TOP 10. Najpopularniejsze artykuły historia.org.pl w 2018 r.


Koniec jednego, a początek drugiego roku to świetna okazja do podsumowań. Tej modzie i my ulegliśmy, przypominając Wam najpopularniejsze artykuły opublikowane w 2018 r. w naszym portalu. Życzymy miłej lektury.

1. Ślubne i nieślubne dzieci Kazimierza Wielkiego. Pięć córek małżeńskich i trzech synów z nieprawego łoża

Aldona Anna Giedyminówna

Mimo pragnienia przedłużenia swojej dynastii, Kazimierz Wielki nie doczekał się syna poczętego z małżeńskiego łoża. Polski władca miał cztery żony, które dały mu pięć córek. Prawdopodobni synowie króla rodzili się wyłącznie ze związków pozamałżeńskich.

2. Adelajda Heska. Smutne losy drugiej żony Kazimierza Wielkiego

Portret Adelajdy Heskiej autorstwa Jana Matejki

Po śmierci Aldony Anny, drugą żoną Kazimierza Wielkiego została pochodząca z Hesji Adelajda. Historia tej miłości nie ma jednak szczęśliwego zakończenia. Adelajda okazała się być kobietą bezpłodną, co stało się powodem jej porzucenia przez polskiego monarchę. Dodatkowo Kazimierz jeszcze za życia heskiej księżniczki zawarł dwukrotnie nowe małżeństwo.

3. Śmierć Aldony Anny. Jak umarła pierwsza żona Kazimierza Wielkiego?

Kazimierz Wielki

Przedwczesna śmierć niespełna 30-letniej Aldony Anny musiała być niespodziewanym ciosem dla Kazimierza Wielkiego. Matka jego dwójki dzieci najprawdopodobniej zmarła na skutek dramatycznych okoliczności.

4. Jan Jaśko z Melsztyna - wierny druh Kazimierza Wielkiego i Elżbiety Łokietkówny

Kazimierz Wielki

Stronił od wielkiej polityki, będąc jednocześnie jednym z zaufanych doradców Kazimierza Wielkiego, a później jego siostry Elżbiety Łokietkówny. Nie wspomniał o nim w swej kronice nawet współczesny mu Janko z Czarnkowa, a Długosz mylił go z jego ojcem. Jakie zatem były dokonania założyciela rodu Melsztyńskich?

5. Krystyna Rokiczana. Romans Kazimierza z piękną Czeszką zakończony bigamicznym małżeństwem

Hradczany widok współczesny / fot. CC BY 3.0

Krystyna Rokiczana została trzecią żoną Kazimierza Wielkiego. Przed ołtarz polskiego władcę miała powieźć nadzwyczajna uroda kobiety. Król musiał zakochać się na poważnie, gdyż powzięciem pięknej Czeszki posunął się do bigamii, wciąż bowiem był mężem Adelajdy Heskiej, która nigdy nie pogodziła się ze sposobem, w jaki została potraktowana.

6. Ile zarabiano i co można było kupić za średnią płacę w przedwojennej Polsce. Pensje i ceny w II RP

Sprzedaż owoców i warzyw na targowisku przy ul. Szeroki Dunaj - widok z góry, 1925 r.

Ile zarabiano i co można było kupić za przeciętną pensję w przedwojennej Polsce? W II RP lat 30-tych przeciętne zarobki wynosiły 250 złotych. Pozwalały na zakup 350 kg chleba i 344 l benzyny, czyli znacznie mniej niż dziś za średnią krajową. Mimo to, ta suma pozwalała na spokojne życie bez czekania do pierwszego. Na większe sumy mogli liczyć przede wszystkim pracownicy budżetówki oraz mężczyźni, który zarabiali dużo więcej od kobiet. Gigantyczne apanaże pobierali ministrowie, którzy dostawali 2 000 zł dodatku specjalnego.

7. Być kierowcą w przedwojennej Polsce to był luksus. Drogie auta i benzyna, kosztowna eksploatacja i kiepskie drogi II RP

Samochodowa mapa Polski 1939

W Polsce w 1938 r. było zarejestrowanych zaledwie ok. 55 tys. pojazdów mechanicznych. Wysokie ceny benzyny, droga eksploatacja i mało dobrych dróg nie sprzyjało rozwojowi motoryzacji w II RP. Z drugiej strony w Polsce można było dostać luksusowe cacka, a Fiat planował uruchomienie swojej fabryki.

8. Polacy ratowali Żydów. Poznaj 10 wstrząsających historii Polaków, którzy za pomoc zapłacili ogromną cenę

Transport więźniów przybyłych do Auschwitz

Wielu Polaków nie zważając na grożącą im karę pomagało Żydom w trakcie wojny. Wielu z nich zapłaciło za to życiem. Przedstawiamy 10 wstrząsających historii Polaków, którzy nie bacząc na konsekwencje nieśli pomoc Żydom. Wszystkie przedstawione historie dotyczą osób narodowości polskiej, które za pomoc Żydom zostały skazane na karę śmierci lub wywózkę do niemieckich obozów koncentracyjnych.

9. Nareszcie! Będzie polskie drzewko w World of Tanks – mamy nazwy i zdjęcia biało-czerwonych czołgów

Polskie czołgi w World of Tanks

Po wielu latach oczekiwania życzenia polskich fanów najpopularniejszej gry pancernej na świecie zostaną spełnione. Wargaming oficjalnie potwierdził, iż w grze pojawią się polskie maszyny w narodowej linii technologicznej.

10. Jan Grot – niepokorny biskup i jego zatargi z Kazimierzem Wielkim

Dokument biskupa krakowskiego Jana Grotowica dotyczący uposażenia wikariuszy wieczystych katedry krakowskiej oraz określenia ich obowiązków

Biskup Jan Grot był jedną z czołowych postaci w kościele I poł. XIV w., a jego karierę można krótko określić jako „burzliwą”. Będąc duchownym i bliskim współpracownikiem Łokietka, otrzymywał raz za razem urzędy świeckie i kościelne, by wreszcie osiąść na biskupstwie krakowskim.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz