Genealogia w archiwach. Zobacz jak możesz szukać swoich przodków


Badania genealogiczne stanowią obecnie najczęstszy cel poszukiwań prowadzonych w archiwach państwowych, przed naukowym, własnościowym i socjalnym.

900-158_Ahnentafel_Herzog_LudwigJak pokazują statystyki uwzględniające obszary badawcze i zainteresowania użytkowników zbiorów archiwalnych, liczba osób zarówno w kraju, jak i zza granicy, chcących poznać historię swoich przodków, systematycznie rośnie. Z tego względu archiwa w pierwszej kolejności digitalizują i udostępniają w Internecie księgi metrykalne i akty stanu cywilnego, tworzą również indeksy ułatwiające odszukanie danego dokumentu.

DOKUMENTY DOSTĘPNE ONLINE

Serwis „Szukaj w Archiwach” – tysiące miejscowości w całej Polsce

Największym źródłem dokumentów do badań genealogicznych jest serwis szukajwarchiwach.pl administrowany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Obecnie oferuje ponad 16,5 mln skanów dokumentów z zasobu 30 archiwów państwowych. Oznacza to swobody dostęp do aktów urodzin, ślubów i zgonów sprzed 100 i więcej lat wystawianych w miejscowościach w całej Polsce przez urzędy oraz parafie i wspólnoty religijne różnych wyznań. Ponadto w serwisie publikowane są spisy ludności (m.in. Krakowa i województwa krakowskiego), kartoteki ewidencji ludności (m.in. Poznania), księgi meldunkowe oraz akta hipoteczne i notarialne.

Serwis „Genealogia w Archiwach” – źródła do historii mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego                                        

Obszernym źródłem dokumentów do badań nad historią mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego jest serwis genealogiawarchiwach.pl. Uruchomiony został w czerwcu 2015 r. przez archiwa państwowe w Toruniu i Bydgoszczy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W serwisie dostępnych jest już blisko 3 mln skanów akt z lat 1808-1900 pochodzących z ponad 450 urzędów stanu cywilnego i parafii, a także ksiąg meldunkowych począwszy od roku 1837. Dziennie wprowadzanych jest do systemu nawet 50 tys. nowych dokumentów.

Strona posiada wyszukiwarkę umożliwiającą określenie: miejscowości, imienia i nazwiska, daty lub zakresu chronologicznego oraz rodzaju poszukiwanego aktu (urodzenia, małżeństwa lub zgonu). Serwis prowadzony jest w językach: polskim, angielskim i niemieckim. Zalogowani użytkownicy mają możliwość samodzielnego indeksowania akt. Wkrótce pojawią dodatkowe funkcje ułatwiające korzystanie z zasobu.

Pośród prezentowanych dokumentów znajduje się akt urodzenia aktorki Poli Negri (właść. Barbara Apolonia Chałupiec), twórcy Słownika Języka Polskiego Samuela Lindego oraz polskiego matematyka i kryptologa Mariana Rejewskiego.

E-kartoteka ludności Poznania W ramach m.in. Wieloletniego Programu Kultura+ Archiwum Państwowe w Poznaniu przygotowuje ewidencję ludności Poznania. Powstaje ona na podstawie specjalnych kart sporządzanych przez władze miasta w latach 1870-1931. Karty wskazują m.in. adresy, daty i miejsca urodzenia, zawarcia związku małżeńskiego i zgonu, a także zawody osób zameldowanych w Poznaniu w tym okresie. Do chwili obecnej sporządzono ponad 800 tys. haseł osobowych (od litery A do litery P). Wyszukiwarka dostępna na stronie http://e-kartoteka.net umożliwia dostęp do skanu dokumentu dotyczącego danej osoby. Zakończenie projektu przewidziane jest na początek przyszłego roku.

Archiwa Panstwowe logoCyfrowe kopie aktów stanu cywilnego są także dostępne na stronach internetowych:
Archiwum Państwowego w Szczecinie
(dokumenty z terenu Szczecina i okolicznych miejscowości)

http://www.szczecin.ap.gov.pl/iCmsModuleArchPublic/showDocuments/nrap/65

Archiwum Państwowego w Olszynie (dokumenty z terenu Olsztyna i okolicznych miejscowości)

http://olsztyn.ap.gov.pl/baza/szukaj.php

Archiwum Państwowego w Przemyślu (dokumenty z terenu Przemyśla i okolicznych miejscowości)

http://www.przemysl.ap.gov.pl/skany/

Akta zabużańskie

Od 2013 r. za pośrednictwem strony internetowej Archiwum Głównego Akt Dawnych  można korzystać z akt metrykalnych tzw. zabużańskich, powstałych w latach 1590-1911 na terenach położonych na wschód od dzisiejszej granicy Polski. Znajdują się tu akty urodzenia m.in. Brunona Schulza, Mariana Hemara, Leopolda Staffa i Gabrieli Zapolskiej.

http://www.agad.gov.pl/inwentarze/testy.html

WYSZUKIWARKI

W celu szybszego odszukania w zbiorach archiwalnych aktu dotyczącego danej osoby archiwa państwowe indeksują dawne księgi metrykalne, akty stanu cywilnego, księgi meldunkowe. Prace te prowadzone są często we współpracy ze stowarzyszeniami genealogicznymi. Wyszukiwarki powstałe na podstawie indeksów są dostępne m.in. na stronach archiwów państwowych w Lublinie, Płocku i Warszawie, a także stronach stowarzyszeń genealogicznych.

Baza danych „Mieszkańcy Lublina” na stronie Archiwum Państwowego w Lublinie zawiera obecnie ok. 130 000 rekordów. Stanowi zbiór otwarty i jest uaktualniana w miarę postępu indeksacji dokumentów.

http://lublin.ap.gov.pl/p,95,mieszkancy-lublina

Na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Warszawie dostępne są wyszukiwarki  do ksiąg metrykalnych i meldunkowych z terenu działania oddziałów archiwum w Pułtusku, Grodzisku Mazowieckim i Łowiczu.

http://www.warszawa.ap.gov.pl/p,107,wyszukiwarki

Archiwum Państwowe w Zamościu w 2014 r. uruchomiało internetową bazę „Ludność Zamościa„, powstałą w oparciu o ”Rejestr ludności stałej mieszkańców Zamościa za lata 1932-1950”. Specjalna wyszukiwarka umożliwia wyszukiwanie według nazwisk i roku urodzenia pośród 30 tys. rekordów.

http://zamosc.ap.gov.pl/p,2,ludnosc-zamoscia

PROJEKT ARCHIWA CYFROWE

Archiwa państwowe przygotowują się do realizacji projektu Archiwa Cyfrowe, który przewiduje wykonanie do 2018 r. i zamieszczenie w internecie 35 mln cyfrowych kopii dokumentów. W Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych przygotowany jest wniosek o realizację projektu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Byłaby to największa przeprowadzona w Polsce operacja udostępnienia w internecie dokumentów historycznych. Objęłyby one zbiory wszystkich archiwów państwowych dotyczące historii Polski w szerokim zakresie chronologicznym (od wieku XII po wiek XX), geograficznym i tematycznym. Jednym z sześciu bloków tematycznych projektu jest „Historia rodzin i mieszkańców ziem polskich na przestrzeni dziejów”, w ramach którego planowane jest zeskanowanie i udostępnienie w internecie kolejnych ksiąg metrykalnych, akt stanu cywilnego, ewidencji i spisów ludności. 

KAMPANIA SPOŁECZNA „Archiwa rodzinne”

Od czerwca 2013 r. archiwa państwowe prowadzą kampanię społeczną, której celem jest zachęcenie do tworzenia archiwów domowych i dokumentowania historii rodziny. Odbywają się spotkania, wystawy i warsztaty. W archiwach państwowych działają także punkty konsultacyjne, z których skorzystało już ponad 5 tys. osób.

Więcej informacji dotyczących kampanii „Archiwa rodzinne” oraz wykaz punktów konsultacyjnych znajduje się na stronie internetowej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

http://archiwalna.archiwa.gov.pl/pl/component/content/article/63-aktualnosci/3688-zosta-rodzinnym-archiwist-.htm

* * *

Podoba Ci się nasz artykuł? Zostań naszym fanem na Facebooku - to codzienna dawka historii na Twojej tablicy:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

25 komentarzy

 1. robert napisał(a):

  szukam korzeni nazwiska remfeld ślady prowadzą do grajewa i tam się urywają

 2. Michał Białek napisał(a):

  sprzedam Opla

 3. Olek napisał(a):

  Chętnie kupię

 4. AS napisał(a):

  Zamienię pochodzenie robotniczo-chłopskie na ziemiańsko-magnackie.

  • hrabia napisał(a):

   Mogę przygarnąć cię do swojej familyi kresowej herbu dwa lwy na tarczy jeden sra drugi warczy .

   • Moi przodkowie? napisał(a):

    Byli z kresów Wschodnich i Polski centralnej z Podlasia i okolic Krakowa.może znajdę chocby jednego z herbem?Adam,chętnie.

 5. London Zmywak Operator napisał(a):

  Po mieczu same kmioty ale po kądzieli mieszczanki. Jak tu 150 letnie nazwiska panieńskie odszukać.

 6. jan napisał(a):

  genealogia w archiwach to pomyłka bałagan i nieuczciwość

 7. teresa napisał(a):

  Nic nie moge znakezc

 8. dima64 napisał(a):

  Genealogia w archiwach - firma wzięła kasę i koniec projektu. Strona prawie nie do użytku, ciągle coś poprawiają.

 9. XD XD XD napisał(a):

  Szukaj w archiwach w dniu 2018.02.24 nie dziala

 10. janina napisał(a):

  poszukuje korzeni buczynskich z zagorowa jestem corka jana buczynskiego ur 25lub 26 .12.1930 w zagorowie pradziadek mial na imie mieczyslaw wiecej nie wiem wychowala mnie matka

 11. Grazyna napisał(a):

  szukam brata mojego dziadka Stanisława Wojenko
  rodzonego 15 07 1882r w sierakowicach Mazowieckie rodzice Mikołaj Wojenko matka Jadwiga Drozdzewicz.

 12. Irena napisał(a):

  poszukuje osob z rodziny tyminskich ojciec urodzony w Stankowej

 13. Janusz Matysiak napisał(a):

  Szukam korzeni rodziny joachimiak komorze nowomiejskie nad wartą wielkopolska i rodziny Matysiak z orzechowa w Wielkopolsce. Dziadek miałem na imię Janusz.

 14. Iolanta napisał(a):

  Prawopodomnie Pochodze od Mieszka I i Wadyszława łagełły szukam jakegosz Powiozania

 15. Iolanta napisał(a):

  Cy ktosz mi Pomorze

 16. henia J napisał(a):

  Poszukuję przodków rodziny Kurczewkich Marcina i Marianny zd. Holka.
  Szamotuły,Wronki,Niemieczkowo,Objezierze, Piaskowo.

 17. wanda napisał(a):

  poszukuje ojca mojej mamy anieli dus z domu bieniok urodzonej w buczku wielkim corka marty bieniok.babcia wychowywala ja sama.ojcem mamy byl Jozefowicz prawdopodobnie wtedy byl na stazu lub pracowal w sadogora kolo rychtala. potem wyjechal w polske i slad po nim zaginal. mama urodzila sie 24 kwiecien 1933.mama byla jedynym dzieckiem babci marty moze gdzies w polsce jest jej rodzenstwo juz po drugiej matce tak chcialabym wiedziec czy mam ciocie moze wujka kuzynow kuzynke,czy jest jakies podobienstwo.Pisze to corka Wanda Zielonka z domu Dus. moze ktos mi pomoze.

 18. wanda napisał(a):

  poszukuje ojca mojej mamy o nazwisku Jozefowicz ktory w latach ok.1931-1933 pracowal w sadogorze pow. Kepno.Moze gdzies jest siostra lub brat mamy.Bardzo jestem ciekawa podobienstwa.Moja mama to Aniela Dus z domu Bieniok ur.24 kwiecien 1933.Nigdy nie widziala ojca a ja dziadka.Corka Wanda z domu Dus.

 19. Monika napisał(a):

  Witam, poszukuję przodków mojego pradziadka Wojciecha Czekaj 1881-1959 pochowany w Strzemieszycach. Żona - Małgorzata 1881-1938.

 20. WILHELM napisał(a):

  Szukam przodków Stanisława Krzyżanowskiego 1825-1900.
  Może ktoś się odezwie.Pozdrawiam

 21. Maria napisał(a):

  Szukam moich przodkow

Zostaw własny komentarz