1920. Wojna i miłość. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 1-5 historycznego serialu w TVP


1920. Wojna i miłość to serial historyczno-przygodowy z wojną polsko-bolszewicką w tle. Serial można oglądać na TVP2. Odcinki produkcji będą nadawane od poniedziałku do piątku o godz. 18:45, trwają ok. 55 minut. 

1920. Wojna i miłość / fot. TVP

1920. Wojna i miłość odcinek 1
(poniedziałek, 14 marca, godz. 18:45 TVP2)

Rosja, 1918 rok. Bronek Jabłoński (Jakub Wesołowski) jest porucznikiem dawnej carskiej armii. Wpada w zasadzkę bolszewickiego oddziału dowodzonego przez okrutnego Tkaczenkę (Eryk Lubos), ale udaje mu się zbiec. Tymczasem pochodzący ze Śremu Władek Jarociński (Wojciech Zieliński), żołnierz pruskiej armii, uczestniczy w bitwie pod Kaniowem. W pewnym momencie naprzeciw niego staje porucznik w CK Armii, służący w 2. Brygadzie Legionów Józef Szymański (Tomasz Borkowski). Ten młody matematyk ze Lwowa, zgodnie z rozkazami generała Hallera, ucieka z pola bitwy. Gdy orientuje się, że próbujący go zatrzymać Władek to Polak - pociąga go za sobą. W ten sposób Jarociński, wbrew własnej woli, zostaje dezerterem. Wkrótce do zbiegów dołącza także Bronek. Całą trójkę zatrzymuje niemiecka żandarmeria. Młodzi oficerowie trafiają do obozu internowania.

1920. Wojna i miłość odcinek 2
(wtorek, 15 marca, godz. 18:45 TVP2)

Marzec 1920 r. Władek przenosi się do garnizonu położonego na wschodzie Mazowsza. Tam poznaje właścicieli pobliskiego majątku w Dąbrówce, państwa Olszyńskich i ich dzieci: doskonałego jeźdźca Teofila (Maciej Nawrocki) oraz piękną Zosię (Karolina Chapko). Z kolei Bronek dzięki przyjaźni z cwaniakiem i kombinatorem, Mieciem (Lesław Żurek), poznaje świat warszawskiej cyganerii i zakochuje się w artystce kabaretowej Lulu (Katarzyna Maciąg). Pensja oficera nie wystarcza mu jednak na prowadzenie wystawnego życia. Chłopak zapożycza się u Miecia, a ten zamiast zwrotu długu, proponuje mu udział w dostawach do wojska. Józef jest zafascynowany nową sekretarką szefa, Jadwigą (Monika Kwiatkowska). Tymczasem Aleksander (Michał Żurawski), komisarz polityczny bolszewickiego oddziału Tkaczenki, zaprowadza rewolucyjne porządki w białoruskich wsiach.

1920. Wojna i miłość odcinek 3
(środa, 16 marca, godz. 18:45 TVP2)

Aleksander, pochodzący z rodziny rosyjsko-polskiej, zostaje wysłany do Polski. Wraca do swoich rodzinnych stron, w okolice majątku Dąbrówka. Spotyka się ze swoim ojcem, dawnym carskim urzędnikiem, obecnie zaś naczelnikiem pobliskiej stacyjki. Młodzieniec zatrudnia się także w majątku Olszyńskich jako ekonom, w tajemnicy przygotowując bunt żołnierzy w garnizonie, w którym służy Władek. Bronek załatwia dla Miecia kontrakt na dostawy mąki dla wojska. Józef i Jadwiga zbliżają się do siebie. Szymański poznaje też syna kobiety z poprzedniego małżeństwa, Tomka. Kiedy rusza wyprawa kijowska podjęta przez Piłsudskiego, Józef i Władek trafiają na ukraiński front. Jarociński zostaje ciężko ranny.

1920. Wojna i miłość odcinek 4
(czwartek, 17 marca, godz. 18:45 TVP2)

Władek otrzymuje z rąk marszałka Piłsudskiego order Virtuti Militari. Po rekonwalescencji chłopak wraca do swego garnizonu. Dostawca mąki wręcza Bronkowi pokaźną sumę pieniędzy. Wkrótce podwładny informuje Jabłońskiego, że nowa mąka dostarczana do wojskowych magazynów jest złej jakości. Bronek interweniuje u Miecia, ten jednak lekceważy całe zajście. Przypomina oficerowi, że wziął już łapówkę, poza tym musi teraz utrzymać rodzinę - Lulu jest bowiem w ciąży. W majątku Dąbrówka policja szuka Szczepana, który dostarczał do garnizonu komunistyczne ulotki i namawiał do dezercji. Aleksander zostaje wezwany do Warszawy. Dowiaduje się, że zabity został bolszewicki agent. Aleksander musi odbudować siatkę wywiadowczą. W tym celu nawiązuje współpracę z Sabiną, właścicielką eleganckiego salonu z kapeluszami. Józef i Jadwiga biorą ślub.

1920. Wojna i miłość odcinek 5
(piątek, 18 marca, godz. 18:45 TVP2)

Władek wracając ze ślubu Józka zatrzymuje się na kilka dni w majątku Olszyńskich. Wykorzystuje ten czas, by zbliżyć się do Zosi. Cyniczna i wyrachowana dziewczyna wciąż jednak trzyma go na dystans i bawi się jego uczuciem. Chłopak próbuje zatem jej własnej broni i ku jego zaskoczeniu, Zosia zmienia swoje postępowanie. Jadwiga, która jest sowiecką agentką, przekazuje Sabinie meldunki. Józef niczego się nie domyśla. O procederze fałszowania mąki dowiaduje się dowódca Bronka, major Mikulicz. Młody oficer zostaje aresztowany. Lulu jest zrozpaczona. Ponieważ Mietek nie przyznaje się do udziału w tej sprawie, Władek i Józef interweniują u Mikulicza. Major broni Jabłońskiego.

Streszczenie odcinków 6-10 dostępne jest tutaj.

Czytaj także:

* * *

Kliknij tutaj i zobacz najnowsze informacje, zapowiedzi, streszczenia i inne przygotowane przez nas materiały ze świata seriali historycznych i kostiumowych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Katarzyna pisze:

    Witam. Dziękuję za możliwość przeczytania streszczenia z serialu „1920 wojna i miłość„ Chciałabym tylko nieśmiało zaznaczyć iż przy tytułach streszczeń, numerze kanału oraz dnia i godziny emisji zamiast owego tytułu wpisany jest tytuł serialu „Stulecie Winnych”. Stąd pytanie czy jest możliwość zmiany tego tytułu na tytuł właściwy? Ponieważ może to potencjalnego czytelnika wprowadzić w błąd skutkujący pomyleniem serialu „Stulecie Winnych” z właściwym tytułem który powinien być wpisany tj. „1920 wojna i miłość” Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam. Szanuję również stronę za całokształt i wykonaną przy niej pracę. Dodaję ją do zapisanych i ulubionych stron. Uwielbiam strony o tematyce historycznej💚 Miłego dnia/wieczoru💐💐😸💚

  2. Ewa pisze:

    Dzięki Kasiu za ten komentarz. Dzięki Tobie wszystko już poprawione 🙂

  3. Tomek pisze:

    Super obsada, super muzyka.

Zostaw własny komentarz