Izabela, królowa Hiszpanii. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 36-40 serialu historycznego w TVP


Izabela, królowa Hiszpanii to historyczny serial, który opowiada historię Izabeli Kastylijskiej. Serial można oglądać na TVP 2. Odcinki produkcji są nadawane od poniedziałku do czwartku o godz. 22:35, trwają ok. 50 minut.

Izabela, królowa Hiszpanii / fot. TVP

Szczegóły wkrótce. Streszczenia poprzednich odcinków dostępne jest tutaj.

Izabela, królowa Hiszpanii odcinek 36
(czwartek, 26 stycznia, godz. 22:35 TVP 2)

Izabela powoli wraca do sił i pełni zdrowia. Podczas gdy Ferdynand nieoczekiwanie zdobywa Alhamę. Tymczasem Aragonia pogrąża się w chaosie. Na dodatek Genueńczycy plądrują Barcelonę. Monarcha postanawia więc przyspieszyć rekonkwistę, ale wkrótce zostaje pokonany pod Loją. Okazuje się, że trzeba niezwłocznie wzmocnić siłę wojsk. Izabela i Ferdynand nalegają, by papież wydał kolejną bullę, która uzna rekonkwistę za krucjatę. Wsparcie jej, finansowe bądź osobowe, zapewni wówczas takim ludziom odpuszczenie ich grzechów. Tymczasem Emir Muley postanawia uciec z Grenady, a Abenceragowie uwalniają wreszcie Boabdila. Król Portugalii podejmuje ważną decyzję. Władca chce bowiem odebrać rodzinie Braganza część należących do nich dóbr. Tymczasem niespodziewanie umiera król Ludwik. Jeszcze na łożu śmierci zdecydował o zwróceniu Aragonii księstwa Rosellón i Cerdaa. Regentka nie ma jednak zamiaru spełnić ostatniej woli zmarłego.

Izabela, królowa Hiszpanii odcinek 37
(poniedziałek, 30 stycznia, godz. 22:35 TVP 2)

Król Portugalii decyduje się wydać Joannę za Francuza. Zamierza on bowiem ponownie zgłosić pretensje do kastylijskiego tronu. Podczas gdy Izabela nalega, by papież wydał bullę, która nakazywać będzie Joannie pobyt w zamkniętym zakonie. Tymczasem Ferdynand wyraża zgodę na zbrojenie się chłopów. Popiera także, aby napadli oni na możnych. Monarchini wybiera się w odwiedziny do umierającego Carrillo. Talavera zaś jeździ po całym kraju, mając nadzieję, że uda jej się zebrać finanse na świętą krucjatę. Córka królów Izabela wraca z Portugalii. Okazuje się, że jej ślub z synem Jana Portugalskiego został tymczasowo odwołany. Niestrudzony Gonzalo zastawia pułapkę na Boabdila, po czym go porywa. Królowa Izabela ma nadzieję na to, że syn Emira pomoże im w zamiarze odbicia Grenady.

Izabela, królowa Hiszpanii odcinek 38
(wtorek, 31 stycznia, godz. 22:35 TVP 2)

Emir Muley niespodziewanie traci wzrok. Z dnia na dzień jest coraz słabszy. Obawiająca się o swoje dzieci Zoraida zwraca się o pomoc do Zagala. Ten zgadza się wesprzeć kobietę, ale w zamian za to chce zostać regentem. Tymczasem Ferdynand zastawia pułapkę na Boabdila. Ku swojemu zaskoczeniu i sprzyjającym okolicznościom odbija muzułmanom jedno z miast. Izabela zachodzi w kolejną ciążę. Lekarz królową, że może umrzeć w czasie porodu. Ferdynand wraca do Aragonii. Okazuje się, że ma problemy z buntującymi się chłopami, a także możnymi, którzy zaczęli się zbroić.

Czytaj także → Izabela Kastylijska – matka królowych

Izabela, królowa Hiszpanii odcinek 39
(środa, 1 lutego, godz. 22:35 TVP 2)

Po abdykacji emira Zagal przejmuje władzę w Grenadzie. Ferdynandowi udaje się zakończyć spór z chłopami. Krzysztof Kolumb spotyka się z Izabelą. Na świat przychodzi kolejna córka pary królewskiej, infantka Katarzyna. Zoraida decyduje się na ucieczkę.

Izabela, królowa Hiszpanii odcinek 40
(czwartek, 2 lutego, godz. 22:35 TVP 2)

Ferdynand rusza na podbój Malagi. Na dworze zjawia się Isabel de Sols wraz z synami. Boabdil knuje kolejne spiski. Izabela spotyka się z jego matką. Aixa manipuluje królową. Zagal wycofuje się z Alhambry, by bronić Malagi. Przedłuża się oblężenie miasta.

Streszczenie odcinków 41-45 dostępne jest tutaj.

Czytaj także:

Więcej o serialach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz