Włoski niszczyciel rakietowy przybył do Polski. Będzie strzegł wybrzeża i chronił infrastrukturę na Bałtyku


Do Polski przybył włoski niszczyciel rakietowy ITS „Caio Duilio” z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym. Okręt włoskiej marynarki będzie strzegł polskiego wybrzeża oraz infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim. To jeden z najnowocześniejszych tej klasy okrętów w Europie.

Caio Duilio / fot. CC-BY-SA 2.0

Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą i zabezpieczać infrastrukturę krytyczną na Bałtyku co najmniej przez pół roku. Zgodę na takie wsparcie stosownym postanowieniem wyraził prezydent Andrzej Duda. Zgodnie z art. 3a ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP

„Zgodę na pobyt wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wzmocnienia wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub wojsk Państw-Stron Traktatu Północnoatlantyckiego przez stronę wysyłającą w operacjach wojskowych prowadzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w czasie pokoju wydaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Obrony Narodowej skierowany po uzyskaniu zgody Prezesa Rady Ministrów.”

Czytaj takżeWłoski niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio typu Horizon

ITS „Caio Duilio” to włoski niszczyciel rakietowy typu Horizon. Jego nazwa upamiętnie rzymskiego dowódcę z okresu wojen punickich. Włoska Marina Militare posiada dwa okręty tego typu. Okręt „Caio Duilio” wszedł do służby w 2009 r.

Okręt jest wyposażony w zaawansowany system obrony przeciwrakietowej Principal Anti Air Missile System (PAAMS), który umożliwia wykrywanie, śledzenie i niszczenie wielu celów jednocześnie. PAAMS jest jednym z najnowocześniejszych systemów obrony przeciwrakietowej dostępnych dla flot wojennych. Okręt jest także wyposażony w inne systemy uzbrojenia, w tym wyrzutnie rakiet przeciwpodwodnych i torpedy, a także wyrzutnie rakiet przeciwpodwodnych i przeciwokrętowych. „Caio Duilio” ma również zaawansowany system wykrywania min, a na pokładzie znajduje się lądowisko dla śmigłowców.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz