„Pola Chwały 2019 Niepołomice” - zaproszenie


80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej, 100. rocznica powstania polskiej policji państwowej oraz 450. rocznica powstania Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Takie są trzy dominujące wątki tematyczne 14. edycji Pól Chwały w Niepołomicach (27-29 września). Bardzo ciekawie zapowiadają się bogate w efekty pirotechniczne rekonstrukcje starć z frontu wschodniego, koncert pieśni staropolskich oraz warsztaty taneczne i bal na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

Materiały organizatora

W scenach batalistycznych z okresu drugiej wojny światowej wezmą udział oddziały rekonstrukcyjne z Niemiec reprezentujące Werhmacht, a prawdziwym przebojem będzie polska tankietka z okresu kampanii wrześniowej – model TKS z działkiem 20 mm.

W sobotę na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach odbędzie się turniej rycerski, pokazy dawnej mody, prezentacje tańców szkockich, a szczególnie ciekawie zapowiadają się pokazy taneczne i warsztaty prowadzone przez Balet Cracovia Danza. Będzie to wędrówka poprzez kolejne epoki od renesansu począwszy. Po profesjonalnych prezentacjach wszyscy chętni będą mogli spróbować swoich sił w warsztatach tanecznych, które będą idealnym wprowadzeniem w klimat wieczornego balu na dziedzińcu zamkowym.

Mocnym punktem tegorocznej imprezy będą dwa koncerty zespołu Good Staff. W sobotę na zamkowym dziedzińcu będzie można wysłuchać programu autorskiego, a następnego dnia koncertu zatytułowanego „Bez kochania trudno”, w którego programie znajdą się staropolskie pieśni zaczerpnięte z bogatych zbiorów Oskara Kolberga.

W niepołomickim zamku, w formie gry – na specjalnych makietach, przy pomocy figur i modeli – będą rozgrywane najciekawsze bitwy z historii Europy i świata. Przez 48 godzin non stop odbywa się maraton miłośników gier planszowych o tematyce historycznej. Można także oglądać zawody modelarskie i wystawę modeli wojskowych.

Tradycyjnie imprezie towarzyszy konferencja naukowa – w tym roku jej tematem będą migracje ludności okresu wojen od starożytności do współczesności: ucieczka, uchodźstwo, ewakuacja i wypędzenie.

Tradycyjnie na Polach Chwały będą obecne także grupy rekonstrukcyjne reprezentujące wszystkie epoki historyczne. Zarówno w sobotę jak i niedzielę uczestnicy imprezy będą mieli okazję do zdobycia wyjątkowych pamiątek w postaci zdjęć w mundurach i z wojskowymi pojazdami. Obozy wojskowe są rozstawione wokół zamku i na terenach zielonych w centrum Niepołomic. Oddziały rekonstrukcyjne zostały podzielone według epok, które reprezentują – od starożytności po współczesność. Każdy może z bliska oglądać mundury, broń i pojazdy wojskowe,  będzie można przebrać się i poczuć przez chwilę jak rycerz lub żołnierz.  W niedzielę o godz. 11.00 ulicami Niepołomic przejdzie widowiskowa defilada, podczas której prezentują się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie.

 Historia Pól Chwały

Pola Chwały od początku są organizowane przez miłośników historii i wojskowości, których pasje realizują się na różne sposoby. Jedni z nich odtwarzają historyczne oddziały wojskowe, szyją mundury i rekonstruują bitwy, inni robią to samo w skali makiety, a jeszcze inni na planszach do gry. Kolejni budują modele, śpiewają stare pieśni i tańczą albo piszą książki i prace naukowe. Dla nich wszystkich historia jest ważnym elementem życia, pasją i radością, którą chcą się dzielić z innymi.

Obecnie impreza obejmuje całe centrum Niepołomic, ogniskując się w najciekawszych punktach miasta. Niepołomice na trzy dni stają się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem, a na jego ulicach można spotkać rycerzy i żołnierzy z różnych epok i krajów oraz wozy bojowe, które zwykle możemy podziwiać jedynie w muzeach.

Kontakt dla mediów:

- szczegółowe informacje o imprezie: Robert Kowalski  501 121 471
- umawianie na wywiady, nagrania (przed i podczas imprezy): Paweł Czerenko 664 145 145

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz