Historia zegarka lotniczego - od funkcjonalności po modę


Historia zegarków lotniczych to niemal 120 lat innowacji i nieprzerwanego doskonalenia rozwiązań. Poznaj bliżej te najczytelniejsze zegarki i oceń, czy są to modele dla ciebie!

Pierwszy zegarek lotniczy

Pierwszego przelotu samolotem dokonali bracia Wright - ich maszyna Wright Flyer odbyła lot 17 grudnia 1903 roku. Pierwszy zegarek dla pilota powstał w 1904 roku. U słynnego francuskiego jubilera Louisa Cartiera zamówił go brazylijski pionier lotnictwa Alberto Santos-Dumont. Kwadratowy zegarek w złotej obudowie miał jasną tarczę z rzymskimi cyframi symbolizującymi godziny. Santos-Dumont miał go na ręku podczas odbytego w 1906 roku lotu swojego „14-bis”, uznawanego często za pierwszy współczesny samolot.

Czym jest zegarek lotniczy?

Chociaż przygotowany przez Cartiera wyrób był pierwszym zegarkiem dla pilota, to jego design nie stał się kanonem. Przez następne 30 lat producenci szukali rozwiązań, które spełniłyby oczekiwania pionierów lotnictwa. Oris był jednym z nich - realizował zamówienia pilotów od 1917 roku. Marka oferowała prostą tarczę z dużymi cyframi arabskimi oraz katedralnymi wskazówkami z farbą radową. Ta stylistyka jest znacznie bliższa temu co dziś określa się mianem zegarka dla pilota. W latach 30 ubiegłego roku IWC Schaffhausen stworzyło zegarki dla członków szwajcarskich aeroklubów. Miały one czarne tarcze z wyraźnymi, świecącymi w ciemności cyframi. Dodatkowo ich koronki w kształcie diamentów były powiększone, by dało się używać ich w rękawiczkach. Wygoda i doskonała czytelność sprawiły, że taka stylistyka szybko stała się jedyną stosowaną w zegarkach dla pilotów. W okresie II Wojny Światowej wykorzystywano zegarki produkcji Laco, IWC, A. Lange & Söhne, Stowa i Wempe. Po zakończeniu wojny, nastąpił rozkwit lotnictwa pasażerskiego, a zegarki lotnicze zyskały ogromną popularność wśród pilotów i nawigatorów linii lotniczych.

Co wyróżnia zegarki lotnicze?

Współczesne zegarki lotnicze są łatwe do rozpoznania. Najczęściej mają one czarne tarcze, na które nałożone zostały powiększone indeksy godzinowe w postaci cyfr arabskich, wypełnionych białą substancją Super-LumiNova. To właśnie Luminowa zastąpiła niebezpieczny dla zdrowia rad i sprawia, że zegarek świeci w ciemnościach. Charakterystyczne są również duże koronki. Cześć producentów decyduje się na paski z nitami przy kopercie - tak przed stu laty mocowano paski do kopert. Wiele modeli wyposażonych jest komplikację: stoper lub GMT. Pierwsza pozwala zmierzyć czas trwania obserwowanego wydarzenia, druga umożliwia obserwowanie czasu w innej strefie czasowej. Niektóre zegarki posiadają także suwak logarytmiczny - kalkulator lotniczy E6B. Obracając pierścień wokół tarczy można przeliczać jednostki.

Zegarki lotnicze dziś - topowe propozycje

Dziś zegarki lotnicze oferowane są przez niemal każdego producenta, a Klienci mogą wybierać między setkami modeli.

Zegarki lotnicze Aviator

Aviator Swiss Made to firma, która powstała z miłości do lotnictwa. Jej biuro projektowe znajduje się w budynku starej wieży kontroli lotów na lotnisku w regionie gór Jury. W ofercie Aviator można znaleźć zegarki inspirowane przełomowymi konstrukcjami samolotów wojskowych i cywilnych. Dla miłośników vintage przygotowano modele Douglas Dakota o indeksach wykończonych substancją luminescencyjną „Old Radium”, która imituje zestarzałą, radioaktywną farbę radową. Wśród sportowych zegarków można znaleźć inspirowany lotnictwem wojskowym model MIG-29 z suwakiem logarytmicznym. Aviator przygotował też edycję limitowaną dedykowaną Polakom. Datownik prezentuje nazwy dni tygodnia w języku polskim, a wahnik automatycznego mechanizmu zastąpiło polskie godło. Wszystkie zegarki Aviator Swiss Made powstają ze stali szlachetnej i posiadają szkło szafirowe. To gwarancja trwałości i długowieczności, którą docenią miłośnicy kultowych samolotów.

AVI-8 - nowoczesne zegarki dla pilotów

AVI-8 powstało w 2012 roku zrodzone z podziwu do perfekcyjnej współpracy pilotów myśliwskich i załóg naziemnych. Oferowane przez AVI-8 zegarki wyróżniają się ogromnym przywiązaniem do szczegółów. Ich stylistyka powstaje w oparciu o charakterystyczne elementy samolotów - np. wskaźniki i silniki. Na tarczach i wskazówkach obficie wykorzystywana jest substancja luminescencyjna, co zapewnia doskonałą czytelność nawet w modelach typu skeleton. We wnętrzach tych zegarków, reinterpretujących pojęcie zegarków dla pilotów w nowoczesny sposób, znaleźć można doskonałe mechanizmy kwarcowe i automatyczne dostarczane przez największych producentów z całego świata. W AVI-8 detale takie jak szraf znany ze wskaźników w kokpitach czy ażurowanie imitujące łopatki silnika, świetnie urozmaicają klasyczną stylistykę.

Aerowatch - niezależne zegarmistrzostwo

Szwajcarska, niezależna marka Aerowatch jest doskonale znana miłośnikom klasycznego zegarmistrzostwa. Firma swoją nazwę zawdzięcza rozwijającej się na początku ubiegłego stulecia awiacji, która inspirowała twórcę i wykorzystywana była w publikowanych w prasie reklamach. W jej katalogu można znaleźć również zegarki lotnicze, jakich nie powstydziłby się żaden z pięciu producentów oryginalnie tworzących zegarki lotnicze. W kolekcjach 1942 i Les Grandes Classiques oferowane są powiększone modele lotnicze. Ich czarne i granatowe tarcze zdobią białe luminescencyjne cyfry z charakterystycznym trójkątem w miejscu indeksu godziny 12. Klienci mogą wybierać spośród zegarków kwarcowych i automatycznych, trójwskazówkowych lub wyposażonych w komplikację stopera. Dzięki autorskiemu podejściu do produkcji zegarków, zegarki Aerowatch są prawdziwie luksusowymi wyrobami.

Iron Annie - na cześć samolotu Junkers

Niemiecka firma Iron Annie jest hołdem dla samolotów Junkers Ju 52, produkowanych od lat 30 XX wieku. Poszczególne modele odnoszą się też do innych historycznych modeli samolotów, jak na przykład transportowego Junkersa G 38 czy małego pasażerskiego Junkersa F 13. Wśród produkowanych zegarków znaleźć można modele stworzone zgodnie ze współczesnym kanonem projektowania, a także te podążające wczesnymi próbami zdefiniowania tego jaki powinien być zegarek dla pilota. Modele w stylu retro mają wysokie, pudełkowate szkła hesalitowe, w czym są wierne historycznym modelom zegarków. We wnętrzach tych ciekawych i atrakcyjnie wycenianych zegarków pracują mechanizmy kwarcowe oraz automatyczne od japońskich i szwajcarskich dostawców. Koperty wszystkich modeli powstają ze stali szlachetnej, a paski z lotniczym, podwójnym szyciem są skórzane.

Zeppelin - magia lotów sterowcami

Zeppelin, inna niemiecka marka, swoją inspirację czerpie z czasów, gdy podróże transatlantyckie obsługiwały sterowce. Podróż tymi majestatycznymi statkami powietrznymi była luksusowym i eleganckim sposobem na przebycie Atlantyku. Jedna z kolekcji marki - LZ 127 Graf Zeppelin - poświęcona jest pierwszemu w historii statkowi powietrznemu, który przebył ponad milion mil (ponad 1,7 mln kilometrów). Czasomierze Zeppelin mają też nowoczesne oblicze. W serii Night Flight oferowane są nowocześnie zaprojektowane zegarki lotnicze ze stoperem, których obudowa jest wodoszczelna. Marka nie tylko dba o doskonałą stylistykę swoich zegarków, lecz także o oprawę. Karta gwarancyjna wygląda jak historyczny bilet na lot sterowcem! W zegarkach Zeppelin coś dla siebie znajdą mężczyźni i kobiety - marka produkuje też zegarki w kopertach przystosowanych do damskich nadgarstków.

Zegarek dla pilota obecnie

Obecnie zegarek typu pilot to nie tylko praktyczne narzędzie, ale też modowe akcesorium i must have każdej zainteresowanej zegarmistrzostwem osoby. Taki czasomierz może być doskonałym prezentem dla osoby zainteresowanej lotnictwem lub zbierającej zegarki. Poszukując zegarka w stylu pilota warto odwiedzić największy sklep z zegarkami ZEGAREK.NET. Tam z pewnością znajdziemy idealny model!

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z zegarek.net

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz