Wykład: „Chrzest - św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna” - zaproszenie


Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu „Otwarte wykłady” związane z obchodami 1050 rocznica chrztu polski.

wykład_kwadrat-2Wykład odbędzie się 24 marca (czwartek) o godz. 17.00 w ramach niezwykle interesującego programu, który towarzyszy wystawie „Chrzest - św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna”. Prowadzącym spotkanie będzie prof. dr hab. Tomasz Jurek, który opowie o początkach chrześcijaństwa w Polsce.

O prelegencie:
Tomasz Jurek urodził się w 1962 w Poznaniu i jest z tym miastem związany po dzień dzisiejszy. Ukończył Liceum Ogólnokształcące nr VIII w Poznaniu, przy ul. Głogowskiej. W 1981 roku podjął studia na wydziale historycznym UAM w Poznaniu. Pracę magisterską Księstwo głogowskie w latach 1249-1290, obronioną w 1985 r.,  pisał u prof. Jadwigi Krzyżaniakowej. Od 1986 r. pracuje w Instytucie Historii PAN, w zakładzie Słownika Historyczno-Geograficznego Wielkopolski - jako kierownik. Tam złożył w 1989 r. pracę doktorską zatytułowaną Dziedzic Królestwa Polskiego. Książę głogowski Henryk 1274-1309. Natomiast  habilitację uzyskał  w 1996 na  postawie pracy Obce rycerstwo na Śląsku do połowy XIV wiekuTomasz Jurek jest też redaktorem Roczników Historycznych, a także przewodniczącym Wydziału Historii i Nauk Społecznych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz członkiem Commission Internationale de Diplomatique i członkiem-korespondentem Historische Kommission für Schlesien.

Przedstawiony pokrótce dorobek prof. Tomasza Jurka jest imponujący zwłaszcza, że należy do młodszego pokolenia naukowców!

Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie internetowej: www.mppp.pl
Zapraszamy do zapoznania się z całym programem, który przygotował zespół MPPP z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski: http://mppp.pl/pl/aktualnosci/231

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz