Wspaniałe stulecie. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 231-240 kostiumowej telenoweli w TVP


Wspaniałe stulecie to turecki serial kostiumowy, który opowiada o życiu sułtana Sulejmana Wspaniałego, najdłużej panującego władcy Imperium Osmańskiego. Serial można oglądać w TVP1 i TVP Kobieta. Odcinki produkcji są nadawane od poniedziałku do niedzieli o godz. 19:30 w TVP Kobieta , trwają ok. 60 minut.

Serial Wspaniałe Stulecie / fot. TVP

Szczegóły wkrótce. Streszczenia poprzednich odcinków dostępne jest tutaj.

Wspaniałe stulecie odcinek 231
(czwartek, 9 marca, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Mihrunnisa, córka Barbarossy, uwodzi księcia Mustafę. Zaniepokojona tym Mahidevran postanawia wydać dziewczynę za mąż. Książę Bajazyd dowiaduje się o problemach Selima i zamierza usunąć brata z Manisy, by zająć jego miejsce. Rüstem odkłada swój wyjazd do Hercegowiny. Dowiaduje się, kto knuje intrygi przeciwko niemu. Przed wyjazdem ze stolicy grozi Barbarossie.

Wspaniałe stulecie odcinek 232
(piątek, 10 marca, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Mihrunnisa zostaje porwana przez ludzi Rüstema paszy. Nurbanu trafia do lochu, kiedy książę zobaczył ją na targu u boku wdowy po zamordowanym kupcu. Rüstem wyjeżdża do Hercegowiny. Do Manisy przybywa książę Bajazyd, który dowiedział się, że strażnicy jego brata Selima zabili na targu kupca. Książę Mustafa wyrusza na poszukiwania Mihrunnisy.

Wspaniałe stulecie odcinek 233
(poniedziałek, 13 marca, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Selim dowiaduje się o przyjeździe Bajazyda do Manisy. Barbarossa prosi Sulejmana o zdjęcie go ze stanowiska, by mógł chronić porwaną Mihrunnisę i Mustafę. Gazanfer aga przekonuje Selima, by uwolnił Nurbanu. Dziewczyna ma wrócić do Wenecji. Hürrem każe dodać trucizny do lekarstwa ciężarnej faworyty sułtana. Sümbül aga spędza noc u handlarki, którą poznał na targu. Kobieta okazuje się szpiegiem.

Wspaniałe stulecie odcinek 234
(wtorek, 14 marca, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Książę Selim dowiaduje się o ciąży Nurbanu. Mustafa uwalnia Mihrunnisę z rąk porywaczy. W wyniku intrygi Hürrem, sułtan Sulejman spotyka Mustafę na okręcie Barbarossy. Znowu traci do syna zaufanie. Fatma radzi Mihrimah, aby szukała prawdziwej miłości. Hürrem grozi Mustafie śmiercią.

Czytaj takżeHürrem – dziewczyna z Rohatyna czy polska księżniczka?

Wspaniałe Stulecie odcinek 235
(środa, 15 marca, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Sułtan postanawia ukarać komendanta janczarów Alego. Nurbanu przyprowadza do haremu szczeniaka, wzbudzając oburzenie służby. Książę Bajazyd pisze do sułtana list, w którym zdradza sekrety Selima. Rüstem pasza wraca do stolicy.

Wspaniałe stulecie odcinek 236
(czwartek, 16 marca, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Mihrunnisa odmawia powrotu do Manisy ze względu na dobro Mustafy. W końcu zmienia jednak zdanie i przyjeżdża do pałacu. Mąż sułtanki Fatmy umiera w noc poślubną. Sulejman mianuje nowego komendanta janczarów i postanawia sprawdzić lojalność syna. Huricihan namawia Cihangira na wyjazd do Kütahyi, do księcia Bajazyda. Sułtan każe Nasuhowi potajemnie sprawdzić sytuację w prowincjach, którymi władają książęta. Nałożnica władcy zaczyna rodzić.

Wspaniałe stulecie odcinek 237
(piątek, 17 marca godz. 19:30 TVP Kobieta)

Faworyta sułtana, wbrew obawom Hurrem, rodzi dziewczynkę. Sułtan odrzuca dymisję Barbarossy. Bajazyd ukradkiem spotyka się z Huricihan. Odrzucony Cihangir bardzo to przeżywa. Nasuh zdaje władcy imperium relację ze swojej wizyty w prowincjach. Sulejman dowiaduje się prawdy o Selimie. Nurbanu wpada w szał na widok Selima w objęciach innej nałożnicy.

Czytaj takżeRoksolana (Hürrem). Słowiańska ulubienica sułtana Sulejmana Wspaniałego

Wspaniałe stulecie odcinek 238
(sobota, 18 marca, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Selim dowiaduje się, że na rozkaz sułtana sprawa zabitego kupca zostanie rozpatrzona przez sędziego. Barbarossa zjada przysłany przez Sulejmana miód, który ma dodać mu sił. Fatma robi wszystko, by poróżnić Mihrimah i Rüstema. Bajazyd potajemnie przyjeżdża do stolicy, żeby spotkać się z Huricihan. Ku jego zdziwieniu na miejsce schadzki zamiast ukochanej przybywa jego matka. Książę Mustafa bierze sekretny ślub z Mihrunnisą.

Wspaniałe stulecie odcinek 239
(niedziela, 19 marca, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Huricihan oddaje sułtanowi pamiętnik Ibrahima paszy. Władca czyta zapiski dawnego przyjaciela. Później dochodzi do pojednania między sułtanem i Bajazydem. Nurbanu znów znajduje Selima w objęciach innej nałożnicy. Umiera admirał Barbarossa, otruty przez Rüstema. Mężczyzna i Hürrem mają nadzieję, że jego miejsce zajmie ktoś, kto będzie im sprzyjał.

Wspaniałe stulecie odcinek 240
(poniedziałek, 20 marca, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Mustafa deklaruje poparcie dla Turgut Reisa jako kandydata na stanowisko admirała osmańskiej floty. Sulejman wybiera sprzyjającego Hürrem Mehmeta Sokollu na stanowisko dowódcy. Hürrem bezskutecznie próbuje pogodzić skłóconych Selima i Bajazyda. Drugi z nich ukradkiem spotyka się z Huricihan. Mihrimah też stara się poprawić relacje mężczyzn. Wydaje przyjęcie dla swoich braci. Tymczasem Jastrząb otrzymuje zlecenie, by zabić Mihrunnisę.

Streszczenie odcinków 241-250 dostępne jest tutaj.

Czytaj także:

Więcej o serialach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz