Zaproszenie: „Atlas historyczny Polski AD 2015”


Zakład Atlasu Historycznego Instytutu Historii PAN w Warszawie  zaprasza na spotkanie promocyjne projektu „Atlas historyczny Polski AD 2015”, które odbędzie się w środę, 1 kwietnia 2015 r. w sali im. J. Lelewela IH PAN przy Rynku Starego Miasta w Warszawie o godzinie 13.00.  

AHPKrakówIdea przygotowania atlasu historycznego Polski, obejmującego rekonstrukcję sieci osadniczej oraz struktur terytorialnych Rzeczypospolitej w XVI w., została sformułowana i podjęta już na pierwszym zjeździe historyków polskich w Krakowie w 1880 r.
Jej najpełniejszą realizacją jest seria „Mapy szczegółowe XVI wieku”, opracowywana od połowy następnego stulecia przez Zakład Atlasu Historycznego w Instytucie Historii PAN.

Na półmetku tego przedsięwzięcia, tj. po opracowaniu ośmiu województw ziem polskich dawnej Korony i przed publikacją kolejnych ośmiu, w Zakładzie Atlasu Historycznego dokonała się rewolucja cyfrowa. Jednocześnie jego program został uzupełniony o edycję najważniejszego dla niego typu źródła, czyli rejestrów poborowych, w postaci baz danych zintegrowanych z obrazem rękopisów oraz z mapami w Systemie Informacji Przestrzennej (GIS). W czerwcu 2013 r. zespół przedstawił roboczą wersję pierwszego wydawnictwa źródłowego dla województwa kaliskiego. 1 kwietnia 2015 r. zostanie zaprezentowana jego ostateczna redakcja oraz analogiczna edycja dla województwa poznańskiego; łącznie zostanie więc nią objęta cała historyczna Wielkopolska.

AtlasFontiumNa jej terenie zidentyfikowano w odniesieniu do XVI wieku około 4000 punktów osadniczych. Dzieliła się na 10 powiatów; dla każdego z nich zachowało się około dziesięciu rejestrów poborowych. W spisach tych odnotowano wpłaty od różnych rodzajów użytkowania ziemi (łany kmiece, sołtysie, puste), kategorii ludności (zagrodnicy, komornicy, ludzie luźni, rzemieślnicy) i obiektów gospodarczych (karczmy, młyny, wiatraki, kuźnie, gorzelnie). Umożliwienie łatwego wglądu do tych rękopisów, wprowadzenie ich treści do arkuszy kalkulacyjnych i nałożenie na mapę wzbogaca w sposób zasadniczy zasób informacyjny edycji i jego dostępności oraz możliwości analizy. Jej przygotowanie przyniosło także nowe spojrzenie na edytorstwo źródeł historycznych i zainspirowało do podjęcia projektów wydawniczych o niespotykanej dotąd formule.

Są one publikowane na stronie AtlasFontium.pl.

Zespół atlasowy staje w tej chwili przed nie lada wyzwaniem. Aplikuje o środki na następne pięć lat. W jakim stopniu można i należy zastosować wypracowane rozwiązania w kontynuacji tradycyjnej serii? Na ile da się rozciągnąć ten standard na poprzednie tomy, przygotowywane przez ostatnie 60 lat? Jakie są perspektywy rozwoju idei atlasowej po zamknięciu dotychczasowej serii?

W trakcie spotkania przedstawimy odpowiedź na zarysowane wyżej pytania. Zaprosimy także jego uczestników do dyskusji i umożliwimy przetestowanie wypracowanych przez nas narzędzi. Program spotkania jest dostępny na stronie http://www.ihpan.edu.pl/.

 Program spotkania:

13.00 Otwarcie spotkania przez Zastępcę Dyrektora ds. Naukowych Instytutu Historii PAN dra hab. Tomasza Wiślicza-Iwańczyka,
13.05 Jarosław Suproniuk, Czym są Mapy szczegółowe XVI wieku?
13.15 Arkadiusz Borek, Rejestry poborowe województwa poznańskiego w XVI wieku. Rękopisy, baza danych i aplikacja web-GIS.
13.30 Bogumił Szady, AtlasFontium.pl jako platforma cyfrowa geografii historycznej w Polsce
13.45 Marek Słoń, Finalizacja serii Mapy szczegółowe XVI wieku.Dopełnienie tradycji technologią jutra.
14.00 pytanie informacyjne z sali i odpowiedzi na nie
14.05 bezpośrednie rozmowy z uczestnikami projektu, testowanie aplikacji, kawa i poczęstunek
14.30 dyskusja plenarna
15.00 zakończenie

Prosimy o potwierdzenie udziału na adres: marek.slon@wp.pl lub pod tel.: 22 8316338
Przebieg obrad będzie można śledzić online na stronie: www.worldcam.pl
Zapis spotkania będzie dostępny na stronie: www.ihpan.edu.pl
Więcej informacji: atlasfontium.pl
W razie pytań prosimy o kontakt: redakcja@atlasfontium.pl

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Jark pisze:

    1 kwietnia to średni pomysł, ale serio to ten atlas fajna sprawa. Poszukam swojej miejscowości 😀

Zostaw własny komentarz