Czołg ciężki 60TP – wizja polskiego giganta


Fakultet broni pancernej na Wojskowej Akademii Technicznej od początku podsuwał wojsku pomysły na zastąpienie sowieckich czołgów wytworami własnej myśli technicznej. Wszystkie projekty zostały jednak anulowane. Taki los spotkał również 60TP inż. Lewandowskiego.

Wojskowa Akademia Techniczna

Uczelnia dedykowana wojsku powstała w początkach lat 50. Od początku najważniejszym wydziałem był fakultet broni pancernej. Nie powinno to dziwić, gdyż broń pancerna w ówczesnej doktrynie miała pełnić główną rolę. Myśl strategiczna przejęta z bratniego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, doszlifowana w wielkich operacjach lat 1944-1945, wskazywała na konieczność przewyższania wroga pod względem pancerza i działa, ale przede wszystkim dominacji ilościowej na zmechanizowanym i atomowym polu walki.

60TP w rzucie bocznym. Krótki i zwarty kadłub jest niemal w całości przykryty wielką wieżą z działem 152 mm. Grafika: Wargaming.net

Młodzi inżynierowie w ramach swoich zajęć i prac dyplomowych tworzyli koncepcje i projekty nowych wozów, które miały zastąpić sowieckie. W ten sposób powstał na papierze 50TP. Przypomnę, że ten sposób nazywania polskich czołgów jest umowną, na potrzeby gry kontynuacją określenia spopularyzowanego przez Rajmunda Szubańskiego, nie zaś obowiązującym kiedykolwiek oficjalnym nazewnictwem.

60TP – miszmasz IS-ów

Studenci siłą rzeczy musieli się opierać na wzorach radzieckich. Dlatego też pojazdy musiałyby być podobne do używanych wtedy ciężkich IS-ów. Wprawdzie projekt Lewandowskiego nie przetrwał jako rysunek, to podstawowe założenia, jak masa, uzbrojenie i rozmiary, zachowały się.

Rzut na 60TP od tyłu - widoczne niskie burty oraz konstrukcja odlewanej wieży. Grafika: Wargaming.net

Dzięki zachowanym zapiskom możliwe stało się zrekonstruowanie 60TP na potrzeby gry. Podobnie jak w przypadku czołgów poziomów VI, VII, VIII  i IX, stało się to na drodze analizy ówczesnych koncepcji i trendów rozwojowych. Opracowany pojazd stał się więc hybrydą rozwiązań znanych z najcięższych wozów radzieckich, które bądź to jeździły, bądź prace nad nimi zakończono jeszcze na deskach kreślarskich.

60TP jest więc połączeniem elementów np. Obiektu 268 i Obiektu 272 z Obiektem 777. To opływowy, odlewany kadłub o zwartym i krótkim obrysie, połączony z również odlewaną wieżą o kształcie ułatwiającym rykoszetowanie pocisków, podobną do tej z IS-7. Polski przemysł był w stanie wykonać te komponenty, co czyni pojazd solidnie osadzonym w ówczesnej rzeczywistości.

60TP w grze. Widoczne skosy pancerza kadłuba i wieży, ułatwiające odbijanie wrogich pocisków. Grafika: Wargaming.net

Uzbrojenie 60TP to potężna armata 152 mm. Napęd miał stanowić silnik wysokoprężny o mocy ok. 800 KM, wystarczający, by nadać czołgowi prędkość do 40 km/h na drodze i ok. 15-20 km/h w terenie. Szerokie gąsienice i zawieszenie na drążkach skrętnych umożliwiałyby dość łatwe poruszanie się po nawet dość miękkim gruncie.

W grze

60TP Lewandowskiego to prawdziwe monstrum, gargantuiczna chimera, łącząca najlepsze cechy pojazdów sowieckich, a zarazem udane zwieńczenie polskiej linii czołgów. Być może jest to także pojazd, który kładzie na stół finalną kartę w odwiecznym filozoficznym sporze – zadawać małe obrażenia, szybko przeładowując, czy na odwrót? Ta ogromna pancerna bestia bardzo sprawnie się przemieszcza, a na dodatek nie istnieje w tej grze prawdopodobnie żaden pojazd, dla którego jest łakomym i łatwym kąskiem. Strzały 152 mm działa zawstydzają topowe niszczyciele czołgów, jednak walka na daleki dystans nie jest zalecana – działo nie jest najcelniejsze, a przeładowuje zbyt długo, by marnować kolejne celne sekundy na upolowanie czegoś z odległości. Z resztą doskonałe opancerzenie wręcz zachęca do agresywnej gry w pierwszej linii.

Tekst powstał we współpracy z wydawcą gry World of Tanks, firmą Wargaming.net

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

22 komentarze

 1. Anonim pisze:

  czeeś

 2. Lewandowski pisze:

  fajny

 3. SimonTemplar pisze:

  Niestety straszna kupa. Praktycznie brak penetracji przeciwko X tierom. przeładowanie 19 sekund. Artyleria bije w niego na pierwszym miejscu. podstawowa amunicja praktycznie bezużyteczna. Kumulacyjny tylko 317mm pen. a OB zadaje 250-300 obrażeń. Czołg najgorszy z X tierów, nawet od francuskiego AMX.

  • x pisze:

   Chyba nim niegrałeś, dzialo a fajną penetracje wali po te 700 często pancerz dobry(trzeba umieć grać wieża, czas przeładowania może długi ale jak ma się wsparcie drużyny to kozacko sie nim gra

  • Filemon pisze:

   Może graj goldem albo podkalibrowymi głupku.

  • zapoznany od 4 lat z wotem pisze:

   Po pierwsze jesteś totalnym botem jeśli uważasz, że 317 penetracji to „tylko”. Faktem jest, że to nie kosmos jak is4 (340mm), ale to nie jest jakiś bardzo słaby wynik. Po drugie czołg zajebisty: dużo dinga, ma opuszczenie, ma przyjemną mobilność jak na pancerz. Po trzecie amx (jeśli chodzi ci o beczkę) jest kozacki

  • gal anonim pisze:

   19 sekund przeładowania jest podstawowo ale możesz to zmniejszyć do około 15 sekund i wtedy to działo robi pogrom

 4. Marcel pisze:

  Dobra głowa

 5. Erli1910 pisze:

  słuchaj ładuje 16.7 sec strzela za 750 HE bardzo często wchodzą za 900 jeździ genialnie zasięg widzenia przyzwoity odbija aż miło a pięknym wykończeniem czołgu jest działo 152mm które często potrafi jednym strzałem niszczyć moduły wewnętrzne a tu masz film na potwierdzenie moich słów 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=fQwP6UiY38E&ab_channel=NewMulti2k

 6. Glino Gamer pisze:

  60TP to jest potęga i tyle możecie wpaść na kanał Glino Gamer tam go oceniałem tytół jest „Nie wiem na co mam narzekać w tym czołgu ”

 7. antprzy pisze:

  Ja właśnie muszę go zdobyć bo wygrałem do niego styl ale staty wyglądają ładnie

 8. antprzy pisze:

  właśnie muszę go zdobyć bo wygrałem styl do niego i się zastanawiam czy warto

 9. janek pisze:

  bardzo fajny

 10. janek pisze:

  bardzo dobry czołg polecam

 11. Piotr pisze:

  Własne go kupiłem. Cieszyłem się jak dziecko że go wreszcie mam ( taki lokalny patriotyzm ) i ... i po rozegraniu kilkudziesięciu bitew najchętniej bym go oddał. Działo powyżej 200m trafia tylko przez przypadek a penetracja do d..., szybkości minimum 5-8 km/h za mało a czołowy pancerz obniżony z projektowanych 200mm do 160 ( przy zachowaniu tej samej projektowanej masy czołgu 60t i napędu - brak konsekwencji - skoro obniżono mu pancerz żeby przypadkiem nie był lepszy od ruskich to chyba spadła i waga a więc powinna wzrosnąć szybkość ) powoduje że łyka 70 - 80 % tego co go trafi - czyli krótko mówiąc skopany świetny czołg.

 12. karol pisze:

  fajny czołg przyjemnie sie gra

 13. gruby pisze:

  pogczamp

 14. Anonim pisze:

  obi robotę 60 tp

 15. Marek pisze:

  60 tp często wybucha nawet za całe hp co irytuje ten sam problem co is 7 niech wg weźmie się do roboty i to zmieni

Zostaw własny komentarz