„Mój region-moja historia. Oblicze Apokalipsy” - projekt społeczny licealistek z Zawiercia


Mój region-moja historia. Oblicze Apokalipsy to projekt społeczny realizowany w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z teorii przez uczennice klas pierwszych II Liceum Ogólnokształcącego im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu- Rozalię Jaros i Alicję Widawską . Podczas trwania przedsięwzięcia organizatorki przestawią zawiercianom okrutne czasy II wojny światowej, jakie miały miejsce na terenie, na którym obecnie mieszkają.

Skąd pomysł na projekt?

Świadomość lokalna obywateli, z czym wiąże się między innymi świadomość historyczna, jest jednym z najważniejszych elementów kształtujących osobowość człowieka. Wielu młodych ludzi wychowanych w czasach powojennej Polski, w XXI w., nie posiada ważnych wiadomości z okresu II wojny światowej,  jakie miały miejsce w ich „małej Ojczyźnie’’. Obecne żyjemy w czasach bardzo ruchliwych, zabieganych. Mało znajdujemy w nich chwil dla siebie i bliskich, a na dodatkowe czynności zwyczajnie nam ich nie starcza. Projekt będzie dla beneficjentów nie tylko niezapomnianą lekcją historii, która znacznie poszerzy ich horyzonty wiedzy, ale także momentem wytchnienia. Pokaże, że w obliczu ogromnych kłopotów tego świata, z jakimi niegdyś zmagali się nasi rówieśnicy (pradziadkowie, dziadkowie), te, z którymi my borykamy się dzisiaj nie mają większego znaczenia. Myślimy, że to przedsięwzięcie pozwoli beneficjentom docenić to jak i gdzie żyjemy - nie każdy człowiek miał szczęście, jakie nam przypadło od losu.

Kim są beneficjenci?

W projekcie rolę beneficjentów pełnią uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych  powiatu zawierciańskiego oraz dorośli, wszyscy, „nieco starsi” miłośnicy historii.

Pierwsza grupa naszych odbiorców to osoby bardzo młode, pokolenia XXI wieku.  Drugą część beneficjentów stanowią dorośli, pasjonaci historii, wszyscy, którzy pragną poszerzyć horyzonty swojej historycznej wiedzy, utrwalić ją i wzbogacić. Historia miejsca, w którym żyją jest im nierzadko obca, mało znana.  Nie wszyscy mieli możliwość usłyszeć opowieści od swoich przodków o  okrutnych wydarzeniach z  okresu  II wojny światowej w miejscu, w którym obecnie mieszkamy. Niestety podstawa programowa również nie pozwala na wzbogacenie wiedzy historycznej z tego zakresu - niezwykle istotny temat „małej Ojczyzny” pomijany jest na lekcjach historii. Dużo problemów sprawia także dotarcie do źródeł historycznych. Wymaga to dużego zaangażowania i pracy , na którą, w obliczu wszystkich obowiązków domowych i szkolnych,  nie zawsze jest czas.

Stary rynek, lata przedwojenne. Widok na ul. Hożą i Marszałkowska

Realizacja projektu. Czyli nie taki diabeł straszny...

W ramach realizacji projektu organizatorki stworzyły wystawę historyczną, która w dniach 22 kwietnia -29 kwietnia 2017 r. obecna była w budynku Księgarni Edukacyjnej w Zawierciu. Następnie, do 12 maja 2017 r. będzie znajdować się w Szkole Podstawowej nr 6 (także w Zawierciu). Organizatorki przedsięwzięcia spotkają się także z uczniami szkół podstawowych i gimnazjalnych w ich szkołach, gdzie ciekawie i szczegółowo przedstawią ważne zagadnienia. Zarówno wystawa historyczna, jak i przeprowadzone lekcje w opowiadaniach i fotografiach przedstawiają ważne wydarzenia z okresu II wojny światowej, porównanie wyglądu zawierciańskich ulic, biogramy słynnych, zasłużonych postaci.

Zorganizowanie projektu społecznego wymaga dużo energii, poświęcenia i czasu, ale, jak twierdzą same organizatorki, warto!

Korzyści płynące z realizacji projektu.

„Nasz projekt przyniesie beneficjentom wiele korzyści. Pozwoli znacznie poszerzyć historyczne horyzonty wiedzy i umiejętności. W jak najbardziej przystępny sposób postaramy się zaprezentować okrutne czasy Apokalipsy na terenie ziemi zawierciańskiej. Nasze spotkania z beneficjentami będą niecodziennymi doświadczeniami. Dołożymy wszelkich starań, aby z naszych spotkań i innych przeprowadzonych wydarzeń każdy wyniósł jak najwięcej. Do tego, że historia jest na prawdę ciekawym przedmiotem, którego tajemnice możemy odkrywać w miły, ciekawy i bezstresowy sposób postaramy się przekonać największych niedowiarków.”- zapewniają dziewczyny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz