Studenci i profesorowie na ratunek dziedzictwu Bośni


Studenci Wydziału Filozofii z Instytutu Historii Uniwersytetu w Sarajewie, pod przewodnictwem profesorów Edina Radušića, Amira Duranovića i pani profesor Amili Kasumović niedawno po raz kolejny mieli wielki wkład w odnowienie Archiwum Bośni i Hercegowiny. Oczywiście ich udział nie był finansowy, ale dla nich było to coś jeszcze bardziej wartościowego - wypełnienie swojego patriotycznego i zawodowego obowiązku poprzez czyszczenie i sortowanie archiwaliów Bośni i Hercegowiny.

Spalone dokumenty Archiwum BiH, fot. Archiwum BiH i Augias CC BY-SA 3.0

Spalone dokumenty Archiwum BiH, fot. Archiwum BiH i Augias CC BY-SA 3.0

W czasie gdy Bośnia i Hercegowina przeżywa wielki kryzys kulturowej tożsamości, grupa profesorów i studentów pokazała, że są jeszcze ludzie, którym zależy na dziedzictwie rozdartego kraju. W pożarze archiwum 7 lutego, nieodpowiedzialni mieszkańcy miasta dokonali „kulturowego ludobójstwa”, podczas którego zniszczyli 40 tys. dokumentów, mikrofilmów i ich kopii. Ludzie, którzy to uczynili, nie spodziewali się, że rekonstrukcja zbiorów, ich sortowanie i ponowne umożliwienie korzystania badaczom będą trwały ponad rok i będą wymagały pracy bardzo wielu osób.

Oczywiście dla pracowników i studentów Instytutu Historii Uniw. w Sarajewie, było czymś naturalnym by pomóc pracownikom archiwum w porządkowaniu zbiorów. W tych pierwszych dniach po katastrofie, praca była bardzo ciężka, tym bardziej, że społeczność Sarajewa niechętnie odnosiła się do osób zaangażowanych w ratowanie zbiorów1
Teraz ci sami studenci i profesorowie przystąpili do końcowego układania teczek archiwalnych na półkach w pomieszczeniach, które za 150 tys. euro zasponsorowała TIKA (Turecka Agencja Rozwoju). Dzisiaj ich praca ma zupełnie inny odbiór w społeczeństwie. Pożar sarajewskiego archiwum uwrażliwił mieszkańców miasta na sprawy dziedzictwa kulturowego. Pracy jest jeszcze bardzo wiele, ale widząc jak teraz wygląda sprawa archiwaliów, a jak wyglądała ona przed rokiem, mogą z nadzieją i spokojem patrzeć w przyszłość.

Wielka pochwała należy się również pracownikom Archiwum, których trud zostanie odnotowany w nowej książce „60 lat Archiwum Bośni i Hercegowiny”.

 

  1. Na przykład bośniacka celebrytka i reżyserka Jasmila Zbanić (wygrała w 2006 r. Zlotego Niedzwiedzia w Berlinie) powiedziała „na co komu takie papiery?” []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz