Urodzona gwiazda. Rosyjski serial o polskiej piosenkarce nowością w TVP2


W miejsce portugalskiego „Hotelu Vidago Palace” TVP2 pokaże nowy serial biograficzny. „Urodzona gwiazda” opowie historię polskiej piosenkarki Edyty Piechy. Premiera 12. odcinkowego serialu, który będzie można oglądać codziennie od poniedziałku do piątku, już w środę 27 stycznia o godz. 21:50 w TVP2.

Urodzona gwiazda / fot. TVP

Edyta Piecha to pochodząca z Polski artystka, która w latach 50. XX wieku, wyjechała do Leningradu studiować psychologię i tak zaczęła się jej wielka sceniczna przygoda.

Historię serialowej Klaudii Kowal scenarzyści oparli na biografii Edyty Piechy, Polki urodzonej we Francji, która po maturze w liceum pedagogicznym w Wałbrzychu, w 1955 roku wyjechała do Leningradu na studia psychologiczne. Właśnie tam, dzięki uniwersyteckiemu chórowi do którego wstąpiła, a następnie zespołowi „Drużba”, poznała swojego przyszłego męża Aleksandra Broniewickiego, kierownika muzycznego, kompozytora i dyrygenta. Biedna polska studentka szybko stała się jedną z najgorętszych gwiazd rosyjskiej estrady, do dziś poważaną i szanowaną. Charakterystyczny niski, mocny głos oraz powłóczyste długie kreacje stały się jej znakiem rozpoznawczym i charakterystycznym wizerunkiem scenicznym.

W połowie lat 80. decyzją Rady Najwyższej ZSRR została ogłoszona - Ludową Artystką ZSRR. W Rosji jest wciąż, obok Anny German, najbardziej znaną i cenioną artystką o polskich korzeniach. Występuje do dziś doskonale radząc sobie zarówno w piosence aktorskiej, jak i repertuarze musicalowym.

Rosyjscy twórcy serialu z wielkim pietyzmem oddali piękno Leningradu lat 50. XX wieku. Dwunastoodcinkowa rosyjska produkcja „Urodzona gwiazda„ (tytuł oryginalny ”Rozhdennaya zvezdoy”) została zrealizowana z rozmachem filmu fabularnego, a pierwsze lata scenicznej kariery Edyty Piechy wiernie oddali scenarzyści Larisa Stepanova i Ivan Krivoruchko.

W rolach głównych zobaczymy Marinę Aleksandrovą (Klaudia Kowal), którą polscy widzowie pamiętają choć z roli Dziwy w „Starej baśni” Jerzego Hoffmana i Igora Petrenko (Pavel Shakhovsky). W pozostałych rolach występują m.in. Kristina Brodskaya, Olga Aleksandrovna Sutulova, Tamara Vasilievna Akulova, Ivan Krivoruchko, Galina Petrova, Yuri Chulkov, Nikolay Ivanov i Vladimir Shevelkov. Serial wyreżyserowali Vladimir Shevelkov i Marat Kim.

Zobacz także → Urodzona gwiazda. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 1-5 biograficznego serialu w TVP

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Dancia pisze:

    Wspanialy serial. Warto obejrzec.

Zostaw własny komentarz