„Osiem wieków warszawskiej syrenki” - poznaj na nowo herb stolicy


Warto wybrać się na Krakowskie Przedmieście przy ul. Traugutta i poświęcić chwilę na obejrzenie wystawy „Osiem wieków warszawskiej syrenki. To właśnie tam, na ponad 50 planszach można zobaczyć jak przez wieki zmieniała się warszawska syrenka. Na początku to był stwór na dwóch łapach zakończonych szponami lub płetwami. Z biegiem czasu przeistoczył się w smukłą dziewczynę z rybim ogonem zamiast nóg. Przez lata nie zmieniło się tylko jedno - syrenka zawsze trzymała w dłoniach tarczę i miecz.

- Mnie warszawska syrenka kojarzy się z twarzą harcerki Krystyny Krahelskiej, która zginęła w Powstaniu Warszawskim. Dlatego też my wszyscy jesteśmy dumni ze swojej syrenki i Warszawy. – powiedziała podczas otwarcia wystawy przewodnicząca Rady m. st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska - Dla mnie Krystyna Janda i Hanna Gronkiewicz-Waltz to współczesne warszawskie syrenki.

- Otwarcie takiej wystawy jest dla mnie tym bardziej przyjemne, że jestem warszawiakiem. Przy takich okazjach odkrywam na nowo historię swojego miasta, choć wydawało mi się, że ją znam. – podkreślił wiceprezydent Andrzej Jakubiak - Dzisiaj dowiedziałem się na przykład, że syrenka ma ośmiowiekową tradycję i towarzyszy losom naszego miasta od wieku XIV. To pokazuje jak mocno wizerunek syrenki, który zmieniał się przez wieki, jest związany z Warszawą. Spotykamy się tutaj także dlatego, że dwadzieścia lat temu, decyzją Rady Miasta, herb opracowany przed wojną stał się oficjalnym symbolem miasta.

Wystawa, która potrwa do wtorku, 7 września, przedstawia oficjalne wizerunki warszawskiej syrenki, ale także z okolicznościowych pocztówek, prasy, druków ulotnych i map pochodzące z zasobów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy oraz Archiwum Głównego Akt Dawnych i Archiwum Państwowego w Toruniu, świadczy o stylistyce danej epoki oraz o przywiązaniu mieszkańców do symbolu miasta. Nawet wówczas, gdy przez sto lat od 1811 r. do 1915 r., syrenka nie była herbem Warszawy, patriotycznie nastawieni mieszkańcy umieszczali jej wizerunek na znakach handlowych wielu stołecznych firm, na okładkach książek, na okolicznościowych medalach, żetonach i pocztówkach.

Syrenka stała się także popularnym motywem detali architektonicznych i zdobniczych, umieszczanym na gmachach, bramach, wodotryskach, przy wejściu na miejskie targowiska oraz do hal targowych, a także na mostowych filarach. Była i jest kojarzona z Warszawą, jako jej charakterystyczny symbol. Także współcześnie, umieszczona w znaku promocyjnym miasta, zachęca wszystkich hasłem Zakochaj się w Warszawie.


Źródło: http://um.warszawa.pl/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz