Potępiają i apelują o wzajemne przebaczenie. Ukraiński parlament odniósł się do uchwały Sejmu


Polska ustawa o upamiętnieniu ofiar ukraińskich nacjonalistów w czasach II wojny światowej została poddana debacie przez Radę Najwyższą Ukrainy. Ukraiński parlament potępił decyzje Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej, określając działania polskich władz jako „upolitycznianie historii”.

Poza reprymendą, z Rady Najwyższej Ukrainy, popłynęły również słowa nawołujące do wzajemnego pojednania między dwoma narodami oraz rzetelnego wyjaśnienia wydarzeń, które miały miejsce na Wołyniu. Przy okazji debaty spodziewano się również odpowiedzi władz Ukrainy wobec polskich działań, w postaci rezolucji upamiętniającej „ofiar ludobójstwa dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951”, jednak do przystąpienia prac nad dokumentem nie doszło.

Łączą nas krwawe konflikty, jak i wspólna walka o wolność

- Ukrainę i Polską łączą zarówno wybitne przykłady wspólnej walki o wolność, jak i krwawe konflikty. Biorąc pod uwagę powyższe, Rada Najwyższa Ukrainy uważa za obowiązek uszanowanie pamięci wszystkich ofiara na terenie obu państw – czytamy w ukraińskiej rezolucji.

Pomimo dość pojednawczego tonu rezolucji, Ukraińskie władze wytykają Polsce prace nad ustawą o zbrodni wołyńskiej w atmosferze „antyukraińskiej histerii”. – Parlament Ukrainy uważa, że ustanowiony przez Sejm RP Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP (…) jest przejawem upolitycznienia tragicznych stronic ukraińsko-polskiej historii – napisano w rezolucji.

Ukraińcy zaznaczają, że ustawa tworzona była w czasie, kiedy w Polsce dochodziło do aktów niszczenia ukraińskich pomników oraz ataków na uczestników uroczystości religijnych, a Ukrainę rozrywała do dziś trwająca wojna z Federacją Rosyjską. Ukraińscy deputowani oświadczyli również w rezolucji, że działania polskich władz stoją w sprzeczności z dyplomatycznym dorobkiem obu krajów, mającym przynieść zrozumienie, przebaczenie i upamiętnienie niewinnych ofiar konfliktu, pośród który znajdują się zarówno Polacy, jaki i Ukraińcy.  – Rada Najwyższa Ukrainy potępia jednostronne działania Senatu i Sejmu RP, wymierzone w pozytywne rezultaty współpracy, osiągnięte w trakcie trwającego przez ostatnie dziesięciolecia ukraińsko-polskiego konstruktywnego dialogu – głosi projekt rezolucji.

Konflikt o zbrodnie wołyńską

Wydarzenia z Wołynia mające miejsce w latach 1943-1944 od lat pozostają elementem spornym na linii Warszawa-Kijów.

Polscy historycy postrzegają zbrodnie wołyńską jako ludobójstwo na tle etnicznym, w wyniku którego śmierć poniosło ponad 100 tysięcy osób – mężczyzn, kobiet, dzieci i starców. Niektóre szacunki mówią nawet o 130 tysiącach ofiar. Badacze z Ukrainy, opowiadają się jednak za postrzeganiem zbrodni wołyńskiej, jako konsekwencji wojny Armii Krajowej z UPA, w której czynny udział brała ludność cywilna. Szacunki w liczbie ofiar po stronie ukraińskiej to 10-20 tysięcy.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Wybierzmy wspólną przyszłość, a nie zbrodniczą przeszłość. Ważniejszym wspólnym wrogiem jest rosyjski neoimperializm, niż zbrodnia wołyńska.

Zostaw własny komentarz