Powstali 1863–64. Wystawa Muzeum Historii Polski


Czy kosa była lepsza od karabinu? Dlaczego dyktatura Mariana Langiewicza trwała zaledwie kilka dni? Jaki był udział kobiet w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Odpowiedzi na te inne pytania związane z największym zrywem niepodległościowym w historii Polski XIX wieku można znaleźć na wystawie Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, poświęconej Powstaniu Styczniowemu.

Przygotowana w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej) wystawa składa się z dwóch części. W przestronnej rotundzie będą wyświetlane animacje opowiadające wybrane powstańcze historie oraz multimedia prezentujące wspomnienia uczestników i świadków zrywu. Na zewnątrz kopuły, w 16 modułach, zostanie przedstawiony przebieg powstania: od poprzedzających je manifestacji, przez przebieg walk i udział w nich wybranych, nie tylko najbardziej znanych postaci oraz różnych grup społecznych, po pamięć o zrywie. 

W kilku kioskach multimedialnych będzie można się zapoznać m.in. z doniesieniami światowej prasy o wydarzeniach powstania czy powstańczą modą z epoki.

Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci. Wystawie towarzyszy pakiet edukacyjny. Przewidujemy także warsztaty dla nauczycieli oraz wiele innych form aktywności.

– Mimo że powstańcy ostatecznie przegrali, przypominamy dzisiaj tamte dwa lata tragicznej walki, aby uczcić tych, którzy poświęcili lub ryzykowali życie i z bronią w ręku zmagali się o wolność ojczyzny. Ich ofiara stała się inspiracją dla pokolenia 1918 roku, które odzyskało niepodległość, i nie powinna zostać zapomniana również przez nas – podkreśla Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. Dodaje, że Powstanie Styczniowe było testamentem dawnej Rzeczypospolitej. – Na powstańczej pieczęci widnieją trzy herby: polski, litewski i ruski oraz napis „Równość, wolność, niepodległość”. To ważny symbol. Powstanie Styczniowe bowiem to zryw nie tylko polski, ale taki, w którym ramię w ramię przeciwko Moskalom stanęli Polacy, Litwini i Rusini, niezależnie od tego, czy bardziej identyfikowali się z całością Rzeczypospolitej, czy raczej z polską, litewską, białoruską lub ukraińską małą ojczyzną – przypomina dyr. Kostro.

Powstali 1863–64. Wystawa Muzeum Historii Polski, 10–16 maja 2023 r., dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Krakowskie Przedmieście 15. 

Po zakończeniu pokazu w Warszawie wystawa będzie prezentowana w kolejnych miastach w Polsce. Szczegółowe informacje na stronie www1863-64.pl

Kuratorzy wystawy: Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina

Projekt plastyczny i wykonanie: Sowa-Szenk

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz