25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie - bilety, program, spotkania autorskie, wystawcy


Targi Książki w Krakowie 2022 to jedna z najważniejszych imprez czytelniczych w tej części Europy. Co roku, w październiku, do Krakowa zjeżdża kilkuset wystawców i autorów, za którymi podążają wierni czytelnicy. Tegoroczna odsłona Targów będzie inspirowana polskim romantyzmem.

Festiwale, spotkania, wydarzenia

W tym roku na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie pojawią się dwa nowe festiwale: Sobota z non-fiction i Spotkania z Fantastyką i Fantastyką Naukową. Sobota z non-fiction to wydarzenie dla fanów literatury faktu i reportażu, w czasie którego odbędą się spotkania z autorami najgłośniejszych książek faktu tej jesieni: Danutą Awolusi i Joanną Warpas, Andrzejem Kohutem, Wojciechem Orlińskim, Agatą Romaniuk, Ziemowitem Szczerkiem, Katarzyną Włodkowską. Ponadto, już poza festiwalem z Leszkiem Balcerowiczem, Piotrem M. A. Cywińskim, Anną Gacek, Marią i Janem Peszkami, Mariuszem Szczygłem oraz Piotrem Zychowiczem i Jackiem Bartosiakiem.

Spotkania z Fantastyką i Fantastyką Naukową to dwudniowy festiwal z udziałem najbardziej poczytnych pisarzy fantastyki i science fiction, wśród których między innymi pojawią się Jakub Ćwiek, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Rafał Kosik, Paweł Majka, Radek Rak. Podczas festiwalu odbędzie się również pożegnanie Mari Lidii Kossakowskiej.

Targi kontynuują również projekty, które zyskały uznanie odwiedzających w roku ubiegłym, jak czterodniowy Festiwal Literatury Górskiej, w tym roku rozszerzony o tematykę podróżniczą. Spotkania z Tomaszem Habdasem „W szczytowej formie”, Markiem Kamińskim, Nelą Małą Reporterką, Beatą Sabałą-Zielińską, Łukaszem Superganem, Adamem Wajrakiem i Krzysztofem Wielickim z pewnością zainteresują fanów ekstremalnych przeżyć. W ramach festiwalu ratownicy TOPR i GOPR przygotują warsztaty i szkolenia dla dzieci i młodzieży. W ramach festiwalu zostaną przyznane nagrody dla Najlepszych Wydawnictw o Górach.

W bloku kryminalnym, obok spotkań z autorami takimi jak Tove Alsterdal, Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Diana Brzezińska, Wojciech Chmielarz, Marek Krajewski, Magdalena Majcher, Robert Małecki, Marcin Meller, Eva Minge, Alek Rogoziński czy Olga Rudnicka, po raz pierwszy na targach w Krakowie zostanie przyznany Złoty Pocisk, wyróżnienie dla autora najlepszej powieści kryminalnej ubiegłego roku, przyznawane przez Magazyn literacko-kryminalny POCISK.

W 2022 roku nadal utrzymuje się duże zainteresowanie literaturą kobiecą. W czasie targów odbędą się spotkania autorskie z najpopularniejszymi pisarkami tego gatunku m.in. z Joanną Balicką, Penelope Douglas, Ałbeną Grabowską, Katarzyną Grocholą, K. N. Haner, Corą Reilly. Swoje książki będą również podpisywać m.in. Joanna Jax, Martyna Keller, Krystyna Mirek, Aleksandra Negrońska, Magdalena Witkiewicz, Sylwia Zandler. Literatura piękna będzie reprezentowana m.in. przez Jacka Dehnela, Petrę Dvořákovą, Romę Ligocką, Zośkę Papużankę, Dominikę Słowik, Szczepana Twardocha i Marka Zychlę.

Wyraźnie zarysowuje się nowy trend książek z kategorii Young Adult, które podbijają listy bestsellerów w Polsce. Jubileuszowe targi odwiedzą znane i lubiane autorki tej literatury, m. in. : Kasia Barlińska P.S. Herytiera, Natalia Fromuth, Marta Łabęcka, Monika Marszałek, Edyta Prusinowska, Monika Rutka, Weronika Schmidt.

Wiele wydarzeń targowych przygotowywanych jest również z myślą o młodszych czytelnikach. Odbędą się spotkania z ulubionymi autorami i bohaterami książkowymi takimi jak Albert Albertson, Erin Hunter, Nela Mała Reporterka i Psi Patrol. W planie są również liczne warsztaty prowadzone m.in. przez Burzę Mózgów, Egurrola Dance Studio oraz Sarę i Wikusia z Zaczarowanego Świata Sary.

Nagrody literackie

Wzrasta zainteresowanie czytelników jakościową literaturą naukową i popularnonaukową, o czym świadczy duża liczba tytułów zgłoszonych do 25. Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Wśród nominowanych tytułów pojawiały się m.in. Auschwitz. Monografia człowieka Piotra M. A. Cywińskiego, Awangardowa klisza. Polska fotografia w dwudziestoleciu międzywojennym Weroniki Kobylińskiej czy Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością Rafała Matyi. Zwycięzcę poznamy podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków już 27 października.

Podczas Targów poznany również laureata Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych Gaudeamus. Po raz pierwszy na 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie zostanie także przyznana Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie literatury dla wschodzących pisarzy beletrystyki z Europy. Organizatorem tego wydarzenia jest Polska Izba Książki.

Targi Książki w Krakowie 2022 - program

Program 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie dostępny jest tutaj.

Targi Książki w Krakowie 2022 - wystawcy

Wystawców 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie dostępny jest tutaj.

Targi Książki w Krakowie 2022 - spotkania autorskie

Spotkania autorskie 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie dostępny jest tutaj.

Targi Książki w Krakowie 2022 - lokalizacja

Międzynarodowe Centrum
Targowo-Kongresowe
EXPO Kraków

ul. Galicyjska 9,
31-586 Kraków

Targi Książki w Krakowie 2022 - godziny otwarcia

27 października 2022, czwartek 10:00 - 17:00
28 października 2022, piątek 10:00 - 19:00
29 października 2022, sobota 10:00 -19:00
30 października 2022, niedziela 10:00 - 17:00

Targi Książki w Krakowie 2022 - bilety i ceny

Bilet normalny: 15 zł
Bilet ulgowy: 10 zł (uczniowie, studenci)
Rodzinny 2+2; 2+3: 40,00 zł
Karnet 4-dniowy: 40,00 zł
Zniżki: dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+: 50% zniżki
Wejścia bezpłatne: seniorzy (os. pow. 65 lat), dzieci do 7 lat, osoby niepełnosprawne i opiekunowie osób niepełnosprawnych

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz