Korona królów. Jagiellonowie. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 16-20 historycznej telenoweli TVP


Korona królów. Jagiellonowie to nowa telenowela historyczna TVP. Odcinki produkcji są nadawane od poniedziałku do środy o godz. 20.30 w TVP1, trwają ok. 35 minut. Zapoznaj się ze streszczeniami odcinków serialu Korona królów. Jagiellonowie.

Korona królów. Jagiellonowie

Szczegóły wkrótce. Streszczenia poprzednich odcinków dostępne jest tutaj.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 16
(poniedziałek, 6 lutego, godz. 20:30 TVP1)

Wizyta papieskiego legata. Jesień/zima 1403. Legat papieski (Andrzej Słabiak) jest coraz mniej przychylny Koronie i Litwie. Jego sekretarz i królowa Anna (Milena Staszuk) podejrzewają, że stoją za tym Krzyżacy. Aby znaleźć dowody przekupstwa, na Wawelu wybucha mały pożar. Legat przyznaje się Mikołajowi Trąbie (Radosław Pazura), że dostał palec św. Wojciecha. Według królewskiego spowiednika to fałszywa relikwia. I legat zmienia swą opinię na temat chrześcijaństwa na Litwie. W Wilnie Jagiełło (Sebastian Skoczeń) daje kolejną szansę swemu bratu Świdrygielle (Michał Chruściel). Saule (Agata Pieszko) próbuje otruć Wielkiego Księcia, ale przeszkadza jej w tym Gwido (Marcin Lewandowski).

Czytaj takżeKorona królów. Jagiellonowie i jej bohaterowie. Jagiełło, Witold, Świdrygiełło, Mikołaj Trąba i inni

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 17
(wtorek, 7 lutego, godz. 20:30 TVP1)

Świat na opak. Zima 1404. Król Jagiełło i książę Witold ustalają rozejm z Krzyżakami. W wyniku papieskiej bulli wszyscy litewscy jeńcy zostaną zwolnieni z krzyżackiej niewoli. Po zabiciu Gwidona, Saule trafia do lochu, ale Arunas bierze winę na siebie. I wtedy dopiero dowiaduje się, kto jest ojcem jego narzeczonej. Do Krakowa jadą brat Bdzigost, który uratuje Jurgę z rąk krakowskichżebraków i Stanisław Ciołek, który szuka pracy w królewskiej kancelarii. Saule i Arunas biorą ślub, a Elżbieta Granowska przed balem karnawałowym mówi kilka słówza dużo. Słyszy je królowa Anna (Milena Staszuk).

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 18
(środa, 8 lutego, godz. 20:30 TVP1)

Negocjacje. Rok 1404. Na Wawelu goście - Kasztelan Wincenty Granowski z żoną Elżbietą. Król Władysław jest zachwycony, królowa Anna nie chce widzieć Elżbiety. Nie zapomniała, że kasztelanowa w rozmowie z mężem nazwała ją głupiutką gąską. Granowski przywozi ważne wieści o Zakonie - nie mają pieniędzy ani zapasów na zimę. Jagiełło zaczyna w Raciążku negocjacje z Konradem von Jungingenem w sprawie wykupu Ziemi Dobrzyńskiej. Z pomocą przychodzi pachołek Mszczuja - Jurga, który podsłuchuje rozmowę krzyżackich dostojników. Król i Wielki Mistrz dochodzą do porozumienia. Ale Władysław Jagiełło wie, że aby odkupić te ziemie, musi przekonać panów do nowego podatku. I wie, że będzie miał z tym kłopoty - szczególnie z Janem Tęczyńskim.

Czytaj takżeKrólowa Anna Cylejska. Druga żona Władysława Jagiełły

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 19
(poniedziałek, 13 lutego, godz. 20:30 TVP1)

Jesień 1404. Saule mówi swemu ojcu Johannowi, że polski król ma kłopot z zebraniem pieniędzy na wykupienie Ziemi Dobrzyńskiej. Największym przeciwnikiem nowego podatku jest Jan Tęczyński. Ale Anna Cylejska zaprasza kasztelana do wspólnej modlitwy o powrót Ziemi Dobrzyńskiej, którą tak kochała królowa Jadwiga. Jan Tęczyński ulega. Johann przywozi do Krakowa bardzo dużo fałszywych pieniędzy. Jagiełło boi się, że nie uda mu się wykupić Ziemi Dobrzyńskiej. Saule zaczyna żałować małżeństwa z Arunasem i tego, że przestała być dwórką królowej. Nie ma dostępu do najważniejszych informacji, tak potrzebnych Zakonowi. Może spróbuje przekonać męża do wyjazdu do Malborka?

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 20
(wtorek, 14 lutego, godz. 20:30 TVP1)

Rok 1405. Królowa Anna zjada kilogramy orzechów i stosy gęsich jaj, bo to podobno pomaga zajść w ciążę. Ale mówi: „jak mam zajść w ciążę, kiedy króla wiecznie nie ma”. Jurga (Kuba Kochanek) ratuje Lecha, gdy ten dławi się kością od kurczaka. Herszt krakowskich żebraków dziękuje mu za ocalenie życia i mówi, że kupiec Ludwig jest krzyżackim szpiegiem. To z nim spotyka się Saule i dostaje nowe zadanie. Ma dowiedzieć się, którędy będą transportowanepieniądze za Ziemię Dobrzyńską. Widzą to Arunas i Jurga i mówią o tym Zyndramowi. Król Władysław ma plan, jak bezpiecznie dostarczyć pieniądze do Malborka.

Czytaj takżeMikołaj Trąba. Biskup Jagiełły, który wojował pod Grunwaldem, a potem chciał zostać papieżem

Streszczenie odcinków 21-25 dostępne jest tutaj.

Czytaj także:

Więcej o serialach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz