Minister Błaszczak leci do Korei. Podpisze umowę na K239 oraz odbierze pierwszą partię czołgów K2 i haubic K9


W dniach 17-19 października 2022 r. Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej będzie przebywał z wizytą w Korei Południowej.

Czołg K2 / fot. Republic of Korea Armed Forces, CC-BY-SA 2.0

W czasie wizyty Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotka się z swoim koreańskim odpowiednikiem ministrem Lee Jong-sup oraz odpowiadającym za program zakupów obronnych ministrem  EOM Dong-hwan, a także z-cą szefa doradcy bezpieczeństwa  LIM Jong-deuk. Omawiane będą kwestie dalszej współpracy wojskowej między Polską i Koreą Południową.

Plan wizyty przewiduje również spotkania z przedstawicielami koreańskiego przemysłu zbrojeniowego, których głównym tematem będzie wzmocnienie potencjału obronnego Wojska Polskiego.

W środę w koreańskich zakładach koncernu Hanwha zostanie podpisana umowa ramowa  na pozyskanie wieloprowadnicowych wyrzutnie K239 CHUNMOO. Dostawy pierwszych 18 wyrzutni, zintegrowanych z polskimi pojazdami JELCZ, wraz z amunicją, będą mogły się rozpocząć już w 2023 r.

Co istotne, dostawa w założonym terminie tego sprzętu wojskowego umożliwi również osiągnięcie podstawowej gotowości bojowej przez pierwszy dywizjon K239 CHUNMOO do końca 2023 r. Planowane jest udzielenie zamówień polskim podmiotom przemysłowym w zakresie dostaw: wozów dowodzenia, wozów zabezpieczenia technicznego, wozów amunicyjnych oraz wozów ewakuacji technicznej.

W środę odbędzie się ceremonia przekazania pierwszej partii czołgów K2 oraz  armatohaubic K9 zamówionych przez Polskę,  w ramach umowy zatwierdzonej 27 lipca 2022 r. w Warszawie przez Mariusza Błaszczaka wicepremiera, ministra obrony narodowej.

Przedmiotem umowy ramowej zawartej z Hyundai Rotem w Warszawie było pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami zabezpieczenia technicznego, wozami wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami opartymi o polskie rozwiązania, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta.

K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy generacji 3+. Jego uzbrojenie główne stanowi armata gładkolufowa kal. 120 mm z automatem ładowania, która może wykorzystywać najnowsze rodzaje amunicji. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 7,62 mm karabin maszynowy oraz 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy (WKM). Zaawansowany system kierowania ogniem czołgu zapewnia wysoką skuteczność prowadzonego ognia na dalekich dystansach.

Umowa ramowa zawarta z Hanwha Defense obejmuje pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i jej spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL (opartej o gotowe technologie uzyskane w efekcie prac nad haubicami K9A2) wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami amunicyjnymi K10 i wozami dowodzenia K11 oraz polskimi elementami, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz