Wielka Gra Historyczna: pytanie 10 [+wyniki]


Nasza dzisiejsza nagroda to powieść „Kochanek królowej”, wydana przez Wydawnictwo Astra. Aby ją otrzymać należy odpowiedzieć na trzy poniższe pytania. Książkę dnia wygrywa osoba, która najszybciej udzieliła poprawnych odpowiedzi.

Dzisiejsza nagroda dnia Bodil Steensen-Leth "Kochanek królowej"

Dzisiejsza nagroda dnia
Bodil Steensen-Leth „Kochanek królowej”

Autor: Bodil Steensen-Leth
Wydawnictwo: Astra
Rok wydania: 2013
Oprawa: miękka
Liczba stron: 340

Kochanek królowej to wybitna powieść duńskiej autorki Bodil Steensen-Leth, na podstawie której powstał scenariusz filmowy. Ekranizacja została nominowana do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” (2013) oraz do nagrody Złotego Globu w kategorii „Najlepszy film zagraniczny” (2013). Film został także uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem (2012) i nominowany do Złotego Niedźwiedzia (2012).

15-letnia Karolina Matylda Hanowerska jest młodszą siostrą króla Anglii Jerzego III. W 1766 roku została wysłana do Danii, aby poślubić dwa lata starszego od siebie króla Chrystiana VII. Życie ich obojga na rozwiązłym, kipiącym wręcz od namiętności i intryg duńskim dworze przybiera dramatyczny obrót przez nasilającą się chorobę psychiczną króla z jednej oraz miłość młodej królowej do inteligentnego i czarującego Johanna Struensee z drugiej strony. Struensee jest bowiem nie tylko uznanym królewskim medykiem, ale także człowiekiem o wyjątkowo silnej pozycji politycznej - po przyjęciu posady na królewskim dworze zostaje zaufanym poplecznikiem duńskiego monarchy, rozkochując w sobie młodą królową, samotną i nierozumianą zarówno przez poddanych, jak i przez małżonka.

Znakomita książka duńskiej pisarki to powieść, w której wielkie idee stają się punktem wyjścia do miłosnej historii. Powieściowy świat Bodil Steensen-Leth to nie tylko uczucie dwojga ludzi, ale także zaangażowanie w oświeceniowe reformy kraju, dzięki którym los zacofanej Danii ma szansę ulec poprawie. Epizod oświeceniowego reformatora na duńskim dworze królewskim to dla Duńczyków jeden z najbardziej doniosłych momentów w historii ich kraju. Jednakże przyjaźń Struensee z chorym królem i jednoczesne wielkie uczucie do jego małżonki - klasyczny dworski mezalians - mogą prowadzić jedynie do tragicznego finału...

Kim była owa Angielka, która jako duńska królowa Karolina Matylda zaangażowała się w jeden z najdziwniejszych trójkątów miłosnych w historii?

Bodil Steensen-Leth odpowiada na to pytanie w iście mistrzowski sposób. Zaznacza jednocześnie, że scenariusz filmowy nie wykorzystuje wszystkich nietuzinkowych aspektów powieści - książka jest znakomitym poszerzeniem historii przedstawionej w filmie w reżyserii Nikolaja Arcela.

Regulamin Wielkiej Gry Historycznej

Sponsorzy:

Poprawne odpowiedzi:

  1. Ojcem Karoliny Matyldy Hanowerskiej był:
    b) Fryderyk Ludwik Hanowerski
  2. W którym roku Jerzy III objął tron Królestwa Hanoweru?
    - 1814
  3. W jakim mieście pochowany jest Chrystian VII Oldenburg, małżonek Karoliny Matyldy Hanowerskiej?
    - Roskilde

Zwyciężczynią nagrody dnia została Magdalena Kuczkowska z Lipna. Gratulujemy również wszystkim użytkownikom biorącym udział w grze i przypominamy, że o zwycięstwie nie decyduje jedynie poprawność odpowiedzi, ale również szybkość. Każda poprawna odpowiedź jest zaś liczona do nagrody głównej. Zachęcamy do śledzenia pojawiających się informacji, następne pytanie zostanie opublikowane pomiędzy 17 a 18 godz.

Przyjmowanie odpowiedzi na pytania z 03.12.2014 zostało już zakończone

I edycja Wielkiej Gry Historycznej dobiegła końca. Wszystkim biorącym udział gratulujemy wiedzy i refleksu.

Zachęcamy do śledzenia także innych naszych konkursów. Nagrody czekają :)


1 komentarz

  1. Piotr pisze:

    Ciekawe dla kogo serwer był łaskawy? Mnie strona z pytaniami otworzyła się dopiero po 18tej...

Zostaw własny komentarz