Wspaniałe stulecie. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 221-230 kostiumowej telenoweli w TVP


Wspaniałe stulecie to turecki serial kostiumowy, który opowiada o życiu sułtana Sulejmana Wspaniałego, najdłużej panującego władcy Imperium Osmańskiego. Serial można oglądać w TVP1 i TVP Kobieta. Odcinki produkcji są nadawane od poniedziałku do piątku o godz. 19:30 w TVP Kobieta , trwają ok. 60 minut.

Serial Wspaniałe Stulecie / fot. TVP

Szczegóły wkrótce. Streszczenia poprzednich odcinków dostępne jest tutaj.

Wspaniałe stulecie odcinek 221
(poniedziałek, 27 lutego, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Odbywa się ceremonia wstąpienia Cihangira w szeregi janczarów. Młody książę wciąż zapomina słów przysięgi. Czuje, że przyniósł ojcu wstyd. Do Konstantynopola trafia wzięta w jasyr, pochodząca z Wenecji, piękna i ambitna Cecilia, której towarzyszy służąca Waleria.

Wspaniałe stulecie odcinek 222
(wtorek, 28 lutego, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Książę Bajazyd wciąż rywalizuje z Selimem. Hürrem robi wszystko, by sułtan nie wybrał Mustafy na gubernatora Manisy. W końcu Sulejman ogłasza decyzję. Gubernatorem niespodziewanie dla wszystkich zostaje książę Selim. Książę Mustafa odmawia udziału w polowaniu zorganizowanym przez ojca i wraz z ciężarną faworytą wraca do swojej prowincji.

Wspaniałe stulecie odcinek 223
(środa, 1 marca, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Cecilia robi wszystko, by zwrócić na siebie uwagę Selima. Postanawia przekupić Sümbül agę, aby przyjął ją do haremu księcia. Mustafa zostaje zaatakowany w lesie. Życie ratuje mu dwóch tajemniczych mężczyzn. W ataku ginie jednak ciężarna faworyta księcia, Rümeysa. Podczas wyprawy na polowanie dochodzi do kolejnej sprzeczki Selima z Bajazydem, któremu sułtan znowu udziela ostrej reprymendy.

Wspaniałe stulecie odcinek 224
(czwartek, 2 marca, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Książę Mustafa odnajduje kupca, który miał przygotować na niego atak. Mężczyzna zostaje podstępnie otruty, ale wcześniej obarcza winą jednego ze sług Rüstema - Aziz agę. Mustafa otwarcie wypowiada wojnę Hürrem i Rüstemowi. Cecilia stawia wszystko na jedną kartę i po rozmowie z sułtanką trafia do haremu księcia Selima. Jej nowe imię to Nurbanu. Hürrem nie może pogodzić się z tym, że jej młodość zaczyna przemijać.

Czytaj takżeHürrem – dziewczyna z Rohatyna czy polska księżniczka?

Wspaniałe Stulecie odcinek 225
(piątek, 3 marca, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Fatma podstępem dowiaduje się, co dolega Hürrem. Postanawia zorganizować zabawę w haremie. Selim dociera do Manisy. Jest witany przez tłumy mieszkańców. Do pałacu Mustafy przyjeżdża córka Barbarossy, piękna Mihrunnisa. Ma pomóc odnaleźć zdrajcę, który ukrywa się na dworze księcia. Ku niezadowoleniu Mihrimah, Bajazyd zaprzyjaźnia się z Huricihan, córką Hatice.

Wspaniałe stulecie odcinek 226
(poniedziałek, 6 marca, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Fatma odkrywa przed wszystkimi sekret Hürrem i każe przygotować dla sułtana młodą nałożnicę. Dziewczyna nie dociera jednak do alkowy. Zostaje zamordowana przez nieznanego sprawcę. Mustafa poznaje tożsamość szpiega, który działa w jego pałacu. Fatma ofiarowuje córce zmarłego Ibrahima paszy jego pamiętnik.

Wspaniałe stulecie odcinek 227
(wtorek, 7 marca, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Hürrem wysyła do alkowy Sulejmana Walerię, nałożnicę, którą sama wybrała. Kobieta zostaje faworytą, ale Sümbül aga szybko rozwiewa jej złudzenia. Nurbanu, której wreszcie udało się spędzić noc z Selimem, zostaje przez nieoczekiwanie wygnana przez niego z komnaty. Rüstem dowiaduje się, że Mustafa planuje pozbawić go życia przy wsparciu janczarów. Fatma postanawia wykorzystać Walerię w walce z Hürrem.

Czytaj takżeRoksolana (Hürrem). Słowiańska ulubienica sułtana Sulejmana Wspaniałego

Wspaniałe stulecie odcinek 228
(środa, 8 marca, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Huricihan, córka zmarłego Ibrahima i sułtanki Hatice, za radą Fatmy uwodzi Bajazyda. Przywódca janczarów zaprasza Rüstema paszę do koszar. Wielki wezyr niechętnie przyjmuje zaproszenie. Nadal boi się o swoje życie. Mihrunnisa, córka Barbarossy, z coraz większym trudem ukrywa swoje uczucia do Mustafy.

Wspaniałe stulecie odcinek 229
(czwartek, 9 marca, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Bajazyd niespodziewanie postanawia wyjechać ze stolicy. Rüstem pasza, mimo obaw o życie, odwiedza koszary janczarów. Na miejscu dochodzi do konfliktu. Sułtan zleca zbadanie sprawy Barbarossie. Podczas walki z Mihrunnisą ginie główny halabardzista, działający w pałacu Mustafy szpieg Rüstema. Mihrunnisa zdradza się z uczuciami wobec księcia. Faworyta sułtana Nazenin spodziewa się dziecka. Fatma, ku rozpaczy Hürrem, każe ogłosić tę wiadomość.

Wspaniałe stulecie odcinek 230
(piątek, 10 marca, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Książę Bajazyd niespodziewanie postanawia wyjechać ze stolicy. Rüstem pasza, mimo obaw o życie, odwiedza koszary janczarów, gdzie dochodzi do otwartego konfliktu. Sułtan każe Barbarossie zbadać sprawę. Mihrunnisa zdradza się z uczuciami wobec księcia. Faworyta sułtana, Nazenin, spodziewa się dziecka. Sułtanka Fatma, ku rozpaczy Hürrem, każe ogłosić tę wiadomość na cztery strony świata.

Streszczenie odcinków 231-240 dostępne jest tutaj.

Czytaj także:

Więcej o serialach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz