Historia w nowoczesnej formie


Przez fanów literatury pozycje historyczne często oceniane są jako te, które mają sporą objętość, ogromną liczbę suchych faktów, a przez to potrzeba na nie poświęcić dużo czasu. Co jednak w przypadku osób zainteresowanych tematem, lecz nie mogących sobie pozwolić na kilkugodzinne domowe posiedzenia przy książce? Zdecydowanie powinny sięgnąć po audiobooki!

Na platformie Storytel znajdują się książki historyczne poruszające mniej lub bardziej znane momenty zarówno w dziejach Polski, jak i świata. Przy tym mowa tu dziełach przystępnych, którym daleko do wymagających opracowań naukowych. Wystarczy się z nimi zaznajomić.

„Egzekutor” – Stefan Dąmbski

W jaki sposób młodociany żołnierz Armii Krajowej jest w stanie czerpać satysfakcję ze swojej pracy, czyli wykonywania cichych egzekucji wrogich żołnierzy? Czy motywacją takich działań jest wyłącznie chęć obrony własnego kraju, czy ludzkie instynkty? Treść „Egzekutora” jest wyrazem spowiedzi człowieka pokazującego, że członkostwo w AK nie było związane z nieskazitelnością, a bohaterstwo było traktowane w różny, często skrajnie odbiegający od powszechnego pojmowania sposób.

„I Bóg o nas zapomniał” – Andrzej Kalinin

Andrzej Kalinin swoją książkę potraktował jako spis historii Polaków zmuszonych do życia pod radziecką okupacją po wydarzeniach z września 1939 roku. Autor, przyjmujący również rolę bohatera i narratora, nakreśla trudności bytowania na Syberii, w łagrach, czy Kazachstanie. Co najważniejsze jednak, „I Bóg nas zapomniał” nie jest jedynie historycznym potraktowaniem tematu – w głównej mierze skupia się na perspektywie ludzi, przede wszystkim walczących o swoją godność i człowieczeństwo.

„Dolina Nicości” – Bronisław Wildstein

Bronisław Wildstein należy do grona najbardziej znanych polskich publicystów i dziennikarzy. W „Dolinie nicości” decyduje się on na odsłonięcie nieznanych faktów związanych z rzeczywistością III RP, a przy tym nie boi się szczegółowo przedstawić systemy, które wówczas dominowały w krajowej polityce. Za sprawą przystępnego, ale i analitycznego stylu opisu, Wildstein zabiera czytelnika w świat byłych agentów Służb Bezpieczeństwa, którzy stali się istotnymi figurami w świecie mediów oraz biznesu, z licznymi powiązaniami politycznymi.

„Jezus” – James Martin SJ

W jaki sposób współcześnie oceniać Jezusa? Wątpliwości związane z tym zagadnieniem rozwiąże James Martin SJ, który stworzył nietypową, lecz przystępną oraz interesującą biografię Chrystusa zarówno dla osób zaznajomionych z tematem, jak i tych nowych. Nietypową, ponieważ zawarte są tam elementy przygodowe, historyczne, ale i komediowe, co pozwala w odmienny sposób spojrzeć na życie centralnej postaci religii chrześcijańskiej.

„Dymy nad Birkenau” – Seweryna Szmaglewska

Seweryna Szmaglewska przez niemal trzy lata żyła w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Czas ten mijał jej na uczestniczeniu w obozowej rzeczywistości i obserwowaniu walki o przetrwanie pozostałych osadzonych osób. Swoją relację zaczęła spisywać, gdy uciekła z transportu ewakuacyjnego w roku 1945. Stała się ona świadectwem koszmarnych warunków znajdujących się w Birkenau, gdzie głód i śmierć były na porządku dziennym. Fakty zawarte w tej książce, ze względu na ich autentyzm, są zarówno wstrząsające, jak i cenne w kreowaniu pamięci przyszłych pokoleń.

„Kossakowie. Biały mazur” – Joanna Jurgała-Jureczka

Kossakowie są fascynującą artystyczną rodziną, zdolną pochwalić się wybitnymi przedstawicielami z dziedzin sztuki oraz nauki. Joanna Jurgała-Jureczka trudni się opisywaniem tej familii od wielu lat, odsłaniając liczne tajemnice stojące za ich nazwiskiem. Próżno tu jednak szukać tabloidowego szukania sensacji, a zbiorowego portretu ludzi silnie związanych z artyzmem, cechujących się klasą, elegancją, ale i zamiłowaniem do skandali oraz dramatów. Takie połączenie nie zostawi czytelników obojętnymi.

„Midnight in Chernobyl: The Story of the World’s Greatest Nuclear Disaster” – Adam Higginbotham

Wydarzenia 25 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu stały się punktem zwrotnym w historii świata. Katastrofa w znajdującej się tam elektrowni nie tylko zmieniła postrzeganie energii jądrowej i nauki, która doprowadziła do jej powstania, ale także ludzkie rozumienie ekologii planety. Za sprawą szczegółowych opisów dziennikarz Adam Higginbotham opowiada o miejscu, w którym to starły się najlepsze oraz najgorsze cechy radzieckiego życia: brutalność, kłamstwa, ale i pełne heroizmu akty poświęcenia w imię Ojczyzny.

„Zawisza Czarny. Droga do króla” – Szymon Jędrusiak

Pod koniec XIV w. za sprawą unii z Litwą Polska otrzymuje niemalże nieograniczone możliwości rozwijania swojego wojska, gospodarki oraz kultury. Jednakże z tego powodu zakon krzyżacki decyduje się na akcję o charakterze dyplomatyczno-propagandowym. Zawisza Czarny zmierza do Gdańska, aby spotkać się z kupcem pruskim, jednakże na miejscu znajduje wyłącznie jego zwłoki. Tak zaczyna się kolejny rozdział wojny wywiadowczej między Polakami a Krzyżakami, na której szali znajduje się życie króla Władysława Jagiełły oraz unia polsko-litewska.

Artykuł powstał we współpracy z storytel.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz