma i pewnego rodzaju jedność między autorami i odwiedzającymi jest niepowtarzalna i tworzy żyjącą kulturę książek – mówiła Sabaliauskaite.

Prof. Michał Głowiński laureatem Nagrody im. Jana Długosza 2015

Pierwszego dnia Targów podczas uroczystej gali w Teatrze im. J. Słowackiego poznaliśmy laureata  18. edycji Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Mocą decyzji Jury nagrodę – 30 tysięcy złotych, ufundowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzatą Omilanowską i Targi w Krakowie – otrzymał prof. Michał Głowiński za książkę „Rozmaitości interpretacyjne. Trzydzieści szkiców”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Instytutu Badań Literackich PAN.

Targi Ksiazki 2015aTradycyjnie, podczas tegorocznego krakowskiego święta literatury, rozstrzygniętych zostało szereg innych konkursów, m.in: konkurs EDYCJA na książkę edytorsko doskonałą, której laureatem zostało Wydawnictwo Tako, Warszawa. Nagroda argumentowana była przemyślaną koncepcją graficzną i wzruszającą stroną literacką publikacji;
konkurs PIK-owy Laur. Laureatami 9. edycji konkursu zostali: w kategorii mediów drukowanych - Justyna Sobolewska („Polityka„) oraz Paweł Goźliński (”Książki. Magazyn do czytania”), w kategorii mediów audiowizualnych i elektronicznych - Magdalena Mikołajczuk (Program I Polskiego Radia).

Ambasadorzy Targów Książki w Krakowie

Od 2011 roku przyznawane są tytuły Ambasadorów Targów Książki w Krakowie. Otrzymują go osoby wspierające ideę Targów oraz promujące czytelnictwo. Podczas tegorocznej edycji tytuł otrzymali Magdalena Sroka – była wiceprezydent Miasta Krakowa, a obecnie prezes Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stanisław Dziedzic – historyk literatury, publicysta i krytyk literacki, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miasta Krakowa, Piotr Marciszuk – były prezes Polskiej Izby Książki, były wiceprezes Federacji Wydawców Europejskich oraz Maria Kulik - z Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.

Zuchwalców wciąż przybywa

„Czytanie czyni zuchwałym” – te słowa niemieckiej autorki Niny George stały się mottem przewodnim tegorocznej edycji Targów. Można zgodnie stwierdzić, że w naszym kraju książkowych zuchwalców wciąż przybywa. Każda następna edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie rośnie w siłę, ustawiając się tym samym na przekór wynikom badań czytelnictwa. Parafrazując Gombrowicza: Koniec i bomba a kto… NIE CZYTA ten trąba!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz