Znowu zatankujesz na CPN-ie. Orlen rozważa uruchomienie stacji z dawnym logo


Młodsi nie pamiętają, ale niegdyś nie jeździło się na stację paliw, ale na CPN. To na stacjach pod tą nazwą Polacy tankowali swoje pojazdy. Marka zniknęła w roku 2000, gdy z połączenia CPN i Petrochemii Płock powstał PKN Orlen. Teraz koncern planuje przywrócenie dawnej marki.

Powodem powrotu CPN-u ma być ochrona praw do tej marki. By je zabezpieczyć, Orlen planuje uruchomienie stacji z logo CPN na warszawskiej Pradze. Koncern nie planuje kolejnych otwarć obiektów pod tą nazwą. Ta jedna stacja ma być wystarczająca do ochrony tego znaku towarowego.

Nie wiadomo kiedy i czy ostatecznie Orlen zdecyduje się na powrót CPN-u. Firma nie zaprzecza, że prowadzi prace analityczne, jednak dotąd nie podjęto ostatecznej decyzji.

Dla jednych otwarcie CPN-u byłoby nostalgiczną retro podróżą w okres PRL-u, dla innych znowu to powrót do wspomnień, gdy benzyna była na kartki a przed stacjami tworzyły się gigantyczne kolejki. Jednak bezsprzecznie CPN tak mocno zakorzenił się w języku polskim, iż wówczas nie jeździło się na stację, ale właśnie na „ce-pe-en”.

CPN czyli Centrala Produktów Naftowych powstała na mocy zarządzenia ministra przemysłu z dnia 3 grudnia 1945 r. W 1960 CPN posiadał w Polsce ponad 1000 stacji benzynowych. W maju 1998 roku Rada Ministrów podjęła decyzję o utworzeniu narodowego koncernu naftowego z połączenia Centrali Produktów Naftowych CPN SA i Petrochemii Płock SA. W 2017 r. Orlen posiadł w Polsce 1 776 stacji paliw.

* * *

Buzz Historia to najciekawsze materiały o historii z całego świata. Codziennie publikujemy dla Was newsy, byście mogli złapać chwilę wytchnienia czytając przygotowane przez nas materiały. Szukamy wiadomości ciekawych, dowcipnych, zaskakujących lub wywołujących w nas emocje. Jeśli znacie historie podobne jak ta, nie wahajcie się tylko powiedźcie nam o nich. Drodzy czytelnicy! Wasz głos jest dla nas najważniejszy dlatego komentujcie lub piszcie do nas na adres redakcja@historia.org.pl.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Nostalgia napisał(a):

    Ha ha ha, pamiętam jak u nas była jedna stacja i tylko CPN, w latach 90-tych, ogromne kolejki. Ale tak mówiło się, że jade na cepeen 😀 Teraz taka stacja to może być dla lansu maluchem lub dużym fiatem

Zostaw własny komentarz