Historia rugby w Polsce


Rugby w Polsce ma historię równie bogatą i piękną co pozostałe gry zespołowe. Jaka jest jego historia i kto grał jako w rugby jako pierwszy? O tym w tekście Macieja Powały – Niedźwiedzkiego. 

Francuz Loyos van Lee autor książki „Le Rugby” podaje, że pierwszym Polakiem grającym w rugby był Aleksander Sienkiewicz – syn noblisty Henryka Sienkiewicza (w rzeczywistości był on siostrzeńcem wielkiego pisarza). Występował w barwach paryskich klubów Racing Club de France i Olympique. Był okazałym mężczyzną, ważył ponad 100 kilogramów i grał w II linii młyna.

09.07.1922 Lwów ZS Orzeł Biały Warszawa Czarni – ZS Orzeł Biały Warszawa Biali 6:3 (3:0)

Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości do Polski zaczęły napływać rzesze repatriantów, a wraz z nimi (oraz misjami wojskowymi z Francji) przybyli sympatycy rugby. Głównym inicjatorem był Francuz Louis Amblard (profesor języków obcych), który w 1921 roku założył w Warszawie pierwszy klub – Orzeł Biały. W sukurs Ambladrowi pośpieszyli oficerowie francuscy.

Pierwszy oficjalny mecz z udziałem publiczności rozegrano 9.07.1922 na boisku LKS „Pogoń„ Lwów. Grały dwie drużyny Orła Białego, jedną nazwano „czarnymi„ (złożoną głównie z zawodników francuskich), drugą „białymi” (wystąpili w niej gracze polscy). Wygrali ”czarni” 6:3. Sędzią tego historycznego spotkania był Francuz Robineau. W 1928 roku ustała działalność klubów, a w 1929 ukazały się ostatnie wzmianki w prasie.

W 1954 roku Franciszek Liszka, przedwojenny gracz rugby, zorganizował w Murckach pierwszą drużynę rugby, na początku 1955 roku w Katowicach powstał drugi zespół założony przez Ramona Torrentsa, który przed przyjazdem do Polski grał w rugby w Hiszpanii. Informacja o powstaniu drużyn zainspirowała dziennikarzy: Wojciecha Giełżyńskiego z „Dookoła Świata„ i Andrzeja Karpińskiego ze ”Sportowca” do powtórnego rozpropagowania tej dyscypliny w kraju. Pomysł spodobał się ówczesnym władzom GKKF, a efektem było rozporządzenie Włodzimierza Reczka z 14 grudnia 1955 o wprowadzeniu rugby w poczet oficjalnie uprawianych w Polsce dyscyplin i włączeniu jej do zakresu kompetencji wydziału IX Departamentu Wyszkolenia Sportowego GKKF. Polski Związek rugby powstał 9 września 1957 r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. ich pisze:

    katastrofa artykul o rugby w wydaniu tego pana i na dodatek firmowany przez pracownika zajmujacego sie historia

Zostaw własny komentarz