Coco Chanel, Christian Dior, Jean Patou w Kutnie


To tylko nieliczne nazwiska francuskich projektantów mody damskiej, których to kreacjami oraz ubiorami mogliśmy dotąd zachwycać się jedynie na wystawach drogich i markowych sklepów, pokazach mody lub stronach internetowych.

slider2

 

7 maja 2015 r. o godzinie 17.00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbył się wernisaż otwierający czasową wystawę pt.: „Alfabet Mody XX wieku”. Ekspozycja prezentuje najważniejsze kwestie zawiązane z historią sławnych francuskich domów mody czy też dziejami mody damskiej ubiegłego wieku. Wystawę można oglądać do 10 lipca bieżącego roku.

Krótkim przemówieniem wernisaż otworzył dyrektor wspomnianego Muzeum, Grzegorz Skrzynecki. Pomysłodawca przedsięwzięcia i autor scenariusza imprezy doktor Piotr Szaradowski opowiedział zgromadzonym gościom o wystawie oraz jej idei. Ekspozycja - za pomocą alfabetycznie dobranych i ułożonych haseł - prezentuje ważne zagadnienia dotyczące historii damskiej mody w drugiej połowie XX stulecia. Za sprawą odpowiednich haseł zwiedzający mogą prześledzić zmiany zachodzące w historii ubiorów i uświadomić sobie, że moda to także element historii społeczeństwa.

Tematy i hasła pojawiające się na omawianej wystawie uwzględniają raczej zawartość prywatnych kolekcji. Stanowią jednocześnie jeden z bardzo nielicznych w Polsce zbiorów mody francuskiej. Ekspozycja prezentuje kreacje i ubiory znanych paryskich domów mody takich jak: Chanel, Dior, Yves Saint Laurent, Balmain, Givenchy, Patou. Na wystawie prezentowane są również historyczne katalogi mody. Opiekę nad całą kolekcją francuskich ubiorów sprawuje historyk mody XX w. wykładający w poznańskiej School of Form, dr P. Szaradowski. Nadmienić można, że pewna część obiektów prezentowanych na wystawie „Alfabet Mody XX wieku„ publiczność mogła już oglądać na innych ekspozycjach zorganizowanych przez dr P. Szaradowskiego (np. w 2013 r. „Elegancja-Francja. Z historii mody XX wieku„ w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu lub w 2014 r. ”Elegancja-Francja. Z historii haute couture” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi). Jednakże wiele kreacji, materiałów i ubiorów można podziwiać w Kutnie pierwszy raz.

Źródło: Strona Muzeum

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz