Ukazał się komiks historyczny „Koniec lata”


Publikacja przedstawia wydarzenia rozgrywające się w Warszawie na krótko przed wybuchem II wojny światowej i na tle wojny obronnej Polski w 1939 r. Za pomocą kolażu cyfrowego wydawnictwo łączy formułę komiksu z autentycznymi materiałami archiwalnymi.
Jest koniec sierpnia 1939 r. Maria i Staś spędzają w Warszawie ostatnie chwile przed wybuchem wojny i powołaniem Stasia do wojska. Spacerują ulicami dzieląc się anegdotami i wspomnieniami o napotkanych miejscach. Tłem dla ich wędrówki są fotografie i pocztówki przedwojennej Warszawy ukazujące tętniące życiem miasto: ulice, budynki, parki, kawiarnie. W drugiej części ukazane są wydarzenia z września 1939 r.: przygotowania do obrony stolicy, zniszczenia powstałe w wyniku bombardowań, sytuacja na froncie, kapitulacja miasta i wykroczenie wojsk hitlerowskich. Czarno-biała kolorystyka stanowi kontrast dla barwnego wizerunku stolicy sprzed wojny. Wydarzenia są przedstawione w formie kalendarium, poprzez dokumenty urzędowe i doniesienia prasowe, a także komentarze ludzi występujących na fotografiach miasta z tego okresu. Epilog komiksu rozgrywa się 40 lat później, gdy bohaterowie odnajdują się po latach w Warszawie, podczas pierwszej wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce.

Publikację, skierowaną głównie do młodzieży szkolnej, wydało Archiwum Państwowe m.st. Warszawy wraz z Dom Spotkań z Historią w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wydawcy dziękują za udostępnienie materiałów: Muzeum Historycznemu m.st. Warszawy, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowemu Archiwum Cyfrowemu i Polskiej Agencji Prasowej. Publikacja w nakładzie 2 tys. egz. została sfinansowana ze środków Urzędu Miasta Warszawy.

Komiks jest do nabycia w księgarni Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20). Kosztuje 5 zł. Placówki edukacyjne zainteresowane pozyskaniem wydawnictwa proszone są o kontakt z Archiwum Państwowym m.st. Warszawy:edukacja@warszawa.ap.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz