Najlepsze filmy historyczne na HBO Max. Top 10 filmów, które warto obejrzeć


Interesują Cię najlepsze filmy historyczne, kostiumowe i dokumentalne, które można obejrzeć na HBO Max? Sprawdźcie nasz subiektywny ranking filmów historycznych.

Najlepsze filmy historyczne na HBO Max

JFK (1991)

Epoka historyczna: XX w., Stany Zjednoczone
Reżyseria: Oliver Stone
Obsada: Kevin Costner, Gary Oldman, Joe Pesci, Tommy Lee Jones, Jay O. Sanders i Donald Sutherland

Niemal 30 lat po zamachu na prezydenta USA Johna Fitzgeralda Kennedy’ego 22 listopada 1963 r. w Dallas sprawa „prawdziwego” mordercy ciągle porusza opinię amerykańską. Reżyser Oliver Stone, tak jak we wszystkich swoich filmach, występuje w roli adwokata na rzecz uwolnienia się od historycznego narodowego urazu, rozpracowania sprzeczności i otwartych kwestii w relacjach ówczesnej komisji rządowej: „John F. Kennedy - miejsce czynu Dallas”. Jima Garrisona, prokuratura w sprawie Kennedy’ego, gra hollywoodzki gwiazdor, Kevin Costner. Po długich poszukiwaniach Garrison dochodzi do wniosku, że w tym morderstwie chodzi o spisek na najwyższych szczeblach rządowych.

Ostateczne rozwiązanie (2001)

Epoka historyczna: II wojna światowa
Reżyseria:
Frank Pierson
Obsada: 
Kenneth Branagh, Stanley Tucci, Colin Firth, David Threlfall i Barnaby Kay

W 1942 roku w Wannsee doszło do sekretnego spotkania przywódców faszystowskich Niemiec. W jego efekcie został ustalony oficjalny program rozwiązania „kwestii żydowskiej” - plany totalnej eksterminacji Żydów. Zima 1942 r., rezydencja Wannsee pod Berlinem. Szef IV wydziału gestapo - Adolf Eichmann, kieruje ostatnimi przygotowaniami do mającego się tu odbyć tajnego spotkania. Na stołach wykwintne jedzenie, eleganckie trunki, wytworna zastawa. Po kolei zjeżdżają się zaproszeni goście: 14 wysokich rangą oficerów, urzędników i esesmanów III Rzeszy. Jako ostatni przybywa generał SS Reinhard Heydrich - to właśnie ten człowiek przedstawi uczestnikom spotkania najbardziej przerażający plan w dziejach świata - plan całkowitej eksterminacji europejskich Żydów.

Snajper (2014)

Epoka historyczna: XX/XXI w.
Reżyseria:
 Clint Eastwood
Obsada:
Bradley Cooper, Sienna Miller, Luke Grimes i Jake McDorman

Zadaniem Chrisa Kyle’a jest zapewnienie ochrony współtowarzyszom broni, przez co sam staje się celem rebeliantów. Mimo zagrożeń i dotkliwej rozłąki z rodziną Chris służy w Iraku cztery kolejne zmiany. Jest uosobieniem dewizy żołnierzy z oddziału SEAL: „Nie zostawiamy nikogo”. Po powrocie do dzieci i żony, Tayi, przekonuje się jednak, że nie potrafi zapomnieć o wojnie.

Piękny umysł (2001)

Epoka historyczna: XX w.
Reżyseria:
 Ron Howard
Obsada:
Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly, Christopher Plummer, Paul Bettany i Adam Goldberg

Rok 1947, prestiżowy Uniwersytet Princeton. John Nash to matematyczny geniusz, który tworzy teorię gier. Myśl ta rewolucjonizuje ekonomię i doprowadza do podważenia doktryny Adama Smitha. Przed młodym naukowcem świat staje otworem. Otrzymuje on dobrze płatną rządową posadę i poznaje Alicię. Z czasem jednak lekarze diagnozują u niego zaawansowaną schizofrenię. John i jego żona muszą stawić czoła tej trudnej chorobie.

Full Metal Jacket (1987)

Epoka historyczna: XX w., wojna w Wietnamie
Reżyseria:
 Stanley Kubrick
Obsada:
R. Lee Ermey, Vincent D’Onofrio, Matthew Modine, Adam Baldwin, Arliss Howard i Dorian Harewood

Joker, młody rekrut, który pracuje jako korespondent wojenny, na własne oczy przekonuje się, czym jest wojna w Wietnamie.

American Gangster (2007)

Epoka historyczna: XX w., Stany Zjednoczone
Reżyseria:
Ridley Scott
Obsada:
Denzel Washington, Russell Crowe, Cuba Gooding Jr., Josh Brolin, Norman Reedus i Robert C. Kirk

Frank Lucas człowiek, który wie czym jest poczucie honoru, ale i znający zasady ulicy, postanawia uporządkować chaotyczne podziemie narkotykowe Harlemu. Na jego drodze stanie jednak Richie Roberts, nieprzekupny gliniarz, który poprzysiągł zniszczyć warte setki milionów dolarów narkotykowe imperium. Dwie silne osobowości po dwóch stronach barykady i ich legendarne starcie.

Helikopter w ogniu (2001)

Epoka historyczna: XX w., bitwa o Mogadiszu
Reżyseria:
Ridley Scott
Obsada: 
Josh Hartnett, Ewan McGregor, Tom Sizemore, Eric Bana, William Fichtner i Ewen Bremner

W 1993 r. do Somalii wysłano elitarne oddziały amerykańskich żołnierzy. Powierzono im kluczową misją pojmania miejscowego dygnitarza wojskowego, pod którego rządami zmarły z głodu setki tysięcy Somalijczyków. Operacja nie powiodła się i Amerykanie zmuszeni byli walczyć o życie stawiając czoła przeważającym siłom wroga. Za zdjęcia nominację do Oscara otrzymał Sławomir Idziak.

Braveheart - waleczne serce (1995)

Epoka historyczna: XIII/XIV w., Wyspy Brytyjskie
Reżyseria:
Mel Gibson
Obsada:
Mel Gibson, Brendan Gleeson, Patrick McGoohan, James Cosmo, David O’Hara, Sophie Marceau i Catherine McCormack

Gdy żona Williama Wallace’a została brutalnie zamordowana przez angielskich żołnierzy, jego żądza zemsty szybko przerodziła się w nieokiełznaną wolę walki o wolność ojczyzny. Jego bohaterstwo i zapamiętanie w walce sprawiło, że wszyscy Szkoci chwycili za oręż i okrzyknęli Wallace’a swoim przywódcą, nadając mu przydomek Braveheart - Waleczne Serce. Niepodległościowa krucjata przerodziła się w regularną, krwawą wojnę.

Gladiator (2000)

Epoka historyczna: II w., starożytny Rzym
Reżyseria:
Ridley Scott
Obsada:
Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Richard Harris, Oliver Reed, Djimon Hounsou, Connie Nielsen i Derek Jacobi

Generał Maximus - prawa ręka cesarza, szczęśliwy mąż i ojciec - w jednej chwili traci wszystko. Jako niewolnik-gladiator musi walczyć na arenie o przeżycie. Film poza kostiumami i scenografią nie ma zbyt wiele wspólnego z faktami historycznymi, ale niewątpliwie jest wybitnym dramatem. Ozdobą filmu jest także fenomenalna muzyka.

Przeminęło z wiatrem (1939)

Epoka historyczna: XIX w., wojna secesyjna
Reżyseria:
Victor Fleming oraz George Cukor i Sam Wood 
Obsada:
Vivien Leigh, Clark Gable, Hattie McDaniel, Olivia de Havilland, Ona Munson

Przeminęło z wiatrem to film zekranizowany w 1939 r. Opowiada historię Scarlett O’Hara, będącą beztroską i bogatą córką plantatora z południa Stanów Zjednoczonych, która wikła się w burzliwy związek z Rhettem Butlerem. Tłem dla wątku głównych bohaterów jest okres wojny secesyjnej, której jedną z przyczyn był spór o niewolnictwo między północnymi a południowymi stanami. Zdaniem krytyków tej produkcji przedstawia ona Afroamerykańskich niewolników jako zadowolonych ze swojego losu i lojalnych wobec swoich właścicieli. Zdecydowanie można określić go jako arcydzieło sztuki filmowej przede wszystkim ze względu na główną bohaterkę i jej niejednoznaczną moralnie postawę, która jednak w momencie próby potrafiła poradzić sobie ze wszystkimi przeciwnościami. Postać z wielowymiarowa, z krwi i kości. Być może jedna z najlepszych filmowych kreacji w historii kina. Mimo upływu lat nadal aktualny, ponadczasowe dzieło.

Czytaj także:

Więcej o filmach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz