Korona królów. Jagiellonowie. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 1-5 historycznej telenoweli TVP


Korona królów. Jagiellonowie to nowa telenowela historyczna TVP. Odcinki produkcji są nadawane od poniedziałku do środy o godz. 20.30 w TVP1, trwają ok. 35 minut. 

Korona królów. Jagiellonowie

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 1
(poniedziałek, 2 stycznia, godz. 20:30 TVP1)

Rok 1399. Władysław Jagiełło wciąż cierpi po śmierci żony. Doradcy namawiają go na powtórny ślub, jednak król jest temu niechętny. Władca ma teraz inne problemy. Toczy spór z podskarbim Hinczką o finansowanie uniwersytetu. Dochodzi również do nieporozumień z możnymi, którzy traktują go jak marionetkę. Jan z Tęczyna mówi wprost, iż Jagiełło jest królem tylko dzięki małżeństwu z Jadwigą. Tymczasem Ulryk von Jungingen zamierza zagarnąć Litwę. Sprzeciwia się temu Konrad, jego brat i wielki mistrz zakonu krzyżackiego. Mimo to Ulryk nie rezygnuje ze swoich planów. Każe spalić wioskę Dusiai, święte miejsce dla Litwinów. Na wieść o tym Władysław zrzeka się polskiej korony i wraca do ojczyzny.

Czytaj takżeKorona królów. Jagiellonowie i jej bohaterowie. Jagiełło, Witold, Świdrygiełło, Mikołaj Trąba i inni

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 2
(wtorek, 2 stycznia, godz. 20:30 TVP1)

Jagiełło i Wielki Książę Witold (Michał Chorosiński) próbują osiągnąć porozumienie. Na przeszkodzie staje brat Władysława - Świdrygiełło (Michał Chruściel). Zakonnik Johann (Grzegorz Kowalczyk) w malborskich lochach wyjawia Litwince Saule (Agata Pieszko) tajemnicę jej pochodzenia. Na Wawelu dochodzi do rękoczynów. Piotr Szafraniec (Jacek Kopczyński) i jego brat Jan (Dariusz Toczek) oraz Andrzej Tęczyński (Jędrzej Jezierski) odnajdują Jagiełłę na Litwie. Proszą, by powrócił do Korony. Stawiają mu jednak jeden warunek.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 3
(środa, 4 stycznia, godz. 20:30 TVP1)

Listopad 1399 roku. Jagiełło nie zamierza ponownie się żenić i woli zostać na Litwie. Musi pogodzić tu kuzyna i brata. Marszałek Fryderyk von Wallenrode i Ulryk von Jungingen przyjeżdżają do Wilna z informacją, że wielki mistrz Konrad von Jungingen podjął decyzję o uwolnieniu litewskich więźniów. Donoszą także, iż za spalenie Dusiai i wymordowanie prawie wszystkich mieszkańców ukarany został komtur Johann von Sayn. Arunas, który przeżył masakrę, widząc ściętą głowę, nie jest przekonany, czy zabito prawdziwego sprawcę tragedii. W końcu Jagiełło powraca do Krakowa i zgadza się na ślub. Tęczyńscy i Szafrańcowie przewidują kłopoty.

Czytaj takżeKrólowa Anna Cylejska. Druga żona Władysława Jagiełły

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 4
(poniedziałek, 9 stycznia, godz. 20:30 TVP1)

Lipiec 1400 roku. W Cylii toczą się trudne rozmowy. Anna nie chce wyjść za mąż, ale stryj Herman wie, jak ją przekonać. Wielki mistrz krzyżacki Konrad pragnie spokoju, a jego brat Ulryk - wojny. Jan Isner, który miał kierować wydziałem teologii na krakowskiej uczelni, daje się przekupić Krzyżakom. Sambor, Zyndram i Mikołaj Trąba przekonują go jednak, by pozostał w mieście. Anna przybywa na Wawel.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 5
(wtorek, 10 stycznia, godz. 20:30 TVP1)

Lipiec 1401 roku. Anna Witoldowa marzy o koronie. Podekscytowana czeka na Ulryka. Nie wie, że zakon chce obalić Witolda, a na jego miejsce posadzić Świdrygiełłę. Brat Władysława jest bezwzględnym karierowiczem. Mieszkańcy Wawelu nie mogą się doczekać ślubu władcy. Jagiełło jednak nie zamierza żenić się z Anną. Planuje odesłać ją do domu lub umieścić w klasztorze.

Czytaj takżeMikołaj Trąba. Biskup Jagiełły, który wojował pod Grunwaldem, a potem chciał zostać papieżem

Streszczenie odcinków 6-10 dostępne jest tutaj.

Czytaj także:

Więcej o serialach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Ewa pisze:

    Bardzo lubię filmy historyczne. Szkoda, że są takie krótkie-35 minut, to żart. Nie można 1godzine.

Zostaw własny komentarz