Korona królów. Jagiellonowie. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 11-15 historycznej telenoweli TVP


Korona królów. Jagiellonowie to nowa telenowela historyczna TVP. Odcinki produkcji są nadawane od poniedziałku do środy o godz. 20.30 w TVP1, trwają ok. 35 minut. 

Korona królów. Jagiellonowie

Szczegóły wkrótce. Streszczenia poprzednich odcinków dostępne jest tutaj.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 11
(wtorek, 24 stycznia, godz. 20:30 TVP1)

Świdrygiełło ogłasza się wielkim księciem litewskim. Niestety, wciąż musi się ukrywać i w kobiecym przebraniu podąża do Malborka. Jako wyraz wdzięczności za pomoc oddaje Krzyżakom Żmudź. W Poznaniu Jagiełło skazuje na ścięcie nieuczciwego szlachcica, spotyka też po latach Elżbietę Granowską. W wawelskim lochu przebywa dziwny cudzoziemiec, Zdravko. Jan Tęczyński i Hinczka namawiają Jana Naszana, by posiedział trochę z więźniem i go wybadał. Cudzoziemiec oświadcza mu, że musi widzieć się z Anną Cylejską, a sprawa, o której chce z nią rozmawiać, wstrząśnie Koroną. Tymczasem słaba jeszcze Anna postanawia powiedzieć mężowi o ciąży. Saule zrobi wiele, aby do tego nie dopuścić. Podkłada cierń pod siodło królowej.

Czytaj takżeKorona królów. Jagiellonowie i jej bohaterowie. Jagiełło, Witold, Świdrygiełło, Mikołaj Trąba i inni

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 12
(środa, 25 stycznia, godz. 20:30 TVP1)

Saule donosi krzyżackiemu szpiegowi Ludwigowi, że wykonała zadanie i Anna Cylejska poroniła. Femka i Zyndram zaczynają podejrzewać, że Litwinka ma coś wspólnego z wypadkiem królowej. W Raciążku Jagiełło negocjuje z Konradem von Jungingenem odzyskanie ziemi dobrzyńskiej, zaś Mszczuj toczy pojedynek z Ulrykiem. Zdravko z Mariboru wyjawia, że jest narzeczonym Anny Cylejskiej. W obecności króla wyznaje jej miłość. Wybranka jednak już go nie kocha.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 13
(poniedziałek, 30 stycznia, godz. 20:30 TVP1)

Królowa Anna postanawia rozpocząć remont Wawelu. W czasie porządków odnaleziony zostaje pergamin zapisany przez Jadwigę Andegaweńską. Z tekstu wynika, że władczyni doskwierała samotność. Tymczasem Jagiełło musi interweniować na Litwie po tym, jak Krzyżacy i Świdrygiełło spalili Merecz i uprowadzili trzy tysiące ludzi i ponad stu bojarów. Chce wysłać tam wojska, jednak Mikołaj Trąba doradza działania dyplomatyczne. Trzeba skierować poselstwo do papieża, poskarżyć się na Zakon i ujawnić jego okrucieństwa. Zbójcy opłaceni przez Malbork atakują jedną z dwóch kompanii wysłanych do Ojca Świętego. Trafiają na ludzi Zyndrama. Arunas przypomina sobie, że Gwido von Osnabruck brał udział w spaleniu przez Krzyżaków Dusiai. Zastanawia się, czy rycerz zrozumiał, jaki naprawdę jest Zakon, czy jest po prostu krzyżackim szpiegiem.

Czytaj takżeKrólowa Anna Cylejska. Druga żona Władysława Jagiełły

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 14
(wtorek, 31 stycznia, godz. 20:30 TVP1)

Władysław i Anna chcą mieć dziedzica. Oboje proszą o radę... spowiednika - Mikołaja Trąbę. Hinczka zawiadamia króla, że z powodu wydatków na remont skarbiec zaczyna świecić pustkami. Ulryk von Jungingen planuje zabić legata papieskiego, który zmierza do Krakowa. Fryderyk von Wallenrode proponuje mu inne rozwiązanie. Trzeba nastawić wysłannika Ojca Świętego przeciwko Jagielle. W intrygę zaangażowana zostaje Saule. Tymczasem Anna spotyka się z duchownym z Watykanu, Pietrem de Revendę. Nie wie, że drżenie rąk duchownego jest spowodowane chorobą, a nie nadużywaniem wina. Podpuszczona przez Saule, obraża go.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 15
(środa, 1 lutego, godz. 20:30 TVP1)

Królowa Anna pragnie za wszelką cenę uzyskać przebaczenie legata za niesłuszne oskarżenie. Z pomocą przychodzi jej sekretarz duchownego, Erazm. Oboje postanawiają obłaskawić papieskiego wysłannika kosztownym drobiazgiem. Krzyżacy także szykują dla Pietra de Revendy wyjątkowy prezent. Przed przyjazdem Włocha z wileńskich domów znikają pogańskie symbole, a dzieci uczone są religijnych pieśni. Mimo to przekupiony przez Krzyżaków legat oznajmia, iż będzie doradzał papieżowi, by nie wydawał bulli, ponieważ Litwa nie jest chrześcijańska.

Czytaj takżeMikołaj Trąba. Biskup Jagiełły, który wojował pod Grunwaldem, a potem chciał zostać papieżem

Streszczenie odcinków 16-20 dostępne jest tutaj.

Czytaj także:

Więcej o serialach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Jacek pisze:

    Scenariusz, scenografia, kostiumy dobre. Dialogi niestrawne jak pracowników korporacji. Jeśli ma to przyciągnąć młodych to moim zdaniem chybione. Aż się prosi trochę archaizacji dialogów.

Zostaw własny komentarz