Maria Ludwika Austriaczka. Druga żona Napoleona


Maria Ludwika Austriaczka w wieku 18 lat została żoną Napoleona Bonaparte. Cesarz Francuzów desperacko poszukiwał potomka, którego nie mogła mu dać jego Józefina, z którą się rozwiódł. Małżeństwo będące owocem kalkulacji politycznych, przyniosło Napoleonowi długo wyczekiwanego syna, a Marii Ludwice tytuł cesarzowej Francuzów. 

Maria Ludwika. Córka cesarza Austrii

Maria Ludwika Austriaczka

Maria Ludwika Austriaczka urodziła się w cesarskiej rodzinie. Jej ojciec Franciszek II Habsburg był ostatnim cesarzem rzymskim, a od 1806 r. pierwszym cesarzem Austrii. Był również królem Czech i Węgier. Z kolei jej matka, Maria Teresa Sycylijska, była córką króla Obojga Sycylii Ferdynanda I i Marii Karoliny, córki cesarza Franciszka I. Maria była ich pierwszym dzieckiem. Miała także kilkoro rodzeństwa. Jej brat Ferdynand I Habsburg to późniejszy cesarz, a siostra Maria Leopoldyna późniejsza królowa Portugalii i cesarzowa Brazylii.

Małżeństwo z Napoleonem

Maria Ludwika Austriaczka

Napoleona poznała gdy miała 18 lat. Cesarz Francuzów nie mogąc się doczekać potomka z małżeństwa z Józefiną, rozpoczął poszukiwania księżniczek godnych jego pozycji. Jego faworytką była Katarzyna Romanowa, siostra cara Aleksandra I. Jednak gdy władca Rosji zaczął zwodzić cesarza w kwestii tego małżeństwa, Napoleon zdecydował się na ślub z Marią Ludwiką.

Sposobność była tym większa, że Napoleon pokonał Austriaków pod Wagram w lipcu 1809 r. i narzucił im ciężki pokój w Schönbrunn. Co prawda Austriacy w zamian za rękę Marii próbowali ugrać od Napoleona jakieś zyski terytorialne, ale te propozycje zostały zdecydowanie odrzucone. Jedynym ustępstwem było odroczenie spłat wielkiej kontrybucji wojennej.

Ślub Marii Ludwiki z Napoleonem

W grudniu 1809 r. Napoleon rozwiódł się z Józefiną, a w marcu 1810 r. zawarł w Wiedniu za pomocą pełnomocnika związek małżeński z Marią. Dwa dni później nowa żona cesarza ruszyła do Francji. Tam w Saint-Cloud odbył się ślub cywilny, a w Luwrze ślub kościelny. Maria została także koronowana na cesarzową Francuzów.

Młoda i piękna kobieta nie miała takiego temperamentu jak Józefina, nie mieszała się w sprawy Napoleona. Oboje małżonków zdawało sobie sprawę, że to nie ślub z miłości, ale polityczny mariaż. Był on trudniejszy dla Marii, która wychowała się na dworze Habsburskim w nienawiści do rewolucji francuskiej, która przecież zabrała jej krewną Marię Antoninę.

Maria Ludwika z synem

W marcu 1811 r. w Pałacu Tuileries Maria urodziła syna, który dostał imię po ojcu. Poród był bardzo trudny, ale ostatecznie zakończył się uratowaniem i matki i dziecka. Potomek był dla cesarza spełnieniem marzeń o dziedzicznej monarchii Bonapartych we Francji. Jego narodziny ogłoszono 101 wystrzałami armatnimi w Paryżu.

Księżna Parmy

Jednakże gdy karta Napoleona odwróciła się i doznał porażek pod Lipskiem i potem pod Waterloo, Maria bez skrupułów porzuciła męża wracając do Austrii. Po abdykacji Napoleona otrzymała w dziedziczne władanie Księstwo Parmy, Piacenzy i Guastalli, gdzie zapisała się jako bardzo dobra władczyni. Nie interesowała się przy tym losem Napoleona przebywającego na zesłaniu w ciężkich warunkach na wyspie Świętej Heleny.

Po śmierci Napoleona w 1821 r. była jeszcze dwukrotnie zamężna. Najpierw z Adamem Neippergiem, a później z Karolem de Bombellesem. W 1832 r. przeżyła osobistą tragedię, gdy na gruźlicę zmarł jej syn Napoleon. Maria zmarła w Parmie w 1847 r.

Czytaj takżeKobiety Napoleona Bonaparte. Żony i kochanki

Bibliografia:

  1. J. Baszkiewicz, Historia Francji, Wrocław 2008.
  2. A. Chwalba, Historia powszechna. Wiek XIX, Warszawa 2021.
  3. A. Manfred, Napoleon Bonaparte, Warszawa 1982.
  4. H. Wereszycki, Historia Austrii, Wrocław 1986.
  5. A. Zahorski, Napoleon, Warszawa 1982.
  6. M. Żywczyński, Historia powszechna 1789-1870, Warszawa 2015.

Więcej o historii Francji przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz