Genealogia w archiwach. Zobacz jak możesz szukać swoich przodków


Badania genealogiczne stanowią obecnie najczęstszy cel poszukiwań prowadzonych w archiwach państwowych, przed naukowym, własnościowym i socjalnym.

900-158_Ahnentafel_Herzog_LudwigJak pokazują statystyki uwzględniające obszary badawcze i zainteresowania użytkowników zbiorów archiwalnych, liczba osób zarówno w kraju, jak i zza granicy, chcących poznać historię swoich przodków, systematycznie rośnie. Z tego względu archiwa w pierwszej kolejności digitalizują i udostępniają w Internecie księgi metrykalne i akty stanu cywilnego, tworzą również indeksy ułatwiające odszukanie danego dokumentu.

DOKUMENTY DOSTĘPNE ONLINE

Serwis „Szukaj w Archiwach” – tysiące miejscowości w całej Polsce

Największym źródłem dokumentów do badań genealogicznych jest serwis szukajwarchiwach.pl administrowany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Obecnie oferuje ponad 16,5 mln skanów dokumentów z zasobu 30 archiwów państwowych. Oznacza to swobody dostęp do aktów urodzin, ślubów i zgonów sprzed 100 i więcej lat wystawianych w miejscowościach w całej Polsce przez urzędy oraz parafie i wspólnoty religijne różnych wyznań. Ponadto w serwisie publikowane są spisy ludności (m.in. Krakowa i województwa krakowskiego), kartoteki ewidencji ludności (m.in. Poznania), księgi meldunkowe oraz akta hipoteczne i notarialne.

Serwis „Genealogia w Archiwach” – źródła do historii mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego                                        

Obszernym źródłem dokumentów do badań nad historią mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego jest serwis genealogiawarchiwach.pl. Uruchomiony został w czerwcu 2015 r. przez archiwa państwowe w Toruniu i Bydgoszczy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W serwisie dostępnych jest już blisko 3 mln skanów akt z lat 1808-1900 pochodzących z ponad 450 urzędów stanu cywilnego i parafii, a także ksiąg meldunkowych począwszy od roku 1837. Dziennie wprowadzanych jest do systemu nawet 50 tys. nowych dokumentów.

Strona posiada wyszukiwarkę umożliwiającą określenie: miejscowości, imienia i nazwiska, daty lub zakresu chronologicznego oraz rodzaju poszukiwanego aktu (urodzenia, małżeństwa lub zgonu). Serwis prowadzony jest w językach: polskim, angielskim i niemieckim. Zalogowani użytkownicy mają możliwość samodzielnego indeksowania akt. Wkrótce pojawią dodatkowe funkcje ułatwiające korzystanie z zasobu.

Pośród prezentowanych dokumentów znajduje się akt urodzenia aktorki Poli Negri (właść. Barbara Apolonia Chałupiec), twórcy Słownika Języka Polskiego Samuela Lindego oraz polskiego matematyka i kryptologa Mariana Rejewskiego.

E-kartoteka ludności Poznania W ramach m.in. Wieloletniego Programu Kultura+ Archiwum Państwowe w Poznaniu przygotowuje ewidencję ludności Poznania. Powstaje ona na podstawie specjalnych kart sporządzanych przez władze miasta w latach 1870-1931. Karty wskazują m.in. adresy, daty i miejsca urodzenia, zawarcia związku małżeńskiego i zgonu, a także zawody osób zameldowanych w Poznaniu w tym okresie. Do chwili obecnej sporządzono ponad 800 tys. haseł osobowych (od litery A do litery P). Wyszukiwarka dostępna na stronie http://e-kartoteka.net umożliwia dostęp do skanu dokumentu dotyczącego danej osoby. Zakończenie projektu przewidziane jest na początek przyszłego roku.

Archiwa Panstwowe logoCyfrowe kopie aktów stanu cywilnego są także dostępne na stronach internetowych:
Archiwum Państwowego w Szczecinie
(dokumenty z terenu Szczecina i okolicznych miejscowości)

http://www.szczecin.ap.gov.pl/iCmsModuleArchPublic/showDocuments/nrap/65

Archiwum Państwowego w Olszynie (dokumenty z terenu Olsztyna i okolicznych miejscowości)

http://olsztyn.ap.gov.pl/baza/szukaj.php

Archiwum Państwowego w Przemyślu (dokumenty z terenu Przemyśla i okolicznych miejscowości)

http://www.przemysl.ap.gov.pl/skany/

Akta zabużańskie

Od 2013 r. za pośrednictwem strony internetowej Archiwum Głównego Akt Dawnych  można korzystać z akt metrykalnych tzw. zabużańskich, powstałych w latach 1590-1911 na terenach położonych na wschód od dzisiejszej granicy Polski. Znajdują się tu akty urodzenia m.in. Brunona Schulza, Mariana Hemara, Leopolda Staffa i Gabrieli Zapolskiej.

http://www.agad.gov.pl/inwentarze/testy.html

WYSZUKIWARKI

W celu szybszego odszukania w zbiorach archiwalnych aktu dotyczącego danej osoby archiwa państwowe indeksują dawne księgi metrykalne, akty stanu cywilnego, księgi meldunkowe. Prace te prowadzone są często we współpracy ze stowarzyszeniami genealogicznymi. Wyszukiwarki powstałe na podstawie indeksów są dostępne m.in. na stronach archiwów państwowych w Lublinie, Płocku i Warszawie, a także stronach stowarzyszeń genealogicznych.

Baza danych „Mieszkańcy Lublina” na stronie Archiwum Państwowego w Lublinie zawiera obecnie ok. 130 000 rekordów. Stanowi zbiór otwarty i jest uaktualniana w miarę postępu indeksacji dokumentów.

http://lublin.ap.gov.pl/p,95,mieszkancy-lublina

Na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Warszawie dostępne są wyszukiwarki  do ksiąg metrykalnych i meldunkowych z terenu działania oddziałów archiwum w Pułtusku, Grodzisku Mazowieckim i Łowiczu.

http://www.warszawa.ap.gov.pl/p,107,wyszukiwarki

Archiwum Państwowe w Zamościu w 2014 r. uruchomiało internetową bazę „Ludność Zamościa„, powstałą w oparciu o ”Rejestr ludności stałej mieszkańców Zamościa za lata 1932-1950”. Specjalna wyszukiwarka umożliwia wyszukiwanie według nazwisk i roku urodzenia pośród 30 tys. rekordów.

http://zamosc.ap.gov.pl/p,2,ludnosc-zamoscia

PROJEKT ARCHIWA CYFROWE

Archiwa państwowe przygotowują się do realizacji projektu Archiwa Cyfrowe, który przewiduje wykonanie do 2018 r. i zamieszczenie w internecie 35 mln cyfrowych kopii dokumentów. W Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych przygotowany jest wniosek o realizację projektu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Byłaby to największa przeprowadzona w Polsce operacja udostępnienia w internecie dokumentów historycznych. Objęłyby one zbiory wszystkich archiwów państwowych dotyczące historii Polski w szerokim zakresie chronologicznym (od wieku XII po wiek XX), geograficznym i tematycznym. Jednym z sześciu bloków tematycznych projektu jest „Historia rodzin i mieszkańców ziem polskich na przestrzeni dziejów”, w ramach którego planowane jest zeskanowanie i udostępnienie w internecie kolejnych ksiąg metrykalnych, akt stanu cywilnego, ewidencji i spisów ludności. 

KAMPANIA SPOŁECZNA „Archiwa rodzinne”

Od czerwca 2013 r. archiwa państwowe prowadzą kampanię społeczną, której celem jest zachęcenie do tworzenia archiwów domowych i dokumentowania historii rodziny. Odbywają się spotkania, wystawy i warsztaty. W archiwach państwowych działają także punkty konsultacyjne, z których skorzystało już ponad 5 tys. osób.

Więcej informacji dotyczących kampanii „Archiwa rodzinne” oraz wykaz punktów konsultacyjnych znajduje się na stronie internetowej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

http://archiwalna.archiwa.gov.pl/pl/component/content/article/63-aktualnosci/3688-zosta-rodzinnym-archiwist-.htm

* * *

Podoba Ci się nasz artykuł? Zostań naszym fanem na Facebooku - to codzienna dawka historii na Twojej tablicy:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

65 komentarzy

 1. robert pisze:

  szukam korzeni nazwiska remfeld ślady prowadzą do grajewa i tam się urywają

  • Alka pisze:

   LUDZIE, BĄDŹCIE POWAŻNI i TROCHĘ SIĘ WYSILCIE, A NIE PROŚCIE O POMOC, nie mając innych informacji i danych jak tylko imię, nazwisko i miejsce zamieszkania ! Najpierw sami coś zróbcie, a nie czekajcie na gotowe ! Porozmawiajcie z rodziną, idźcie na cmentarze, ustalcie daty życia, poproście w kościele o księgi metrykalne, potem dowiedzcie się, w jakich parafiach mieszkali inni członkowie rodziny i jedźcie tam. Wchodźcie na różne portale genealogiczne, które są, tylko trzeba je poszukać, co nie jest trudne. Nikt za Was tego nie zrobi ! Jak sobie to wyobrażacie ?! Że obcy ludzie będą za Was jeździć po Polsce (i może nie tylko)i się dla Was poświęcać, bo Wam się nie chce ?!To są lata pracy, wszystko wymaga czasu, wysiłku i pieniędzy, bo ksera też są płatne ! A Wy co ??!! Na co czekacie ??!! Do roboty, jeśli chcecie mieć własne drzewa, także te robotniczo-chłopskie, bo nikt sobie pochodzenia nie wybiera ! W tym jest też Wasza rola - jeśli chcecie to zmienić, to studiujcie, zdobądźcie wysokie wykształcenie, zróbcie coś sensownego, zapoczątkujcie w rodzinie nową linię! Trzeba zacząć od siebie, a potem psioczyć na przodków, którzy mieli o wiele, wiele gorsze warunki i żyli w trudnych czasach. Teraz jest mnóstwo archiwów, bibliotek, jest internet - wystarczy tylko łaskawie się ruszyć !

 2. Michał Białek pisze:

  sprzedam Opla

 3. Olek pisze:

  Chętnie kupię

 4. AS pisze:

  Zamienię pochodzenie robotniczo-chłopskie na ziemiańsko-magnackie.

  • hrabia pisze:

   Mogę przygarnąć cię do swojej familyi kresowej herbu dwa lwy na tarczy jeden sra drugi warczy .

   • Moi przodkowie? pisze:

    Byli z kresów Wschodnich i Polski centralnej z Podlasia i okolic Krakowa.może znajdę chocby jednego z herbem?Adam,chętnie.

    • Marian pisze:

     Daj znac. Chocby nazwisko. Cos znajdziemy. W regionie Krakowskim duzo jest „herbowych”.

     • Tadeusz pisze:

      Tak,tak. Sami „herbowi”> To nic ‚że po rabancji galicyjskiej J. Szeli Austriacy chętnie sprzedawali herby galicyjskie żydom.

 5. London Zmywak Operator pisze:

  Po mieczu same kmioty ale po kądzieli mieszczanki. Jak tu 150 letnie nazwiska panieńskie odszukać.

 6. jan pisze:

  genealogia w archiwach to pomyłka bałagan i nieuczciwość

 7. teresa pisze:

  Nic nie moge znakezc

 8. dima64 pisze:

  Genealogia w archiwach - firma wzięła kasę i koniec projektu. Strona prawie nie do użytku, ciągle coś poprawiają.

 9. XD XD XD pisze:

  Szukaj w archiwach w dniu 2018.02.24 nie dziala

 10. janina pisze:

  poszukuje korzeni buczynskich z zagorowa jestem corka jana buczynskiego ur 25lub 26 .12.1930 w zagorowie pradziadek mial na imie mieczyslaw wiecej nie wiem wychowala mnie matka

 11. Grazyna pisze:

  szukam brata mojego dziadka Stanisława Wojenko
  rodzonego 15 07 1882r w sierakowicach Mazowieckie rodzice Mikołaj Wojenko matka Jadwiga Drozdzewicz.

 12. Irena pisze:

  poszukuje osob z rodziny tyminskich ojciec urodzony w Stankowej

 13. Janusz Matysiak pisze:

  Szukam korzeni rodziny joachimiak komorze nowomiejskie nad wartą wielkopolska i rodziny Matysiak z orzechowa w Wielkopolsce. Dziadek miałem na imię Janusz.

 14. Iolanta pisze:

  Prawopodomnie Pochodze od Mieszka I i Wadyszława łagełły szukam jakegosz Powiozania

 15. Iolanta pisze:

  Cy ktosz mi Pomorze

 16. henia J pisze:

  Poszukuję przodków rodziny Kurczewkich Marcina i Marianny zd. Holka.
  Szamotuły,Wronki,Niemieczkowo,Objezierze, Piaskowo.

 17. wanda pisze:

  poszukuje ojca mojej mamy anieli dus z domu bieniok urodzonej w buczku wielkim corka marty bieniok.babcia wychowywala ja sama.ojcem mamy byl Jozefowicz prawdopodobnie wtedy byl na stazu lub pracowal w sadogora kolo rychtala. potem wyjechal w polske i slad po nim zaginal. mama urodzila sie 24 kwiecien 1933.mama byla jedynym dzieckiem babci marty moze gdzies w polsce jest jej rodzenstwo juz po drugiej matce tak chcialabym wiedziec czy mam ciocie moze wujka kuzynow kuzynke,czy jest jakies podobienstwo.Pisze to corka Wanda Zielonka z domu Dus. moze ktos mi pomoze.

 18. wanda pisze:

  poszukuje ojca mojej mamy o nazwisku Jozefowicz ktory w latach ok.1931-1933 pracowal w sadogorze pow. Kepno.Moze gdzies jest siostra lub brat mamy.Bardzo jestem ciekawa podobienstwa.Moja mama to Aniela Dus z domu Bieniok ur.24 kwiecien 1933.Nigdy nie widziala ojca a ja dziadka.Corka Wanda z domu Dus.

 19. Monika pisze:

  Witam, poszukuję przodków mojego pradziadka Wojciecha Czekaj 1881-1959 pochowany w Strzemieszycach. Żona - Małgorzata 1881-1938.

 20. WILHELM pisze:

  Szukam przodków Stanisława Krzyżanowskiego 1825-1900.
  Może ktoś się odezwie.Pozdrawiam

 21. Maria pisze:

  Szukam moich przodkow

 22. ewaneska pisze:

  Szukam rodziny Kiczaków z Kołomyi. Nazwisko Panieńskie prababci to Budzianowska córka Rudolfa i Marii z.d. Onufijczuk.

 23. Darek pisze:

  Szukam kuzynki Jadwigi ur.1948 w Świńsku gmina Tomaszów Mazowiecki z rodziny Latochów imiona rodziców to Józef Latocha i Antonina Latocha z domu Karp.Oddana jako małe dziecko z powodu choroby tyfus całej wsi i biedy.Z rodzeństwa brat Stefan i siostra Zofia.Szukający to kuzyn Darek i cała rodzina tel.667257661

 24. Piotr pisze:

  Ja tam ze strony szukajwarchiwach jestem zadowolony. Znalazłem wszystko co chciałem bez wizyty w AP w Lublinie. Tak więc gra gitara 😂

 25. Szymon pisze:

  Szukam korzeni nazwiska Kołodowscy. Ślad tylko Białystok ktoś coś wie pisać 574-268-887

 26. Sławek Ożdżoński pisze:

  szukam informacji zdięć braci i siustr Antoniego Ożdżońskiego mieszkali w Skępę

 27. j.Szulc z Luczywna pow.Koło pisze:

  szukam rodziny mojego ojca Bolesława Szulca z Broczewa w okolicach Koła.Także matki z domu Plećka.ojciec ur.się w rku 1886.siostra Helena,i brat Kazimierz

  szukam rodziny mojego ojca Bolesława Szulca ur.1886 z Broczewa pow.Kolo

 28. Halina Maria pisze:

  Poszukuje rodziny od strony dziadka Marcin Mendyka. Za mlodu mieszkal prawdopodobnie kolo Gostyn Zolkowo. Prosze o informacje.

 29. Kazimierz pisze:

  Poszukuję dziadka Michała Majkowskiego, w latach 20 XX wieku był naczelnikiem poczty w Tarnowie. Proszę o informacje.

 30. Poraj pisze:

  Szukam przodków o nazwisku GRODZKI mieszkających w XVIII-XIX wieku we wsi Dobroń i Chechło w obecnym powiecie Łask k/Łodzi.Z tej rodziny wywodzi si powstaniec styczniowy 1863 i jego brat cegielnik ze Stoków w Łodzi i drugi brat z Brzezin.

 31. Liubov pisze:

  Moi przodkowie mieszkali we wsi biszcza bosko Jan i marja bosko (fil) po stronie mamy. Chwiruk Siergiej ta Stefania we wsi wygnańce. Ta mandziuk Sawa i marja w białepole po stronie taty. Wszyscy oni w lubelskim obwodzie. Chcę więcej znać o swoim korzeniu. Bardzo proszę. Dziękuję

 32. Jan pisze:

  Nic nie mogę znaleźć.

 33. Elżbieta pisze:

  nazywam się Rydzewska córka Józefa i Urszuli z domu Czy (babcia ze strony mamy z domu Borowska, dziadek ze strony mamy Jakub Czyż, babcia ze strony taty Helena Grodecka, dziadek Andrzej Rydzewski, mama miała siostrę bliźniaczkę Zofię Gorząch z domu Czyż i brata Tadeusza Czyża, tata siostrę Marię Czerwińską z domu Rydzewska i brata Andrzej.W chwili obecnej jestem prawdopodobnie najstarszą osobą z rodziny Rydzewskich.Jeżeli miałeś takich samych krewny czy to ze strony mamy czy taty proszę o kontakt.helse55@wp.pl

 34. Ruilce Yuraszeck pisze:

  Drodzy Bracia, tak długo żyjący, ale tak bliscy mojemu sercu, zawsze chciałem wiedzieć o mojej polskiej rodzinie, ale wszystko, co wiem, to to, że ojciec mojej babci był z polskiej armii i zdołał uciec z pociągu, który miał umrzeć, uprzywilejowany przez żołnierzu, uratował całą rodzinę, w tym moją babcię i przybyli do Brazylii, ich imiona to: Chrisfoff Yuraszeck i Helena Yunk, moja babcia, Rose Yuraszeck, która może mi pomóc sercem.

 35. Krystyna pisze:

  Szukam przodków Józefa Szaybo ur.w1841r.w majątku własnym w Jurowcach k. Białegostoku zm 25.o2.1911r w Wierzbniku obecnie Starachowice.Ojciec jego też Józef a matka podobno Zofia Ratwjewicz.Za pomoc z góry dziękuję.

  • Janina pisze:

   Szukam przodków Maria Bortnik ur.w 1873 r. Mieszkających XVIII-XIX wieku w majątku własnym we wsi Olszanka/Wysokie w obecnym powiecie Chełm-Zamość. Z tej rodziny wywodzi się powstaniec styczniowy 1863 r.Marian Bortnik brat Józefa Bortnika rodzeństwo Zofii mojej babki ur. 1904 r. po mężu Grida. Wszyscy oni prawdopodobnie w Lubelskim obwodzie. Mój ojciec walczył w drugiej wojnie światowej został odznaczony 1/ORDER VIRTUTTI MILITARI 2/ ORDER ODRODZENIA POLSKI.
   Oraz w sumie odznaczeń było 5 zasłużonych.Ps.w 1959r. moi rodzice zmienili nazwisko z Grida na Zorski. Chcę więcej znać o swoim korzeniu. Bardzo proszę. Za pomoc z góry dziękuję.

 36. Darek pisze:

  Moja babcia(ojca matka) z domu Józefa Jarosz zamieszkała w Sokołowie Podlaskim. Nazwisko po pierwszym mężu Komar, po drugim Krzysztofowicz.. Poszukuję Rodzinę Komar i Krzysztofowicz zamieszkałą w Warszawie.. Ze słyszenia wiem, że moje prawidłowe nazwisko to Krzysztofowicz, wnuk Stanisława..

 37. Darek pisze:

  Moje nazwisko brzmi Komar.. Urodziłem się w Sokołowie Podlaskim.. Moi dziadkowie Józefa i Stanisław Krzysztofowicz pochowani są w Sokołowie Podlaskim.. O swoim nazwisku dowiedziałem się nie dawno od Stryjecznej siostry z Białego Stoku.. Kontakt proszę na maila darekkomar52@gmail.com..

 38. Egon pisze:

  Kilka lat temu poszedlem do kosciola poniewaz w Gminie powiedziano mi, ze w tym kosciele byc moze udostepnia mi metryki mojego pradziadka i dziadka. Niestety arogancki facet w czarnej sukience odburknal, ze te archiwa sa w diecezji. Wrocilem do urzedu gminy i ta sama pani powiedziala...mial zly humor lub nie umial pan do niego podejsc...Nie cierpie okupantow!

 39. Zuzanna pisze:

  Poszukuję osób o nazwisku Dziendzierz,mój pradziadek
  urodzuł się w Jamach pow.Olesno.Następnie wyjechał na śląsk dokładnie do Katowic.Tutaju się trop urywa.
  Z góry dziękuję za pomoc. Zuzanna

 40. Jolanta pisze:

  Poszukuję aktu zgonu Agnieszka Grzempowska zd.Woźna ur. 1849r rodz. Kazimierz i Marianna Borowska zam. w 1911r w Borowna integralna część wsi Świniary Gmina Wąsosz pow. Góra. Mój adres jolka_owczarek@wp.pl

 41. Jadwiga pisze:

  Poszukuje przodków,rodziny moczulskich,nie znam nikogo,mój dziadek Włodzimierz Moczulski,babcia to Katarzyna z domu Prisel,mieszkali w Rabce tam urodził się tadeusz moczulski,Potem wyjechali do Kosowa woj Stanisławów,niedaleko Kołomyji.W Kosowie urodził się mój tato Karol,Mieczysław Moczulski,potem Stanisława i Jan,dziadekzmarł po1930r,pochowany w Kosowie,mieli jeszcze najstarszą corkę Adele,moze ktos pomoże odnalez przodkow i rodzine dziadka i babci Prisel

 42. Stanisław pisze:

  Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy mam pokrewieństwo z niektórymi z was wymienię najstarsze osoby z mojego drzewa genealogicznego: ANNA MALINOWSKA, JAN MALINOWSKI, BARBARA ZARACH, LEON ZARACH, MARIANNA NOWICKA, JAKUB NOWICKI, MIELEWCZYKI (mam ich w rodzinie dużo wrazie co proszę pisać), PETRONELA GONDEK, WAWRZYN GONDEK, ZOFIA WLAZŁO, SYLWESTER WLAZŁO, JULIA TROJANEK, JAN TROJANEK, MARIA ZARACH, SZYMON ZARACH, JÓZEFA CIGERT, JAN CIGERT, JULIANNA CIEROCKA, JAN CIEROCKI, JÓZEFA SKIELNIK, JAN SKIELNIK.

 43. Darek pisze:

  Witam.. Mam na nazwisko Komar ale moje prawdziwe nazwisko jest inne.. Ojciec mojego taty nazywał się Stanisław Krzysztofowicz, babcia przyjęła nazwisko pierwszego męża Karola Komara ze Sterdyni. Był wdowcem, gdy poznał moją babcię o nazwisku Józefa Jarosz, zmarła w 1964 roku, w Sokołowie podlaskim. Babcia z Karolem nie mieli potomstwa. Po śmierci Komara poznała Stanisława Krzysztofowicza ale nazwisko pozostało jej Komar. Nazwisko Krzysztofowicz przyjęła pod koniec życia Krzysztofowicza. Nie mam rodziny o tym nazwisku Komar. Rodzina moja Krzysztofowicza mieszkała w Warszawie. Może ktoś odezwie się od Komara albo Krzysztofowicza, bardzo bym prosił. Mój tel. 534 500 172. Pozdrawiam z Siedlec.

 44. anna pisze:

  szukam rodzny fauch mieszkali w polsce w brynicy woj opolskie jan fauch pochodzil z kaniowa woj opolskijak ich szukac

 45. Gabriela pisze:

  Szukam przodka prapradziadka Józefa Murawskiego

 46. Tadeusz pisze:

  no i się wydało. babcia miała skok w bok.

Zostaw własny komentarz