Wystawa: „Jan Potocki. Rękopis znaleziony w Saragossie”


Rok 2015 ogłoszony został Rokiem Jana Potockiego (1761 – 1815) h. Pilawa, potomka znanego arystokratycznego rodu, pisarza, dramaturga, polityka, historyka, podróżnika, badacza starożytności i obyczajów ludowych.

fot. Biblioteka Królewska w Zamku Królewskim

fot. Biblioteka Królewska w Zamku Królewskim

Był on autorem m.in. tekstów historycznych, relacji z podróży do różnych krajów, rozpraw filozoficznych i dramatów (najbardziej znany z nich – Parady z 1792 r. – w dalszym ciągu chętnie wystawiany jest na scenach teatralnych). Dziełem, które rozsławiło jego imię daleko poza stronami rodzinnymi był Rękopis znaleziony w Saragossie, pisany od lat 90. XVIII w., którego pierwsze fragmenty, w języku francuskim, ukazały się drukiem w 1805 r. To wielowątkowa powieść, na stronicach której rzeczywistość miesza się z fantazją, a wydarzenia historyczne i polityczne z elementami zapożyczonymi z legend i orientalnych baśni.

Już od pierwszej edycji dzieło inspirowało wielu twórców. Jedną z najmłodszych plastycznych interpretacji Rękopisu jest seria 12. wielkoformatowych kompozycji, autorstwa Sławomira Chrystowa, powstałych na zamówienie Marka Potockiego w technice rysunku tuszem, gwaszu i akwareli na papierze.

Oprócz tych ilustracji na pokazie w Bibliotece Królewskiej w Zamku Królewskim w Warszawie zobaczymy również portrety członków rodziny Potockich (w tym znakomite obrazy pędzla Antona Graffa i Jana Chrzciciela Lampiego), kilka przedmiotów należących do autora Rękopisu, a także zeszyty z rękopisem powieści. Eksponowane dzieła i pamiątki pochodzą kolekcji Marka Potockiego, Muzeum Zamku w Łańcucie, Fundacji Teresy Sahakian oraz Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum. Po raz pierwszy pokazywane były one w Muzeum Zamku w Łańcucie w okresie od czerwca do września br.

Biblioteka Królewska 14 listopada 2015 r. – 31 stycznia 2016 r.

Komisarz: dr Artur Badach, Ośrodek Sztuki

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Zamku w ramach biletu na zwiedzanie Galerii Lanckorońskich. Galerii Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej.

W listopadzie wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Źródło informacji: Zamek Królewski w Warszawie

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz