Wspaniałe stulecie. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 51-60 kostiumowej telenoweli w TVP


Wspaniałe stulecie to turecki serial kostiumowy, który opowiada o życiu sułtana Sulejmana Wspaniałego, najdłużej panującego władcy Imperium Osmańskiego. Serial można oglądać w TVP1 i TVP Kobieta. Odcinki produkcji są nadawane od poniedziałku do piątku o godz. 14:o0 w TVP1 i o godz. 19:30 w TVP Kobieta , trwają ok. 60 minut.

Serial Wspaniałe Stulecie / fot. TVP

Szczegóły wkrótce. Streszczenia poprzednich odcinków dostępne jest tutaj.

Wspaniałe stulecie odcinek 51
(piątek, 1 lipca, godz. 14:00 TVP1 / godz. 19:30 TVP Kobieta)

Podczas rozmowy z wielkim wezyrem sułtan zostaje niespodziewanie zaatakowany. Cudem uchodzi z życiem. Nigar bezskutecznie błaga Hürrem o wybaczenie. Ibrahim Pasza czuje się odsunięty przez władcę, który coraz więcej uwagi poświęca młodemu i odważnemu Bali Beyowi. Sümbül Aga nie może znieść obecności nowego zarządcy haremu, Gül Agi. Hürrem i Hatice postanawiają spotkać się z wygnanym z pałacu wróżbitą Jakubem.

Wspaniałe stulecie odcinek 52
(poniedziałek, 4 lipca, godz. 14:00 TVP1 / godz. 19:30 TVP Kobieta)

Hürrem wybiera na swoją służącą pochodzącą ze Skopje szesnastoletnią Nilüfer. Rodzina sułtana szykuje się do święta kurban. Ibrahim Pasza opracowuje plan bitwy pod Mohaczem. W sierpniu 1526 roku dochodzi do decydującego starcia. Hürrem listownie powiadamia sułtana o ciąży Hatice.

Wspaniałe stulecie odcinek 53
(wtorek, 5 lipca, godz. 14:00 TVP1 / godz. 19:30 TVP Kobieta)

Wieści o zwycięstwie armii osmańskiej pod Mohaczem docierają do Watykanu. Sulejman gromadzi zdobycze wojenne i udaje się w drogę do Konstantynopola. Ibrahim Pasza jest pod wrażeniem przejętych zbiorów Bibliotheca Corviniana. Postanawia zabrać do swojego pałacu posągi Apolla, Diany i Herkulesa. Tymczasem płynący po Morzu Śródziemnym statek z kastylijską księżniczką na pokładzie zostaje zaatakowany przez tureckich korsarzy.

Wspaniałe stulecie odcinek 54
(środa, 6 lipca, godz. 14:00 TVP1 / godz. 19:30 TVP Kobieta)

Alvise Gritti usiłuje wykupić Izabelę z rąk korsarzy. Tymczasem Ibrahim Pasza wysyła do niej Sümbüla Agę. Hürrem posyła Gül Agę, aby ponownie sprowadził wróżbitę Jakuba. Sulejman ogłasza Jana Zapolyę królem Węgier. Sułtan postanawia spotkać się z uprowadzoną księżniczką Izabelą.

Czytaj takżeHürrem – dziewczyna z Rohatyna czy polska księżniczka?

Wspaniałe Stulecie odcinek 55
(czwartek, 7 lipca, godz. 14:00 TVP1 / godz. 19:30 TVP Kobieta)

Hürrem ponownie spotyka się z Jakubem. Prosi go, by sporządził specjalną truciznę dla jej wroga. Izabela staje przed obliczem Sulejmana. Księżniczka nadal nie może pogodzić się z tym, że jest przetrzymywana w Konstantynopolu. Gritti pisze list do jej narzeczonego z prośbą o pomoc. Bali Bej spotyka piękną Arminę. Zakochuje się w kobiecie od pierwszego wejrzenia.

Wspaniałe stulecie odcinek 56
(piątek, 8 lipca, godz. 14:00 TVP1 / godz. 19:30 TVP Kobieta)

Hürrem udaje się do gabinetu Ibrahima Paszy w poszukiwaniu ważnego przedmiotu. Półnagie rzeźby w pałacu Wielkiego Wezyra wzbudzają oburzenie wśród mieszkańców Konstantynopola. Niebawem wieść o nich dociera do matki sułtana. Izabela odtrąca przysłaną jej przez Ibrahima Paszę służącą i nauczycielkę języka tureckiego. Bali Bej nie może zapomnieć o pięknej Armin. Hatice zaczyna rodzić.

Wspaniałe stulecie odcinek 57
(poniedziałek, 11 lipca, godz. 14:00 TVP1 / godz. 19:30 TVP Kobieta)

Hatice z trudem dochodzi do siebie po porodzie. Ibrahim jest wdzięczny Hürrem za ocalenie dziecka. Książę Fryderyk podejmuje decyzję o wyjeździe do Konstantynopola, by pomóc narzeczonej. Sułtanka uważa, że sprowadzone z Węgier rzeźby ściągnęły tragedię na ród Osmanów. Tymczasem Bali Bej wdaje się w bójkę z Grittim, w konsekwencji czego obaj trafiają przed oblicze Wielkiego Wezyra.

Czytaj takżeRoksolana (Hürrem). Słowiańska ulubienica sułtana Sulejmana Wspaniałego

Wspaniałe stulecie odcinek 58
(wtorek, 12 lipca, godz. 14:00 TVP1 / godz. 19:30 TVP Kobieta)

Bali Bej nadal nie może zapomnieć o uroczej Armin. Sułtan postanawia wysłać Ibrahima Paszę, by stłumił powstanie w Anatolii. Gül Aga odkrywa sekret Sümbüla Agi i przekazuje wiadomość sułtance Hürrem. Tymczasem księżniczka Izabela dostaje korespondencję od Fryderyka.

Wspaniałe stulecie odcinek 59
(środa, 13 lipca, godz. 14:00 TVP1 / godz. 19:30 TVP Kobieta)

Hürrem dowiaduje się, że tajemnicza kobieta nie jest gościem Wielkiego Wezyra, lecz Sulejmana. Zmiana zachowania sułtana martwi jego matkę. Synowi Hatice ponownie grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Tymczasem książę Fryderyk dociera do Konstantynopola. Gdy próbuje się dostać do Izabeli, zostaje schwytany.

Wspaniałe stulecie odcinek 60
(czwartek, 14 lipca, godz. 14:00 TVP1 / godz. 19:30 TVP Kobieta)

Sümbül Aga postanawia dać nauczkę swojemu przeciwnikowi w haremie. Ibrahim Pasza dociera do buntowników, którzy przyłączyli się do nowego przywódcy, Kalendera Szacha. Tymczasem sułtanka Hatice decyduje się zasłonić kamienne figury w ogrodzie. Ojciec Armin, kupiec Joszua, odprawia zakochanego Bali Beja. Hürrem w tajemnicy udaje się za sułtanem do pałacyku myśliwskiego, gdzie przetrzymywana jest księżniczka Izabela.

Streszczenie odcinków 61-70 dostępne jest tutaj.

Czytaj także:

Więcej o serialach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz