Noc Muzeów w Częstochowie 2023. Zobacz tegoroczny program, atrakcje i listę muzeów


Noc Muzeów w Częstochowie 2023 odbędzie się w tym roku w nocy z 13 na 14 maja 2023 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać częstochowskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników. Informacje o Nocy Muzeów w Częstochowie będą tutaj aktualizowane.

Noc Muzeów w Częstochowie 2023 - podstawowe informacje

➤ informacje można również śledzić na Facebooku;
➤ informacje dotyczące Nocy Muzeów 2023 w innych miastach znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ warto śledzić informacje o komunikacji miejskiej w dniu Nocy Muzeów;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Nie inaczej jest w Częstochowie. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

Noc Muzeów w Częstochowie 2023 - data

Noc Muzeów 2023 w Częstochowie odbędzie się 13 maja 2023 r.

Noc Muzeów w Częstochowie 2023 - program

Ratusz / plac Biegańskiego
17.00–18.00 – „Z Piłsudskim nad Niemnem, czyli o miłości w Druskienikach” - spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim, kuratorem wystawy Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej
18.30–20.00 – „Sekrety wachlarzy„ – rodzinne warsztaty zdobienia wachlarzy inspirowane eksponatami prezentowanymi na wystawie ”Damą być… Moda, szyk, sekrety buduaru”, prowadzenie: Katarzyna Ociepa i Justyna Cocyk z Działu Edukacji i Wystaw
20.30–21.30 – spotkanie z Małgorzatą Szczęsną, kierowniczką Działu Historii na wystawie „Dzieje miasta Częstochowy”
21.30–22.30 – spotkanie z Mariuszem Grzybem z Działu Historii na wystawie „Dzieje miasta Częstochowy”
21.30–22.30 –  „Zdrój dla dorosłych. Rozrywki, uciechy i niedyskrecje kresowych uzdrowisk„ - spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim, kuratorem wystawy ”Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”
22.00–22.30 – spotkanie z dr. Juliuszem Sętowskim, kierownikiem Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy na wystawie „Błeszno. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy”

Galeria Dobrej Sztuki / al. NMP 47
19.30–20.00 –  „Cała moja twórczość jest ucieczką w metafizykę. Twórczość Jerzego Nowosielskiego i artystów Grupy Krakowskiej„ - wykład dr Katarzyny Sucharkiewicz, kierowniczki Działu Sztuki na wystawie ”Sztuka Polska XIX i XX wieku”
20.30–21.30 – „Synonimicznie„ - spotkanie z artystką prac Mirosławą Truchtą-Nowicką na wystawie ”To” połączone z interaktywnym wydobywaniem zależności zapisów na papierze i w papierze
Pawilon Wystawowy / Park Staszica
19.00–20.00 i 20.00–21.00 – spotkania z Tomaszem Kubą Kozłowskim na wystawie „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza / Park Staszica

18.00–19.00 i 21.00–22.00 – spotkania z dr. Łukaszem Pabichem z Działu Historii na wystawie „Dzieje górnictwa rud żelaza”

Kamienica Mieszczańska / Muzeum Żydów Częstochowian / ul. Katedralna 8

16.30–17.30 i 18.00–19.00 –  „Mały botanik – zielnikowa przygoda” - warsztaty dla dzieci,  prowadzenie: Agnieszka Ciuk-Koćwin z Działu Etnografii, Elżbieta Janik z Działu Przyrody
20.00–21.00 – „W świecie naparów, wyciągów i eliksirów – botaniczne właściwości ziół oraz ich zastosowanie w tradycji ludowej” -  wykład Eweliny Mędrali-Młyńskiej, kierowniczki Działu Etnografii i Elżbiety Janik z Działu Przyrody
19.00–20.00 – spotkanie z Wiesławem Paszkowskim z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy na wystawie „Żydzi Częstochowianie”

Rezerwat Archeologiczny / ul. Łukasińskiego 20

18.00–19.00 – spotkanie z Magdaleną Wieczorek-Szmal z Działu Archeologii na wystawie „Z mroku dziejów – kultura łużycka”
19.00–20.00 –  spotkanie z Gertą Bielińską z Działu Archeologii na wystawie „Z mroku dziejów – kultura łużycka”

Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej / ul. Jasnogórska 23

20.00–21.00 – „Kocham życie, przyjacielu…”  –  spotkanie ze Zbigniewem Mygą, bratem Haliny Poświatowskiej

Archiwum Państwowe w Częstochowie / ul. Rejtana 13

18.00–21.00 – „Tajemnice magazynów archiwalnych” – spotkanie z pracownikami Archiwum Państwowego w Częstochowie

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Z okolic Częstochowy pisze:

    Wybraliśmy się wczoraj z rodziną na „noc” muzeów, koło godziny 21. Zdążyliśmy odwiedzić muzeum muzeum archeologiczne kultury łużyckiej i to jeszcze z zaskoczeniem, że w ten dzień trzeba wnosić sumaryczną opłatę 4 zł (bo jest jakiś problem z podatkami...). Potem wybraliśmy się do Ratusza, niestety nie weszliśmy bo było 7 minut po czasie (22.37). Okazuje się, że „noc” muzeów trwa w Częstochowie do późnego wieczora, czyli do 22.30. To było tyle z naszego zwiedzania. Nie wiem kto odpowiada za takie promowanie kultury w Częstochowie ale napiszę jedno: Jedna wielka porażka!

Zostaw własny komentarz