Relacji z gali „Wydarzenie Historyczne Roku 2015” w TVP


Zapraszamy dzisiaj na antenę TVP 2 oraz TVP Historia. Już dzisiaj o godzinie 14.05 (TVP 2) oraz 17.25 (TVP Historia) będziecie mogli Państwo obejrzeć relację z Wydarzenia Historycznego Roku 2015. 

390px-TVP2_logo.svgPlebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku powstał by uhonorować organizatorów najlepszych, najfajniejszych i najwartościowszych inicjatyw historycznych w danym roku. W tym roku do konkursu, organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z historia.org.pl, zgłoszono blisko 200 wydarzeń z całego kraju i z zagranicy, spośród których Jury wybrało finałową piętnastkę podzieloną na trzy kategorie. W internetowym głosowaniu wzięło udział ponad siedem tysięcy internautów. Była to dziewiąta edycja plebiscytu.

W kategorii „Wystawa” najwięcej głosów otrzymała ekspozycja stała Muzeum Katyńskiego. Wydarzenie za najważniejsze w 2015 roku internauci uznali widowisko historyczne Obława Augustowska. Lipiec 1945 zorganizowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Suwałki oraz Muzeum Okręgowe w Suwałkach. W kategorii Edukacja i multimedia zwyciężyła społeczna akcja Chwalimy się Powstaniem przeprowadzona przez „Głos Wielkopolski”.

Wydarzenie Historyczne Roku jest ogólnopolskim Plebiscytem realizowanym od 2007 r., którego inicjatorem był portal historia.org.pl. Celem konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych w trzech kategoriach. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W ubiegłym roku tysiące głosujących za najważniejsze wydarzenia historyczne 2014 r. uznało:  Krakowscy Wyklęci (organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), Projekt: Pilecki (organizator: Stowarzyszenie Auschwitz Memento) oraz otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

W poprzednich latach internauci wybrali m.in.: projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak„, którego organizatorem była Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki (2012 r.), organizację uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego (2011 r.) i otwarcie nowoczesnej ekspozycji ”Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie (2010 r.).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Historyk pisze:

    Brawo! Szlachetna idea!

  2. Bilbo pisze:

    Brawo.

Zostaw własny komentarz