V Warszawskie Dni Kawaleryjskie w Łazienkach Królewskich w Warszawie 2018


W dniach 1-6 maja 2018 r. kawalerzyści-ochotnicy przeniosą gości w magiczne lata 20., aby jeszcze raz poczuć klimat przedwojennej Warszawy. Warszawskie Dni Kawaleryjskie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędą się już po raz piąty. Podczas tegorocznej edycji Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego będzie obchodzić 14. rocznicę swojego powstania.

Warszawskie Dni Kawaleryjskie są przedsięwzięciem, które najlepiej oddaje charakter pracy kawalerii ochotniczej. Impreza odbywa się od pięciu lat w Łazienkach Królewskich w Warszawie, a podczas tegorocznej edycji Szwadron Honorowy obchodzić będzie 14. rocznicę swojego powstania. Kawalerzyści spędzą w Łazienkach Królewskich cały tydzień i nieraz odżyje atmosfera lat 20. oraz piękne emocje towarzyszące zawodom jeździeckim. Kawaleryjskie konie przyjadą do Stajni Belvedere już 1 maja na pierwszy pokaz konny. Następny pokaz odbędzie się już 3 maja. Codziennie spotkamy ich podczas wieczornych treningów musztry konnej oraz władania szablą i lancą. Główne obchody Warszawskich Dni Kawaleryjskich rozpoczną się w piątek 4 maja. W Łazienkach Królewskich odbędzie się wtedy konferencja naukowa, a w Umiastowie pod Warszawą, w JKS Umiastów, gdzie na co dzień stacjonuje szwadron, rozegrane zostaną pierwsze konkurencje Mazowieckich Kwalifikacje Kawaleryjskich Mistrzostw Polski Militari. Tam zawodnicy z całej Polski będą zmagać się z konkurencjami takimi jak ujeżdżenie i cross. Wieczorem w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii odbędzie się Gala V Warszawskich Dni Kawaleryjskich wraz z III ceremonią wręczenia nagród im. gen. bryg. Bolesława Wieniawy Długoszowskiego dla osób zasłużonych dla współczesnej kawalerii. Sobota 5 maja rozpocznie się Kawaleryjskimi zawodami strzeleckimi o Puchar Niepodległej na Strzelnicy FSO. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w strzeleckich zmaganiach z kawalerią ochotniczą.

Wstęp płatny, wejście od godziny 9:00 rano, obowiązują wcześniejsze zapisy. Następnie na hipodromie w Łazienkach Królewskich obejrzymy skoki przez przeszkody.

Dzień zakończą capstrzyk wraz z apelem poległych, który odbędzie się na dziedzińcu Klasztoru OO. Bernardynów, przy ul. Czerniakowskiej 2/4 i uroczysty raut z okazji Święta Pułkowego.

W niedzielę 6 maja możemy udać się wspólnie z kawalerzystami na Mszę Świętą do Katedry Polowej WP przy ul. Długiej w Warszawie. Msza w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego rozpocznie się o godzinie 10:00, a o 13:30 w Łazienkach Królewskich odbędzie się uroczysty apel na Tarasie Pałacu na Wyspie i złożenie kwiatów pod pomnikiem patrona 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich – płk. Jana Hipolita Kozietulskiego, którego popiersie znajduje się na tyłach Pałacu Myśliwieckiego.

Następnie kawalerzyści będą rywalizować na hipodromie w najbardziej widowiskowych konkurencjach kwalifikacji Mistrzostw Militari – władaniu lancą i szablą. Kłucia worków, zbieranie pierścieni lancą w pełnym galopie oraz cięcie łóz i zwalczanie pozorników szablą to dziś niecodzienne konkurencje, które przeniosą w klimat przedwojennych konkursów nie tylko jeźdźców, lecz także zgromadzonych widzów, którzy co roku z zaangażowaniem kibicują swoim faworytom.

Warszawskie Dni Kawaleryjskie zakończy ceremonia dekoracji zwycięzców Mazowieckich Kwalifikacji Kawaleryjskich Mistrzostw Polski Militari która odbędzie się w niedzielę o 18:00 na hipodromie w Łazienkach Królewskich.

Współczesna kawaleria

Choć kawaleria po II wojnie światowej zaczęła ustępować jednostkom zmechanizowanym, nadal stanowi ważną część tradycji Wojska Polskiego. Obecnie kawaleria pełni funkcje reprezentacyjne i edukacyjne – jako żywe świadectwo chlubnej historii polskiej jazdy.

Misja ta pełniona jest głównie przez kawalerzystów ochotników, traktujących kawalerię jako pasję i wyzwanie, którzy poświęcają wiele aby rozwijać swoje wyszkolenie jeździeckie i kawaleryjskie, pogłębiać wiedzę historyczną, brać udział w patriotycznych uroczystościach i dzielić się swoją pasją z innymi.

Liczne działające w Polsce stowarzyszenia kawaleryjskie, najczęściej za zgodą ostatnich żyjących weteranów przedwojennych pułków kawalerii, przyjmują ich barwy, a w ten sposób stają się spadkobiercami pułkowych tradycji. Wiążą się z tym nie tylko przywileje, ale też liczne obowiązki. Tym samym kawalerzyści ochotnicy nie są rekonstruktorami, lecz kontynuatorami tradycji kawaleryjskiej w całej jej rozciągłości.

Szwoleżerowie Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego samodzielnie finansują swoje wyposażenie i szkolenia, ale kadra dokłada wszelkich starań by każdy chętny, gotowy poświęcić się kawalerii, mógł dołączyć do Szwadronu. Stowarzyszenie stawia sobie za cel wychowywanie młodzieży w duchu patriotycznym i dbanie o jej rozwój fizyczny i duchowy. Utrzymanie szwadronu w gotowości „bojowej” wymaga nieustannej pracy i treningów zarówno ludzi, jak i koni — w końcu kawalerzysta i jego koń to niemal nierozłączna jedność.

Miejsce: Warszawa
Data i godzina:  1-6 maja 2018 r.
Szczegóły: dni-kawaleryjskie.pl

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem. Możesz wysłać nam także Twoją relację z wydarzenia, którą chętnie opublikujemy. Bądź na bieżąco i polub nas także na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz