10 miejsc, których nie możesz przegapić podczas Nocy Muzeów w Warszawie 2017


W warszawskiej Nocy Muzeów 2017 bierze udział ponad 250 różnych instytucji. Każda z nich stara się przygotować ciekawy program, który przyciągnie wielu gości. My przygotowaliśmy dla Was 10 propozycji miejsc, których naszym zdaniem w tym roku po prostu nie możecie przegapić. 

W wyborze zdecydowaliśmy się na miejsca albo na co dzień niedostępne albo takie, które są nowicjuszami w Nocy Muzeów w Warszawie lub te, których program szczególnie przypadł nam do gustu.

Z wydarzeń, które nie znalazły się w poniższym zestawieniu na pewno warto się wybrać do m.in. do Muzeum Fryderyka Chopina (ul. Okólnik 1) na recitale fortepianowe w Sali Koncertowej, Muzeum Wojska Polskiego (Al. Jerozolimskie 3) na wystawę „Ojczyzna obrońcy swemu w 200. rocznicę śmierci Naczelnika Tadeusz Kościuszki”, otwarcie „Pokoju na lato” w Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79) oraz Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei (ul. Kruczkowskiego 8), gdzie przygotowano bogaty program artystyczny.

Oczywiście bardzo ciekawe atrakcje przygotowały takie instytucje jak Muzeum Narodowe, Muzeum Warszawy, Muzeum POLIN, Zamek Królewski, Pałac w Wilanowie itp. Pełny program znajdziecie tutaj.

Jeśli brakuje Wam atrakcyjnego miejsca, które pominęliśmy w naszym zestawieniu, to koniecznie napiszcie nam o tym w komentarzu.

Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej

Zobacz zwykle niedostępne magazyny IPN i poznaj tajniki pracy archiwisty

Akta Instytut Pamięci Narodowej / fot. CC-BY-SA 3.0

Gdzie: ul. Kłobucka 21
Kiedy: od godz. 17.00 do 00.00

Zasób Archiwum IPN  w Warszawie liczy 31 062,37 metrów bieżących akt, które stanowią dokumenty z instytucji prowadzących działania operacyjne, dochodzeniowe i śledcze. Są to dokumenty pozyskane m.in. z: Resortu Bezpieczeństwa Publicznego PKWN, Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, Komitetu ds. Bezpieczeństwa Publicznego, Służby Bezpieczeństwa MSW, Akademii Spraw Wewnętrznych, Zwiadu WOP, jednostek wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Głównego Zarządu Informacji MON, Wojskowej Służby Wewnętrznej, Oddziału II Sztabu Generalnego (ludowego) Wojska Polskiego, Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Wojskowych Służb Informacyjnych.

Podczas Nocy Muzeów IPN umożliwi gościom odwiedzenie zazwyczaj niedostępnych magazynów archiwalnych i zapoznania się z unikatowymi dokumentami. W ramach przygotowanych ekspozycji pokaże m.in. plany rozlokowania wojsk bolszewickich w 1919 i 1920 r., fotografie i filmy związane z postacią Józefa Piłsudskiego oraz dokumentację organów bezpieczeństwa PRL dotyczącą przygotowań do pielgrzymek papieskich.

Zainteresowani będą mogli poznać tajniki pracy współczesnego archiwisty, poszukać informacji o wojennych losach krewnych i wziąć udział w warsztatach konserwacji materiałów archiwalnych.

Belweder

Zobacz Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego

Belweder / fot. CC BY-SA 3.0

Gdzie: ul. Belwederska 54/56
Kiedy: od 19:00 do godz. 1.00 (wejście ostatniej grupy)

Belweder po 1918 r. służył jako siedziba dla Józefa Piłsudskiego i prezydentów RP. Po II wojnie siedziba najwyższych władz państwowych, rezydował tam m.in. Bolesław Bierut i Wojciech Jaruzelski. Po 1989 r. rezydencja prezydenta RP.

Uczestnicy tegorocznej edycji Nocy Muzeów będą mogli zwiedzić w nim m. in. Salę Pompejańską, Zieloną, Marmurową, Malinową, Kominkową, Lustrzaną i Konferencyjną. Do zwiedzania udostępniony zostanie też zrekonstruowany Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, w którym będzie można obejrzeć pokój adiutanta, salonik, gabinet oraz pokój szachowy.

Grupy będą oprowadzane przez przewodników.

*Osoby zwiedzające Belweder proszone są o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Organizator prosi o niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów, dużych toreb, plecaków (nie ma możliwości przechowywania rzeczy). Wejście do Belwederu od strony pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ostatnia grupa wejdzie do Belwederu o godz. 01.00.

Muzeum Bursztynu w Warszawie

Zobacz techniki obróbki bursztynuGdzie: Rynek Starego Miasta 4/6
Kiedy:  od godz. 18.00 do 6.00

Pierwsze w Warszawie Muzeum Bursztynu!. Stała ekspozycja poświęcona jest historii powstawania bursztynu oraz sposobom jego przetwarzania i wykorzystania na przestrzeni wieków. Obsługa muzeum ubrana będzie w repliki średniowiecznych strojów noszonych przez mieszkańców nadbałtyckiej osady Truso będącej niegdyś lokalnym centrum handlu bursztynem. W zaimprowizowanym warsztacie bursztynniczym będzie można podejrzeć stare techniki obróbki bursztynu i spróbować sił w obsłudze replik średniowiecznych narzędzi jubilerskich. Prezentowane będą również współczesne metody produkcji biżuterii z bursztynem, których precyzję będzie można obserwować dzięki zainstalowanym kamerom i ekranom. Podczas trwania imprezy na jednym z ekranów wyświetlany będzie także film z połowów bursztynu nad Bałtykiem, a odwiedzający Goście otrzymają pamiątkowe karty okolicznościowe z małą bryłką bursztynu bałtyckiego.

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka

Zobacz skarbiec, milion złotych w banknotach i podnieś 12,5 kilogramową sztabę złota

Sztabka złota w Skarbcu / fot. CC-BY-SA 3.0

Gdzie: Świętokrzyska 11/21
Kiedy: od godz. 19:00 do godz. 1.00 (ostatnie wejście o północy)

Centrum Pieniądza NBP to najnowocześniejsze w Europie Środkowej centrum ekspozycyjno-edukacyjne opowiadające o bankowości. Na ponad 2000 metrów kwadratowych zgromadzono kilka tysięcy unikalnych eksponatów. Misją Centrum Pieniądza NBP jest popularyzowanie wiedzy dotyczącej historii pieniądza oraz przystępne przedstawianie zagadnień z zakresu ekonomii, bankowości i rynków finansowych.

Ile waży największa europejska moneta? Dlaczego jest tak duża i ciężka? Jak wyglądały pierwsze polskie banknoty? Kto i kiedy je emitował? Jak są zabezpieczone współczesne banknoty? Jak odróżnić oryginał od falsyfikatu? Ile jest warta ważąca 12,5 kg sztaba złota? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskasz odwiedzając nowoczesną placówkę edukacyjną Narodowego Banku Polskiego – Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka.

Goście będą mogli zobaczyć m.in. unikalną kolekcję monet, milion złotych w banknotach, skarbiec i bankowóz, 12,5 kilogramową sztabę złota, którą możesz podnieść, pierwszy polski banknot polimerowy i prezentację projektowania i produkcji pieniądza.

Na wszystkich czekają konkursy, występy artystyczne, zabawy i niespodzianki.

Animatorzy Centrum będą służyli Gościom wiedzą i pomocą.

*Ze względów bezpieczeństwa, liczba osób mogących przebywać jednocześnie na terenie Centrum Pieniądza NBP jest ograniczona.

Fabryka Czekolady E.Wedel

Zobacz jak powstają słodkości od Wedla

Fabryce Czekolady E.Wedel / fot. CC-BY-SA 3.0

Gdzie: ul. Zamoyskiego 24/26
Kiedy: od godz. 12:00 do 00.00

Podczas zwiedzania fabryki, najbardziej czekoladowego miejsca w Polsce, będzie można zobaczyć „od kuchni” jak produkowane są wedlowskie słodycze. Odwiedzający zobaczą Linię Venus, jedną z najbardziej nowoczesnych linii produkcyjnych w Europie oraz Pracownię Rarytasów, gdzie powstają ręcznie robione wedlowskie słodycze. Zwiedzający będą mogli poznać historię firmy i obejrzeć salę Pamięci, w której kiedyś pracował sam Jan Wedel, będą także mogli skosztować wedlowskich słodyczy oraz podziwiać galerię rzeźb z czekolady (w tym makietę miasta z czekoladową kolejką autorstwa Maestro Czekolady E.Wedel, Janusza Profusa).

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zobacz gabinet premiera i salę posiedzeń Rady Ministrów

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / CC-BY-SA 3.0

Gdzie: Al. Ujazdowskie 1/3
Kiedy: od godz. 19:00 do godz. 1.00 (ostatnie wejście o północy)

Zwiedzanie zabytkowego gmachu KPRM z przewodnikiem – kulisy oficjalnych spotkań premiera w salach reprezentacyjnych, wizyta w gabinecie szefa rządu i sali posiedzeń Rady Ministrów, a także krótka lekcja protokołu dyplomatycznego.

Zwiedzanie w grupach zorganizowanych (max. 30-osobowych).
Czas zwiedzania ok. 60 minut.

*Goście proszeni są o zabranie dowodu tożsamości i niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów.

Stadion i Muzeum Legii Warszawa

Zobacz piłkę, która 3 razy wpadła do siatki Realu Madryt

Muzeum Legii Warszawa / fot. CC-BY-SA 3.0

Gdzie: ul. Łazienkowska 3
Kiedy: od godz. 20:00 do godz. 23:00

W dniu Nocy Muzeów w Muzeum Legii Warszawa zostanie udostępniona specjalna, dedykowana na ten dzień wystawa pt. „Historia Herbu Legii Warszawa w związku z 60-leciem”. W Muzeum będzie także znajdowała się nowa atrakcja w postaci pomnik dyskobola. Wielką atrakcją dla wszystkich uczestników będzie gablota przedstawiająca grę Legii w Lidze Mistrzów w sezonie 2016/2017 r. M. in. znajduje się tam piłka, która 3 razy wpadła do siatki Realu Madryt.

Wydarzenie jest dostosowane do osób niepełnosprawnych.

Organizator przewiduje unikalne pamiątki dla pierwszych kibiców.

Muzeum Sue Ryder

Zobacz wystawę nowego muzeum

Gdzie: pl. Unii Lubelskiej 2, Rogatka Mokotowska
Kiedy: od godz. 19:00 do godz. 1.00

Muzeum Sue Ryder zostało otwarte 19 października 2016 roku. Poświęcone jest brytyjskiej działaczce charytatywnej, bardzo mocno związanej z Polską, przygotowuje na tę okazję wystawę specjalną na temat losów Polaków, którzy w czasie II wojny światowej znaleźli się przymusowo na terenie Niemiec. Ekspozycja ma na celu ukazanie nieznanych dotąd szerszemu odbiorcy faktów z powojennej historii Europy i Polski, takich jak losy tzw. Dipisów, czyli bezpaństwowców, którzy po zakończeniu działań wojennych pozostali na terenie Niemiec, ponieważ nie mogli lub nie chcieli wracać do swych ojczyzn. Wystawa podejmuje historyczny aspekt problemu migracji ludności w wyniku wojny.

Oprócz ekspozycji stałej będzie można obejrzeć wspomnianą wyżej wystawę specjalną. Właśnie w tym celu na pl. Unii Lubelskiej przed wejściem do Muzeum stanie wyjątkowa przyczepa, przekształcona w obwoźne muzeum, gdzie organizator pokaże swoje zbiory związane z tą zapomnianą historią. Wcześniej w ciągu dnia przyczepa-muzeum pojawi się w kilku punktach miasta, by zachęcić przechodniów do odwiedzenia Muzeum wieczorem. W ramach tego wydarzenia będzie można obejrzeć unikatowe zdjęcia oraz zapoznać się ze wspomnieniami z tego okresu. Przewidziana jest także projekcja filmów dokumentalnych ukazujących tą powojenną rzeczywistość.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na Rakowieckiej

Zobacz celę rtm Witolda Pileckiego i miejsce uświęcone krwią innych bohaterów podziemia antykomunistycznego

Muzeum Żołnierzy Wyklętych / fot. CC BY-SA 3.0

Gdzie: ul. Rakowiecka 37
Kiedy: od godz. 17.00 do 00.00

29 lutego 2016 r., Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał zarządzenie powołujące Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Siedzibą Muzeum stanie się teren obecnie funkcjonującego Aresztu Śledczego w Warszawie-Mokotowie przy ul. Rakowieckiej 37, który w 2017 roku zostanie wygaszony.

Dla odwiedzających Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - którego otwarcie jest zaplanowane w 2019 r. - zostanie udostępniona część byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów. Podczas Nocy Muzeów będzie można zobaczyć m.in. podziemny korytarz łączący słynny X Pawilon z budynkiem nazywanym „Pałacem Cudów”, który był wykorzystywany przez komunistycznych oprawców do przesłuchiwania więźniów. Otwarta dla zwiedzających zostanie też cela zabitego w tym więzieniu bohaterskiego rtm Witolda Pileckiego.

Zespół Stacji Filtrów Williama Lindleya

Zobacz XIX-wieczne filtry będące Pomnikiem Historii

Filtry Lindleya / fot. CC-BY-SA 3.0

Gdzie: ul. Koszykowa 81

Zwiedzanie wieży ciśnień, Muzeum Wodociągów i Kanalizacji w budynku XIX-wiecznej pompowni, filtru powolnego z 1886 r., Zakładu Filtrów Pospiesznych z 1933 r.

*Na teren Stacji Filtrów wchodzimy bramą od strony ul. Koszykowej co pół godziny, w 25-osobowych grupach pod opieką przewodnika. Trzeba okazać dokument ze zdjęciem. Wyjście przez bramę od strony ul. Krzywickiego. Zwiedzający są zobowiązani do przestrzegania przepisów porządkowych, z którymi można się zapoznać na stronie www.mpwik.com.pl w zakładce „Udostępnianie obiektów”.

Zobacz także:

* * *

W oczekiwaniu na Noc Muzeów zapraszamy do lektury naszych najpopularniejszych tekstów, które znajdziecie tutaj. Zostań także naszym fanem na Facebooku - to codzienna dawka historii na Twojej tablicy:

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gdansky pisze:

    Polecam KPRM, fotka na fotelu premiera to fajna pamiątka 🙂

Zostaw własny komentarz