„Dziewczęta z Auschwitz. Głosy ocalonych kobiet” – S. Winnik – recenzja


Dziewczęta z Auschwitz to zbiór wspomnień dwunastu kobiet, które doświadczyły „piekła na ziemi” – życia w jednym z obozów stworzonych przez Niemców na terenie okupowanych ziem polskich – Auschwitz-Birkenau.

Wspomnień osób, które przetrwały pobyt w obozach koncentracyjnych, ukazało się już wiele. Można chyba śmiało stwierdzić, że każda z tych historii jest przecież o tym samym. Po co więc kolejna książka? Otóż każda opowieść jest całkowicie inna i odsłania fragment życia skrajnie różnych osób, co też zostało ukazane w recenzowanej pozycji.

Sylwia Winnik jest absolwentką dziennikarstwa. Historią II wojny światowej zainteresowała się dzięki swojemu ojcu. Prowadzi bloga „Czas na książki”, za który w 2015 r. czytelnicy magazynu Fanbook wybrali ją Książkowym Blogerem Roku.

Dziewczęta z Auschwitz rozpoczynają się wstępem, w którym autorka pokrótce przedstawia funkcjonowanie obozu i rolę, jaką pełnił, a także opisuje jego wpływ na psychikę więźniów. Główna część pracy to historie kobiet, byłych więźniarek, dzięki którym można poznać obóz z różnych perspektyw. Czytelnik ma szansę dowiedzieć się między innymi, jak Konzentrationslager wyglądał oczami dziecka, jak odbierano w nim porody, w jaki sposób traktowano kobiety i jak one same odczuwały tragiczne warunki panujące w obozie. Zakończenie zaś zawiera podsumowanie wszystkich historii, osobiste przemyślenia autorki oraz podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania książki.

Układ recenzowanej publikacji jest niezwykle przejrzysty. Każda opowieść podzielona została na mniejsze historie, które spisane są w bardzo przystępny sposób. Pomimo trudnej tematyki książkę czyta się szybko i łatwo. Bohaterki opisują również swoje losy przed zesłaniem do obozu i po nim, co według mnie pozwala czytelnikowi zbliżyć się do nich i odnaleźć podobieństwo do samego siebie.

Każda z kobiet ma swoją „metryczkę„, która znajduje się na początku wspomnień. Czytelnik odnajdzie tam numer obozowy, imię i nazwisko, datę urodzenia, datę wywózki do Auschwitz oraz informacje o ewentualnym pobycie w innych obozach. Dodatkowo, co wydało mi się niesłychanie istotne, w publikacji znajduje się duża liczba ilustracji. Są to zdjęcia „dziewcząt„ – samych, z rodziną czy z przyjaciółmi. To jeszcze bardziej ułatwia zbliżenie się do owych kobiet, gdyż każdej z nich czytelnik może w pewnym sensie ”spojrzeć w oczy”. W książce znajdują się również oryginalne listy pisane przez rodziny więźniarek. Oprócz tego autorka umieściła działające na wyobraźnię zdjęcia archiwalne z obozu.

Sylwia Winnik największą uwagę skupia na samych uczuciach i przeżyciach kobiet, mało jest suchych faktów. Historie przedstawione zostały w sposób delikatny, czasem kobiety zamiast opisywać szczegóły używają określeń „straszne„, „brutalne„, ”złe rzeczy”. Mimo to ich wspomnienia są niezwykle poruszające.

Autorka podjęła się bardzo trudnego zadania. Należy dodać, że jest to jej debiut. Moim zdaniem poradziła sobie świetnie, szczególnie w zakończeniu, gdzie wyraziła swoje zdanie. Daje czytelnikowi wyraźnie do zrozumienia, że dla ludzi współczesnych piekło obozów koncentracyjnych jest nie do wyobrażenia. Dodatkowo stwierdza, podobnie jak każda z kobiet na końcu swoich wspomnień, że nie można zapominać o tym, co wydarzyło się w tamtych czasach, i że historia lubi się powtarzać.

Odpowiadając zatem szerzej na pytanie, które postawiłam na początku – po co kolejna książka o tym samym? – stwierdzam, że nigdy nie będzie dwóch identycznych prac o nazistowskich obozach i stworzonym przez Niemców piekle. Każda kolejna publikacja jest potrzebna i oby było ich jak najwięcej.

 

Plus minus:

Na plus:

+ przystępny język

+ nieznane dotąd historie

+ ogromna liczba ilustracji

+ czytelny układ książki

+ nacisk na odczucia byłych więźniarek

Na minus:

- czasem zbyt delikatne przedstawienie i pominięcie niektórych brutalnych opisów

 

Tytuł: Dziewczęta z Auschwitz. Głosy ocalonych kobiet

Autor: Sylwia Winnik

Wydawca: Muza

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-287-0837-2

Liczba stron: 304

Okładka: twarda

Cena: 49,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Redakcja merytoryczna: Marcin Petrynko

Korekta językowa: Aleksandra Czyż

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz