AHS Krab reaktywacja. Rusza druga linia produkcyjna


Premier Morawiecki oraz prezes Polskiej Grup Zbrojeniowej Sebastian Chwałek podpisali list intencyjny w sprawie stworzenia drugiej linii produkcyjnej armatohaubicy Krab w PGZ Bumar Łabędy.

Armatohaubica Krab / fot. ppłk Szczepan Głuszczak, mon.gov.pl

Armatohaubica Krab to samobieżna gąsienicowa haubica 155 mm zaprojektowana w Polsce przez Centrum Produkcji Wojskowej Huta Stalowa Wola, poprzez spolonizowanie południowokoreańskiego podwozia K9 Thunder i brytyjskiej wieży AS-90M Braveheart kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów oraz dodanie polskiego systemu kierowania ogniem artyleryjskim WB Electronics Topaz.

Polski rząd ma przeznaczyć 850 mln zł dla przedsiębiorstwa Bumar-Łabędy w Gliwicach. Te pieniądze mają pozwolić na wyposażenie nowych hal produkcyjnych. Rozbudowa zakładów pozwoli na uruchomienie nowej linii produkcyjnej armatohaubic Krab, które są dotychczas produkowane w Hucie Stalowa Wola.

Czytaj także:

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. Michał pisze:

  Jak dla mnie podpisanie listu intencyjnego z całą pewnością nie jest „Rusza druga linia produkcyjna” a Krab z całą pewnością nie ma działa kalibru 52.

 2. maax pisze:

  „wieżą AS-90M Braveheart z działem kalibru 52”
  dzialo jest kalibru 155mm a dlugosci 52 kalibrow a nie tak jak napisano

 3. wesołek pisze:

  „brytyjską wieżą AS-90M Braveheart” jest to polska wieża ale tak, wywodzi się z brytyjskiej as90m. Nie pisz artykułów branżowych nie mając wiedzy proszę.

 4. majonez pisze:

  list intencyjny.. Te czopy nie wiedzą ile czeka się na jedną maszynę do produkcji.. odpowiem dwa lata.. od decyzji o kupnie do uruchomienia, to są specjalne maszyny na indywidualne zamówienie, a nie z półki.

Zostaw własny komentarz