Wielka Gra Historyczna: pytanie 10 [+wyniki] |
Nasza dzisiejsza nagroda to powieść „Kochanek królowej”, wydana przez Wydawnictwo Astra. Aby ją otrzymać należy odpowiedzieć na trzy poniższe pytania. Książkę dnia wygrywa osoba, która najszybciej udzieliła poprawnych odpowiedzi.
Autor: Bodil Steensen-LethWydawnictwo: Astra
Rok wydania: 2013
Oprawa: miękka
Liczba stron: 340
Kochanek królowej to wybitna powieść duńskiej autorki Bodil Steensen-Leth, na podstawie której powstał scenariusz filmowy. Ekranizacja została nominowana do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” (2013) oraz do nagrody Złotego Globu w kategorii „Najlepszy film zagraniczny” (2013). Film został także uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem (2012) i nominowany do Złotego Niedźwiedzia (2012).
15-letnia Karolina Matylda Hanowerska jest młodszą siostrą króla Anglii Jerzego III. W 1766 roku została wysłana do Danii, aby poślubić dwa lata starszego od siebie króla Chrystiana VII. Życie ich obojga na rozwiązłym, kipiącym wręcz od namiętności i intryg duńskim dworze przybiera dramatyczny obrót przez nasilającą się chorobę psychiczną króla z jednej oraz miłość młodej królowej do inteligentnego i czarującego Johanna Struensee z drugiej strony. Struensee jest bowiem nie tylko uznanym królewskim medykiem, ale także człowiekiem o wyjątkowo silnej pozycji politycznej - po przyjęciu posady na królewskim dworze zostaje zaufanym poplecznikiem duńskiego monarchy, rozkochując w sobie młodą królową, samotną i nierozumianą zarówno przez poddanych, jak i przez małżonka.
Znakomita książka duńskiej pisarki to powieść, w której wielkie idee stają się punktem wyjścia do miłosnej historii. Powieściowy świat Bodil Steensen-Leth to nie tylko uczucie dwojga ludzi, ale także zaangażowanie w oświeceniowe reformy kraju, dzięki którym los zacofanej Danii ma szansę ulec poprawie. Epizod oświeceniowego reformatora na duńskim dworze królewskim to dla Duńczyków jeden z najbardziej doniosłych momentów w historii ich kraju. Jednakże przyjaźń Struensee z chorym królem i jednoczesne wielkie uczucie do jego małżonki - klasyczny dworski mezalians - mogą prowadzić jedynie do tragicznego finału...
Kim była owa Angielka, która jako duńska królowa Karolina Matylda zaangażowała się w jeden z najdziwniejszych trójkątów miłosnych w historii?
Bodil Steensen-Leth odpowiada na to pytanie w iście mistrzowski sposób. Zaznacza jednocześnie, że scenariusz filmowy nie wykorzystuje wszystkich nietuzinkowych aspektów powieści - książka jest znakomitym poszerzeniem historii przedstawionej w filmie w reżyserii Nikolaja Arcela.
Regulamin Wielkiej Gry Historycznej
Sponsorzy:
Poprawne odpowiedzi:
- Ojcem Karoliny Matyldy Hanowerskiej był:
b) Fryderyk Ludwik Hanowerski - W którym roku Jerzy III objął tron Królestwa Hanoweru?
- 1814 - W jakim mieście pochowany jest Chrystian VII Oldenburg, małżonek Karoliny Matyldy Hanowerskiej?
- Roskilde
Zwyciężczynią nagrody dnia została Magdalena Kuczkowska z Lipna. Gratulujemy również wszystkim użytkownikom biorącym udział w grze i przypominamy, że o zwycięstwie nie decyduje jedynie poprawność odpowiedzi, ale również szybkość. Każda poprawna odpowiedź jest zaś liczona do nagrody głównej. Zachęcamy do śledzenia pojawiających się informacji, następne pytanie zostanie opublikowane pomiędzy 17 a 18 godz.
Przyjmowanie odpowiedzi na pytania z 03.12.2014 zostało już zakończone
I edycja Wielkiej Gry Historycznej dobiegła końca. Wszystkim biorącym udział gratulujemy wiedzy i refleksu.
Zachęcamy do śledzenia także innych naszych konkursów. Nagrody czekają :)
Ciekawe dla kogo serwer był łaskawy? Mnie strona z pytaniami otworzyła się dopiero po 18tej...